Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021 12:14 Kategori: Güncel, Sağlık

Panik Atak Bozukluğu Tanı ve Tedavi Seçenekleri

Panik atak, aniden başlayan ve aniden biten şiddetli kaygı duygularıdır. Bazen anksiyete atakları olarak adlandırılırlar. Panik atağınız varsa, duygular o kadar korkutucu olabilir ki, ölmek üzere olduğunuzu, çökeceğinizi veya zihninizin kontrolünü kaybetmek üzere olduğunuzu hissedebilirsiniz. Hemen kaçmanız veya yardım bulmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Panik Atak Bozukluğu Tanı ve Tedavi Seçenekleri

İzmir psikolog arayışınızda panik atak ve tüm anksiyete sorunlarınız için Nora Psikoloji kliniği olarak, uzman ve tecrübeli ekibi ile Panik atak testi ve panik atak tedavisi süreçlerinizde her zaman sizinle.

Panik Bozukluk, Ayda Bir veya Daha Fazla Sıklıkta Panik Atak Geçirme Durumudur

Panik ataktan ziyade panik bozukluğunuz olduğu anlamına gelebilecek diğer faktörler, hayatınızın atak geçirme korkusundan ciddi şekilde etkilenmesi veya atak geçirmeniz durumunda belirli yerlerden kaçınmanızdır.

Panik Atak Neden Olur?

Paniğin birçok nedeni vardır. Panik bozukluğu yaşayan çoğu insan, bir saldırıya katkıda bulunan aşağıdaki faktörlerden birkaçına sahip olacaktır:

Panik atak aileden geçebilir, bu nedenle ebeveynlerden birinin panik atak geçirmesi sizi daha duyarlı hale getirebilir. Panik atak yaşanmasında kişilik rol oynayabilir.

Bazı insanlar diğerlerinden daha çok gergin olabilmektedir. Bu, bazı durumlarda daha hassas ve temkinli oldukları için iyi olabilir. Ancak olumsuz yanı, panik de dahil olmak üzere kaygı sorunları yaşama olasılıklarının biraz daha yüksek olmasıdır.

Yine bu her zaman böyle değildir. Bazı endişeli insanlar asla ani panik yaşamazlar ve doğası gereği çok sakin ve kendine güvenen bazı insanlar panik atak geliştirir.

Bazı yaygın maddeler paniğe neden olabilir. Kahvede ve birçok meşrubatta bulunan kafein en yaygın olanıdır. Alkol doğrudan ataklara neden olmaz, ancak etkileri azaldıkça panik atak geçirme olasılığınız artar.

Aşırı nefes alma, Hiperventilasyon olarak da adlandırılan, panik bozukluğu olan kişilerin çoğunluğu için bir sorundur. Anksiyete çok fazla nefes almanızı sağlar. Aşırı nefes almak, baş dönmesi ve ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma gibi fiziksel semptomlara doğrudan neden olabilir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda büyük endişe, korku veya dehşet duygularının yanı sıra, çoğu fiziksel olan başka belirtiler de olabilir. Bir atak sırasında aşağıdakilerden birkaçını hissedebilirsiniz:

 • Titreme
 • Terlemek
 • Boğulma hissi
 • Kalp çarpıntısı
 • Göğüs ağrısı veya sıkışması
 • Mide bulantısı, mide ağrısı veya ishal
 • Üşüme ve aşırı ısınma hissi
 • Nefes darlığı veya boğulma hissi
 • Baş dönmesi veya sersemlik
 • Genellikle parmaklarda karıncalanma
 • Gerçeklikten kopmuş hissetmek
 • Kontrolü kaybetme veya delirme korkusu.

Panik atak belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Her ne kadar panik atak belirtileri sonucu ciddi fiziksel sorunlar ortaya çıkmasa da yaşam standartlarınızı düşürecek bir durumdur. İzmir psikolog kliniği Nora Psikoloji olarak panik atak teşhis sürecinizde uzman ekibimizle yanınızdayız.

Panik atak testi ile durumunuzun nasıl olduğunu değerlendirir ve gerekli ise panik atak tedavisi sürecine başlayabiliriz.

Panik Atak Tedavisi seçenekleri

Paniğe bağlı problemler için en etkili tedavi, psikolojik terapi ve ilaç kombinasyonudur. Yaygın tedavi türleri şunları içerir:

İlaçlar

Terapi ile birlikte antidepresan veya sakinleştirici ilaçların panik bozukluğu semptomlarını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Herhangi bir ilaçtan hangi etkileri fark etmeniz gerektiği size söylenmeli, bunları nasıl almanız gerektiği ve hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda net talimatlar almalısınız. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hiçbir ilaç tamamen güvenli değildir.

Konuşma terapileri ve danışmanlık

Bunlar düşünce, davranış, ilişkiler ve çevre gibi duygusal ihtiyaçlarınızı karşılayan tıbbi olmayan tedavilerdir. Bu, ne olduğunu değerlendirmek ve anlamanıza yardımcı olmak ve yaşamınızda olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olmak için klinik olarak araştırılmış teknikleri, genellikle konuşma terapilerini kullanan eğitimli bir profesyonelle konuşmayı içerir.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir