DOLAR 28,9431 0.04%
EURO 31,8359 0.19%
ALTIN 1.902,010,05
BITCOIN 1092168-0,39%
İstanbul
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Dijital Tekstil Baskı Nedir?
295 okunma

Dijital Tekstil Baskı Nedir?

Dijital tekstil baskı, 2000 yılından sonra çok yaygın hale gelen bir baskı türüdür. Dijital tekstil baskı nedir? Baskı işleminin bilgisayar yardımıyla dijital ortamlarda yapılma işlemine dijital baskı adı verilir.

ABONE OL
22 Ekim 2022 20:02
Dijital Tekstil Baskı Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekstil sektöründe dijital baskı, çok hızlı olarak geliştirilen dijital ortamlarda birden fazla destekleyici ile kumaşın yüzeyinde yazıların veya resimlerin basılmasıdır. Geleneksel olan emprime baskıdan farklı olarak cmyk ve beyaz pigment boyaların kullanılması nedeniyle yüksek adet renkler elde edip, yüksek oranda çözünürlük ile yüzde yüz olan organik baskı türü olmasıdır.

Dijital tekstil baskı, parça baskı, metraj olmak üzere emprime baskıya göre uzun sürede daha ekonomik, kullanım açısından ise daha uzun olan bir baskı türü olarak görülür. Günümüzün tekstil sektöründe, gerekse kullanım süreci içerisinde ekolojik dengeyi bozmamasıdır. Daha ekonomik olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.

Dijital baskıda baskı kafaları, kumaşın bütün her yerinde sağa ve sola hareket eden bir taşıyıcıya monte edilerek yapılmıştır. Her şaryo dönmesini tamamladıktan sonra kumaş belirli bir mesafeye hareket etmesi ve durmasında şaryo daha sonraki darbeyi yapmaya başlar. Görüntü daha sonraları kumaşın üzerinde üst üste binmiş olan yatay çubuklar yardımıyla geliştirilir ve daha fazla vuruşlar meydana gelecek baskının hatalarını örtmeye yarar. Bu yazıcıların hızları, baskının ihtiyacına göre ve alınan siparişlere göre saatte 20 lineer metreden 400’e kadar olan her yerde ulaşma olanağını bulur.

Dijital Tekstil Baskının Yararları

Tekstilde dijital tekstil baskısının yararları Daha düşük maliyet, dijital tekstil baskısının en önemli yararlarından birisi olmaktadır. Buna neden olan ise, sınırlı veya eksik renk ayırımı ve ekran aşındırması olarak bilinir. Daha düşük olan numunelerin maliyeti, herhangi bir test taraması ile üretimi için farklı kalıplara gerek duyulmadan yapılmasıdır. Alınan siparişlerin kısa sürede teslimi sağlanır. Dijital tekstil baskı çevre dostu olmaktadır.

Kumaşlara Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Kumaşlara dijital baskı nasıl yapılır merak konusu olmaktadır. Kumaşın üzerine dijital baskı yaparken, kumaş dijital baskı makinesine gelecek şekilde yerleştirilmesi uygun olur. Dijital baskı makinesinin yardımıyla kumaş merdaneden geçerek baskının yapılacağı alana ulaşıp kumaşa gerekli olan dijital baskı yapılmış olur. Dijital baskılar, kumaşın üzerine yapılan teknoloji olmakla beraber, kullanım kalitesi de çok yüksek olur.

 

İçindekiler

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.