DOLAR 18,8108 0.09%
EURO 20,5185 0%
ALTIN 1.170,72-0,42
BITCOIN 4326541,68%
İstanbul
10°

AÇIK

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
  • Boş Menü
Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?
207 okunma

Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?

ABONE OL
21 Haziran 2022 11:28
Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herhangi biri vana onun açılması ya da kapanması işlemi sayesinde otomasyonları sağlayan mekanizmayı oluşturan sisteme denmektedir. Sistemin çalışması fazlasıyla basit ve kolay bir şekilde olmaktadır. Mevcut olan aktüatörler belli konumdaki vananın üzerine monte edilmesi sağlanarak ya da başka bir şekilde vananın gövdesine bağlanarak yapılmaktadır. Bu şekilde farklı türlerde ve alanlarda kullanım sağlanmaktadır.

Çeşit anlamında 3 çeşit ürüne sahip olmaktadır. Bunlar elektrikli aktüatör, hidrolik aktüatör ve son olarak pnömatik aktüatör olmaktadır. Elektrikli olan elektrik motoru sayesinde vananın açıp kapanmasını sessiz bir şekilde sağlamaktadır. Hidrolik ise hidrolik bir sistemle çalıştığı için daha çok basıncı ve pompayı kontrol altına almaktadır.

Pnömatik ise elektrik enerjisi ile birlikte hareket ederek açılıp kapanma dışında ara pozisyonlara da hareket kolaylığı sağlamaktadır. Bu sistemler birden fazla tur ataraktan etkileşim haline gelebilmektedir. Yapı anlamında sağlam oldukları için özellikle sanayi sektörlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Aktüatörler Nerelerde Kullanılmaktadır?

Prensipleri sağlam şartlayıcı olduğu için otomobil sektörlerinde, elektrik sektöründe, uçak sektöründe ve bunun gibi birçok teknolojinin ilerlediği alanlarda kullanılmaktadır. Son yıllarda çimento fabrikalarında da akış yönünde hareket verdiği için tercih edilmektedir. Herhangi bir limiti olmayan her yerde her ortamda rahat bir şekilde kullanılan içerisinde bulundurduğu materyaller sayesinde birçok prosesi sağlayan ve kontrol eden kanalları oluşturmaktadır.

Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?

Bunların yanında son yıllarda robot teknolojilerinde, tekstil ya da sanayide, gıda da ilaç da maden sektöründe ve malzeme taşımacılığında kullanılmaktadır.

Aktüatörlerin Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Bu ürünlerin fiyatları günden güne değişmektedir. İçerisinde bulundurduğu profesyonel hizmetler ve donanımlar günü geçtikçe kapsamlılığını arttırdığı için fiyat anlamında da farklılıklar yaratmaktadır. Sektörlerin belli sınırı olmadan her alana hitap eden bu ürünler kullanım amaçlı da oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Kullanıldıkları her makinede farklı bir maliyet şekli çıkarmaktadır.

Versiyonları değişmektedir. Kelebek vana, küresel vana gibi seçenekleri oluşmaktadır. Bazıları 90 derece olabilirken, bazı versiyonlarının açısı daha da farklılaşmaktadır. Yüksek performans düzeyinde etkiler yaratmaktadır. Ürünün performansı ne kadar artarsa maliyeti de artacaktır. Piston sayılarına göre de bu ürünlerin fiyatlandırma bilgisi de oynamaktadır. Her bütçeye uygun ürünler verilmektedir.

Aktüatör çeşitlerini incelemek için https://smstork.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ