DOLAR 8,86900.57%
EURO 10,36860.46%
ALTIN 496,870,15
BITCOIN 372450-4,13%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü

Küresel ısınma erkeklerde kısırlığa yol açıyor

ABONE OL
20 Kasım 2018 18:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nature Communications dergisinde bugün yayınlanan yeni araştırma sonuçları, ısı dalgalarının erkeklerde üretkenliğe zarar verdiğini ortaya koyuyor. Küresel ısınmanın bu şekilde devam etmesi, nesiller boyunca doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Araştırma ekibi, ısı dalgaları sırasında erkek infertilitesinin, iklim değişikliğinin son yıllarda iklim kaynaklı yok oluşlar da dahil olmak üzere tür popülasyonları üzerinde neden böyle bir etki yarattığını açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırma grubunun başında olan Prof. Matt Gage, Biyoçeşitliliğin iklim değişikliği altında acı çektiğini bildiklerini, ancak belirli nedenler ve hassasiyetler nedeniyle buna bir önlem alınamadığını söyledi. Yapılan çalışmaya göre ortamın ısınmasının erkeklerde üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilediği kanıtlandı. Nüfus canlılığı için üreme konusunun çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle biyolojik çeşitliliğin olumsuz etkilediğine dair bu araştırmanın kanıt niteliğinde olduğunu belirtti.

SICAK ATMOSFER ERKEKLER İÇİN TEHLİKELİ

Sıcak hava dalgaları, özellikle aşırı hava olaylarına zarar veriyor. Sıcaklık değişimleri çok yoğunlaştığında yerel yok oluşlar meydana geliyor. Bu araştırma da bu yok oluşun nedenini ortaya koyuyor. Araştırma ekibi, simüle edilmiş ısı dalgalarının erkek üreme üzerindeki etkilerini araştırmak için Tribolium castaneum olarak bilinen bir böcek türünü kullandı. Araştırma sırasında böcekler, ya standart kontrol koşullarına ya da termal optimumlarının 5 ° C ila 7 ° C üzerinde olan beş günlük sıcak hava dalgasına maruz bırakıldı. Daha sonra, çeşitli deneyler üreme başarısı, sperm fonksiyonu ve yavru kalitesi için potansiyel hasarı değerlendirildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.