Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2022 21:57 Kategori: Sağlık

Atatürk Diyeti | Atamızın Diyeti Nasıldı? | Atatürk’ün Sofrasında Neler Vardı?

Atatürk Diyeti | Atamızın Diyeti Nasıldı? | Atatürk’ün Sofrasında Neler Vardı?

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hemen her konuda olduğu gibi beslenme alışkanlıkları konusunda da bizlere örnek oldu.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Atatürk’ün beslenme alışkanlıklarını yorumlayan Diyetisyen Fatma Hasta Göral, Atatürk’ün dikkat ettiği diyetin ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi:

Atatürk Diyeti Nasıldı, Atatürk’ün Sofrasında Neler Vardı?

10 Kasım 1938 yılında aramızdan ayrılan Atamız beslenme konusuna özen gösterirdi. Atamızın sofrasından eksik olmayan ve diyet menüsü diyebileceğimiz yiyecekler hakkında Diyetisyen Fatma Hasta Göral şunları ifade etti.

Atatürk Diyeti | Atamızın Diyeti Nasıldı? | Atatürk'ün Sofrasında Neler Vardı?

1- Sofradan Doymadan Kalkardı

“Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman sofradan tıka basa kalkmaz hatta aç kalkar, sofrasında ise çok çeşit bulundurmazdı. Biz diyetisyenlerde azar azar sık sık yeme modeline uyduğunu tıka basa beslenmeyi önermediğimizi düşünürsek Atamızın da böyle beslendiğini görebiliyoruz.

2- Protein ve Karbonhidrat

Öğünlerde protein ve karbonhidrat, diyet listelerini oluştururken en çok dikkat ettiğimiz konudur. Tam bir öğünde bu birliktelik önemlidir. Atamızın da beslenme şeklinde bu birlikteliğe dikkat ettiğini görüyoruz.

3- Ayran, Ekmek, Yoğurt

Bazen kahvaltı yapmaz ayrana ekmek banar yada yoğurtla ekmek yermiş. Yoğurt atamızın sofrasında kıymetli bir besin olmuştur. Sıklıkla kullandığından bunu biliyoruz. Günümüzde hazır yoğurt ev yoğurdu tartışmaları devam etse de beslenme uzmanı olarak yoğurdun kesinlikle menülerimizde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

4- Sebze Ağırlıklı Beslenirdi – Atatürk Diyeti

Kuru fasulye- pilav, bamya- pilav, karnıyarık Atamızın severek tükettiği yemekler arasındadır. Atamızın genel olarak sebze ağırlıklı beslendiğini söyleyebiliriz. Bunun da günümüzde Akdeniz diyetine yakınlık gösterdiğini ifade edebiliriz.

Atatürk Diyeti | Atamızın Diyeti Nasıldı? | Atatürk'ün Sofrasında Neler Vardı?

Annesinin ıspanaklı Selanik böreğini de severek tüketen Atamız genellikle meyve, kavrulmuş leblebi ve fıstığa da yer verirmiş.

5- Türk Mutfağını Batı Mutfağına Tercih Ederdi

Atatürk’ün geleneksel Türk mutfağını batı mutfağına tercih ettiğini beslenme alışkanlıklarından görebiliyoruz.

6- Tatlıyla Arası İyi Değildi

Anadolu ziyaretlerinde ikramları severek tüketen Atamızın tatlıyla arası iyi değilmiş. Tatlıyı Anadolu ziyaretlerinde ikramlardan tüketir en çok irmik tatlısını severmiş. Biz beslenme uzmanları tatlı ihtiyaçlarımızı meyveden karşılamayı uygun bulup nadiren tatlı tüketimine yer vermeyi uygun bulduğumuz gibi.

Atatürk Diyeti | Atamızın Diyeti Nasıldı? | Atatürk'ün Sofrasında Neler Vardı?
Diyetisyen Fatma Hasta Göral

7- En Sevdiği Öğün Akşam Yemeği – Atatürk Diyeti

Mustafa Kemal Atatürk’ün en kıymet verdiği öğünün akşam yemeği olduğunu; akşam yemeği sofrasında daima bir misafiri olmasından uzun sofra sohbetleri yapmasından anlıyoruz. Bazen canı sıkkın olduğunda yemek yemez geç saatlerde omletle ekmek yada yoğurtla ekmek yese de çoğunlukla akşam uzun yemek sohbetleri eşliğinde çok çeşitli olmayan genelde sebze ağırlıklı yemekler, tavuk eti, içki olarak rakı  hakim olurmuş menüye.

8- Kahve Kalp Sağlığına Zararlıydı

Yeni kurulmuş bir ülkenin sıkıntı ve stresini düşünecek olursak atamızın günde 10-15 fincan kahve içmesine şaşırmamak lazım. Fakat kalp sağlığı için oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.”

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir