DOLAR 23,4725 1.56%
EURO 25,3494 1.07%
ALTIN 1.480,141,32
BITCOIN 6218741,10%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Psikolojik Terapi Yöntemi
316 okunma

Psikolojik Terapi Yöntemi

ABONE OL
27 Mayıs 2021 00:20
Psikolojik Terapi Yöntemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Psikologların her biri, hastaya ve kişisel tercihlerine göre terapi yöntemi uygularlar. İzmir psikolog olarak, 10 psikolojik terapi yönteminden bahsedelim. Öncelikle, ilk yöntem olan psikoanalitik terapiden bahsedelim. Bu yöntem, kişilerin çocukluk dönemlerine ve bilinç altına inan yöntemdir. Terapistler, danışanları ile karşılıklı güven ve saygı çerçevesinde bir bağ oluşturduktan sonra onların bilinç ile zihinsel yapılarının ilişkisine inmeye çalışırlar. Bu terapi seçeneğinde, danışanların terapistinden hiçbir şey saklamadan ve utanmadan her şeyi tüm çıplaklığı ile anlatması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi için serbest çağrışım tekniğinden de faydalanılmaktadır.

İzmir psikolog olarak tercih edilen bir diğer terapi yöntemi ise davranışçı terapidir. Davranışçı terapi, daha çok kişilerin küçüklükten beridir süre gelen korkularını yenme gibi durumlarında kullanılır. Örnek verecek olursak, kişiler çok uzun zamandır evden çıkamamışsa bu terapi seçeneği uygulanır. İzmir psikolog olarak tercih edilen bir diğer terapi seçeneği ise bilişsel terapidir. Bilişsel terapi, kişilerin birtakım travmaya bağlı yaşanan olaylarda veyahut sosyal baskı, aile çevresi gibi kişilerden kaynaklanan yerleşen yanlış duygu ve düşünce sistemini değiştirmeye odaklanan değişim kaynaklı terapi yöntemidir. Bu yöntemlerden online terapi aracılığı ile destek almak mümkündür.

İzmir psikolog olarak, bir başka terapi yönteminden bahsedecek olursak bu yöntem hipnoterapidir.  Hipnoterapilerde, terapistler psikoloji ve tıp alanında ayrı bir eğitime sahip olan kişilerdir. Bu yöntemle kişilerin bilinç altında yatan düşünceleri daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Bu yöntem daha çok ilerlemiş vakalarda tercih edilir. İzmir psikolog olarak, bir diğer terapi yönteminden bahsedelim. Bu yöntem emdr terapisi olacaktır. Emdr terapisi, çok eski bir terapi yöntemi olmamakla birlikte travma sonrasında kişilerin stres ve kaygı sorunlarını ortadan kaldırma durumlarında kullanılır. İzmir psikolog olarak bir diğer terapi yöntemi varoluşçu terapidir. Varoluşçu terapi yönteminde kişinin iradesi vurgulanır. Bu terapiye göre, kişiler kendi hayat akışını değiştirebilecek güce sahiptir. İzmir psikolog olarak, bir diğer terapi yöntemi ise oyun terapisidir. Bu yöntem genellikle yaşı küçük olan çocuk terapilerinde tercih edilir. Çocuk dilini çözmek için terapistler tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu uygulamalarla çalışmak isterseniz izmir’de tavsiye edilen psikologlar için Nora Psikoloji’ ziyaret ederek psikolog randevunuzu oluşturabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ