Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden emsal karar

Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden emsal karar

Balıkesir’de aldığı sıfır kilometre aracın bagaj kapağında sorun yaşayan bir vatandaş, açtığı davayı kazandı…

Balıkesir’de yaşayan bir vatandaş, 11 Haziran 2016 tarihinde teslim aldığı sıfır kilometre otomobilinin bagaj kapağı butonunda bir süre sonra sorun yaşamaya başladı. 7 aylık süreçte 5 kez yetkili servise gitmesine rağmen tüketici, aynı sorunu yaşayınca 2017 yılında Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Ulaşıma Dair Özel” programında Esra Balkanlı’ya konuşan Avukat Ali Onar, dava süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Davacının, yetkili serviste sorunun çözülememesi üzerine aracı misliyle değiştirmek için firmaya ihtarname gönderdiğini söyleyen Onar, firmanın talebi reddetmesi üzerine dava açıldığını kaydetti.

“MAHKEME ÖNEMLİ BİR KARAR VERDİ”

Daha önce misliyle değiştirme, sözleşmeden dönme, indirim isteme ve ücretsiz onarımdan oluşan 4 seçimlik hakla ilgili kararlarda beyin, motor ve elektrik aksamı arızası gibi hataların yer aldığına vurgu yapan Avukat Onar; bir malın garanti süresi içinde kalmak kaydıyla 1 yıl içinde 6 defa arızalanması durumununda tüketicinin malın misliyle değiştirilmesi talebinde bulunabildiğini hatırlattı. Ali Onar, kusurun süreklilik göstermesinin de hüküm dahilinde olduğunu belirterek, “Üretici firmayla yazışmalarımızda sonuca ulaşamayınca Türetici Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme önemli bir karar verdi. Arıza nedeniyle tüketici otomobilden gereği gibi yararlanamadı. Bagaj kapağı butonu sorunu basit gibi görünse de yangın söndürme tüpü, ilk yardım malzemesi gibi önemli unsurlara hemen ulaşılması mümkün olmuyor. Kişisel eşyaların arka koltuğa konmak zorunda olması nedeniyle, araçtan gerektiği gibi yararlanılamıyor. AVM’ye girerken bagaj kapağı açılmayınca karakolluk olunan bir olay da gerçekleşmiş.” ifadelerini kullandı.

AYIPLI OTOMOBİL MİSLİYLE DEĞİŞTİRİLECEK

Ali Onar, tüm bu unsurları göz önüne alan mahkemenin araçtan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi nedeniyle otomobilin misliyle değiştirilmesi konusunda karar aldığını anlattı. Firma, aynı model yoksa ya da temin edilemiyorsa indirimli alınsa dahi aracın şu anki parasal değerini tüketiciye ödeyecek. Kararın kesinleştiğini, icra dairesinin değer araştırması yaptığını kaydeden Avukat Onar, şu an işleyen sürecin 10 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

KARAR BİR İLK

“Bagaj kapağı gibi önemsenmeyen bir kusur hakkında emsalimiz yok.” diyen Onar, “Mahkeme, tüketicinin korunması konusunda yargının geldiği düzeyi görmek adına önemli bir karar verdi. Gelinen seviye son derece sevindirici.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

Bir yanıt yazın

Bügün: 20 July 2024