DOLAR 28,8995 -0.19%
EURO 31,5856 -0.59%
ALTIN 1.892,88-0,44
BITCOIN 1090327-0,66%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Okul öncesi kodlamanın Önemi!
676 okunma

Okul öncesi kodlamanın Önemi!

ABONE OL
16 Temmuz 2021 12:45
Okul öncesi kodlamanın Önemi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya şimdiki yetişkinlerin büyüdüğünden çok daha farklı bir yer. Teknoloji, okul öncesi oyunlar da dahil olmak üzere yaşam tarzımızı etkiledi ve değiştirdi!

Yani kodlama sadece bilgisayar uzmanları veya lise, üniversite öğrencileri için değildir…. Okul öncesi çocuklar için kodlama oyunları doğru şekilde sunulduğunda, kodlamanın başlangıç kavramlarını keşfetmenin eğlenceli, etkileşimli yollarıdır. Okul öncesi kodlama kısa süre öncesine kadar insanlara çok garip gelse de hızla değişen dünyamızda 21 yüzyıl gereksinimleri artık çocukların okul öncesinden itibaren kodlama ile tanışmasını gerektiriyor.

Okul öncesi basit kodlama etkinlikleri ile yada okul öncesi robotik kodlama ürünleri ile artık çocuklarımız  4 yaştan itibaren kodlama ile tanışabiliyor.

Okul öncesi çocuklar neden kodlama ile tanıştırılmalı?

Kodlama, çocuklara dijital dünyalarını nasıl “düzelteceklerini” ve şekillendireceklerini anlama yeteneği verir.

Gördüğüm kadarıyla kod okuryazarlığı, dijital bir dünyaya katılım için bir gereklilik. Dil edindiğimizde, sadece nasıl dinleyeceğimizi değil, aynı zamanda nasıl konuşacağımızı da öğrendik. Metin edindiğimizde, sadece okumayı değil, yazmayı da öğrenmiştik. Artık bilgisayarlarımız olduğuna göre, onları kullanmayı öğreniyoruz ama nasıl programlayacağımızı değil. Kod okuryazarı olmadığımızda, kullandığımız cihazları ve yazılımı, yaratıcılarının oluşturduğu sınırlamalar ve gündemler ne olursa olsun kabul etmeliyiz – Douglas Rushkoff, Digital Literacy Advocate – Codecademy

Teknolojinin nasıl çalıştığını anlamak, okul öncesi çocuklarımızın geleceği için önemlidir. Sadece gelecekteki bir dünyada yaşamak için gerekli becerilere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki dünyayı inşa etmeye yardımcı olabilirler.

Kod yazmayı öğrenmenin faydaları nelerdir?

Kodlama, problem çözme becerilerini öğretmeye yardımcı olur.

Kodlama, çocukların büyük sorunları daha küçük adımlara bölerek yeni düşünme yolları geliştirmelerine yardımcı olur.

Kodlama, hata yapma veya başarısızlık korkusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sorununuzu çözmenin bir yolunu bulmada ısrarı öğretir.

“Okuma ve matematik gibi küçük yaşlardan itibaren kodlamayı öğretiyor olsaydık, onu küçük parçalara ayırır, şarkılar ve hikayelerle daha eğlenceli hale getirir ve öğrencilere, kodlama alanında ustalığa ulaşmaları için yirmi yıl imkân verirdik…. Ama geç kodlama eğitimleri ile çocukları lise veya üniversitenin derinliklerine götürüyoruz ve çoğu çocuk yoğunluktan boğulduğunda şaşırıyoruz. ” Grant Hosford, CodeSpark’ın kurucu ortağı

 

İçindekiler

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.