Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Gereksiz İlaç Kullanımı Giderek Artıyor

Gereksiz İlaç kullanımının giderek arttığı verilerden rahatlıkla görülebiliyor. Ülkemizde toplanan 162 bin kilogram ilacın %45’inin kutusu bile açılmamış.

Gereksiz ilaç kullanımı doğaya zarar verdiği gibi ekonomik anlamda da büyük zararlara yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre ise ülkemizdeki gereksiz ilaç kullanımı katlanarak artmakta. “Çevre ve İnsan Sağlığı Yönünden İlaç Atıkları Derlemesi” çalışmasına göre toplanan 362 bin kg ilacın %30’unun son kullanım tarihi geçmemiş. Yine toplanan ilaçlarının %45’inin hiç kullanmadığı da araştırmayla ortaya çıkan bilgiler arasında. 2012 yılında 22 bin 500 kg ilaç toplanırken bu rakam bu yıl 362 bin kilograma kadar çıkmış durumda.

RAKAMLAR KORKUTUCU

Ögretim Görevlisi İpek Ada ise son kullanım tarihi geçen ilaçların imha birimine gönderilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Tarihi geçmeyen fakat kullanılmayan ilaçların ise Belediye Eczanelerinde toplanması gerektiğini belirtti.

İpek Ada, gelen verilerin korkutucu olduğunu ve halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini açıkladı. 2017 yılından bu yana atık ilaç toplama ile ilgili çalışmalar yapan Ada’nın bu projesine öğrencileri de katılım sağlıyor.

Satın aldığımız ilaçların büyük kısmı yurt dışından ithal edildiği için son kullanma tarihi geçmeyen ilaçların toplanması ekonomik anlamda fayda sağlıyor. Toplanan bu araçlar testlerden geçirildikten sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir.
| We ❤ Google | A101 Aktüel| Şok Aktüel | Wifi şifre kırma | A101 Aktüel 27…
Google Haberler