DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11201451,25%
İstanbul
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Kontrplak Nasıl Kesilir?
391 okunma

Kontrplak Nasıl Kesilir?

ABONE OL
21 Haziran 2022 10:58
Kontrplak Nasıl Kesilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En çok yapı endüstrisinde kullanılan ve ağaç türlerinin kesiminden yapılan malzemelere kontrplak denmektedir. Oluşabilecek mobilya reklam pano tekne ve bunun gibi bütün sektörlerde yaygın olarak kullanılabilen birçok yönlü malzeme üretiminde faydalanabilen ekipmanlar arasında bulunmaktadır. Ürünün katman sayısı fazlalaştıkça kontrplak kalınlığı da aynı doğrultuda artmıştır. Kalınlık ne kadar artarsa dayanıklılık da aynı doğrultuda artış göstermektedir.

Genellikle bu kesimler tek katman halindeyken yapılmaktadır. Böylelikle malzemelerin dağılması ortaya saçılması gibi sorunlar ile karşılaşılmamaktadır. Herhalde rastlanan ve sık kullanılan kesme biçme monte gibi ürünlerde rahatça kullanılmaktadır. Endüstrinin alanı çok fazla geniş olduğu için karşımıza çıkan ağaç türleri de sıklaşmaktadır. Ağaç türlerine göre kontrplak kesimleri farklılık gösterebilmektedir. Kesimlerin kalınlıkları sürekli değişmektedir.

Kontrplak Kesimlerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bu noktalarda levhaların büyük olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ölçüler bu doğrultuda ayarlanarak plakaların kesilmesi sağlanmaktadır. Kesimlerde genellikle el testeresi ya da dairesel testereler kullanılmaktadır. Bu levhalar kesilirken levhaların kesinlikle sabit tutulması gerekmektedir. Kaydırma asla yapılmamalıdır. Kesilecek olan testerenin oldukça keskin olması gereken bir özelliğidir.

Kontrplak Nasıl Kesilir?

Testere ne kadar keskin olursa kesim de o kadar uygun bir şekilde yapılmaktadır. Testerenin kesim ölçülerinin doğru bir şekilde ayarlanması en büyük dikkat edilmesi gereken olay olmaktadır. Kesim işlemlerinde kesinlikle kişinin eldiven ya da koruyucu gözlükler kullanması gerekmektedir. Böylece etrafı sıçrayabilecek her türlü parçanın önüne geçilmiş olunmaktadır. Kesilecek olan maddenin oranlarının düzgün şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunların yanında testerenin tutum şeklide önemli olmaktadır. Sabit ve düzgün tutulmalıdır.

Kontrplak Kesimlerde Ne Gibi Şekiller Elde Edilmektedir?

Bu şekillerin herhangi bir sınırı olmamaktadır. İstenilen boyutlarda ve şekillerde kesimler mevcut olmaktadır. Kişinin yapması gereken tek şey hayalindeki ürünü tezgaha dökmektir. Testereler çok keskin uçlara sahip olduğu için yapılan her işte iyi sonuçlar vermektedir.

Genellikle dekorasyon alanlarında kullanılan bu malzemeler masa, sandalye, mobilya gibi yapımlarda da ön plana çıkmaktadır. Yapılan her modelde farklı bir tasarım ortaya çıkmaktadır. Kesilecek yerlerden nokta koyularak işlemler sağlanmaktadır. Fazlasıyla sağlam olduğu içinde kırılma, eğilme, bükülme gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır.

Kontrplak modellerini incelemek ve satın almak için https://babayapi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.