Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022 11:28 Kategori: Teknoloji

Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?

Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?

Herhangi biri vana onun açılması ya da kapanması işlemi sayesinde otomasyonları sağlayan mekanizmayı oluşturan sisteme denmektedir. Sistemin çalışması fazlasıyla basit ve kolay bir şekilde olmaktadır. Mevcut olan aktüatörler belli konumdaki vananın üzerine monte edilmesi sağlanarak ya da başka bir şekilde vananın gövdesine bağlanarak yapılmaktadır. Bu şekilde farklı türlerde ve alanlarda kullanım sağlanmaktadır.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Çeşit anlamında 3 çeşit ürüne sahip olmaktadır. Bunlar elektrikli aktüatör, hidrolik aktüatör ve son olarak pnömatik aktüatör olmaktadır. Elektrikli olan elektrik motoru sayesinde vananın açıp kapanmasını sessiz bir şekilde sağlamaktadır. Hidrolik ise hidrolik bir sistemle çalıştığı için daha çok basıncı ve pompayı kontrol altına almaktadır.

Pnömatik ise elektrik enerjisi ile birlikte hareket ederek açılıp kapanma dışında ara pozisyonlara da hareket kolaylığı sağlamaktadır. Bu sistemler birden fazla tur ataraktan etkileşim haline gelebilmektedir. Yapı anlamında sağlam oldukları için özellikle sanayi sektörlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Aktüatörler Nerelerde Kullanılmaktadır?

Prensipleri sağlam şartlayıcı olduğu için otomobil sektörlerinde, elektrik sektöründe, uçak sektöründe ve bunun gibi birçok teknolojinin ilerlediği alanlarda kullanılmaktadır. Son yıllarda çimento fabrikalarında da akış yönünde hareket verdiği için tercih edilmektedir. Herhangi bir limiti olmayan her yerde her ortamda rahat bir şekilde kullanılan içerisinde bulundurduğu materyaller sayesinde birçok prosesi sağlayan ve kontrol eden kanalları oluşturmaktadır.

Aktüatör Nedir? Aktüatörler Nasıl Çalışır?

Bunların yanında son yıllarda robot teknolojilerinde, tekstil ya da sanayide, gıda da ilaç da maden sektöründe ve malzeme taşımacılığında kullanılmaktadır.

Aktüatörlerin Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Bu ürünlerin fiyatları günden güne değişmektedir. İçerisinde bulundurduğu profesyonel hizmetler ve donanımlar günü geçtikçe kapsamlılığını arttırdığı için fiyat anlamında da farklılıklar yaratmaktadır. Sektörlerin belli sınırı olmadan her alana hitap eden bu ürünler kullanım amaçlı da oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Kullanıldıkları her makinede farklı bir maliyet şekli çıkarmaktadır.

Versiyonları değişmektedir. Kelebek vana, küresel vana gibi seçenekleri oluşmaktadır. Bazıları 90 derece olabilirken, bazı versiyonlarının açısı daha da farklılaşmaktadır. Yüksek performans düzeyinde etkiler yaratmaktadır. Ürünün performansı ne kadar artarsa maliyeti de artacaktır. Piston sayılarına göre de bu ürünlerin fiyatlandırma bilgisi de oynamaktadır. Her bütçeye uygun ürünler verilmektedir.

Aktüatör çeşitlerini incelemek için https://smstork.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir