DOLAR 9,60511.09%
EURO 11,19400.99%
ALTIN 559,022,55
BITCOIN 592875-2,12%
İstanbul
18°

AÇIK

18:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Cumhuriyet ödülleri sahiplerini buldu
  • Aktüel
  • Güncel
  • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Cumhuriyet ödülleri sahiplerini buldu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Cumhuriyet ödülleri sahiplerini buldu

ABONE OL
29 Ekim 2020 01:20
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Cumhuriyet ödülleri sahiplerini buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2007’den itibaren her yıl, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 10 Nisan 1928 tarihli toplantısında, Anayasanın ikinci maddesi “Türkiye Devleti’nin dini İslam’dır.” fıkrası ile 26. maddede yer alan “şeriat hükümlerinin TBMM tarafından yürütüleceğini” belirten cümlenin laikleşme ilkesi doğrultusunda kaldırılışının yıl dönümünde Cumhuriyet Ödülü vermektedir.

Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü, Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun belirlediği isimler arasından, ÇYDD üye, gönüllü ve gençlerinin oylarıyla belirlenmektedir.

Ödül, bugüne kadar sırasıyla Muazzez İlmiye Çığ, Fazıl Say, Sabih Kanadoğlu, Yıldız Kenter, Rıza Türmen, Gülriz Sururi ve Genco Erkal, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Prof. Dr. Doğan Kuban, Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Müjdat Gezen’e verilmiştir.

Çağdaş Yaşam 14. Cumhuriyet Ödülü’ne, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet değerlerinin korunmasına ve yaşatılmasına büyük emek veren, demokrasi, laiklik, insan haklarının korunmasındaki onurlu ve ilkeli duruşları ve ülkemizde eğitimin ve akademik hayatın gelişimine katkıları nedeniyle ve üstlendikleri rektörlük görevini büyük bir başarıyla tamamlamış bilim insanlarımız;

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Sayın Yücel AŞKIN,

Başkent Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal,

Uludağ Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Yurtkutan ve

19 Mayıs Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Sayın Ferit Bernay layık görülmüştür.

Bu yıl koronavirüs salgın önlemleri kapsamında ödül törenimiz 10 Nisan tarihinde gerçekleştirilememiş, ileriki bir tarihe ertelenmişti ancak sürecin uzaması sebebiyle, ZOOM platformu üzerinden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Ödül töreni programımız kapsamında Ses Sanatçısı Tenor Aykut Yılmaz, internet üzerinden canlı yayın ile “Cumhuriyet Konseri” verecek.

Diş teli fiyatı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.