Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding Uygulaması Nedir?

Estetik diş hekimliği alanında sıklıkla gerçekleştirilen yöntemlerden biri de bonding uygulamasıdır. Dişte herhangi bir hasara neden olmadan uygulanması, diş üzerinde aşındırmaya gerek duyulmaması bu işlemin önem taşıyan özellikleri arasında yer alıyor. Kompozit dolgunun dişe yapıştırılması şeklinde uygulanan bonding sayesinde dişlerdeki küçük şekil bozuklukları görünümü gizlenebiliyor.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

BondingYaklaşık olarak 1 saat ila 1,5 saat içerisinde tamamlanan bu uygulama kapsamında kompozit dolgular ile dişlerin şekillendirilmesi sağlanır. Her hasta için aynı işlemler yapılmaz çünkü yapılacak müdahaleler hastaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Dişteki kusurları yok etmek, diş aralarındaki açıklıkları kapatmak gibi amaçlarla yapılan bu işlem kimi zaman da dişleri büyütme hedefi ile gerçekleştirilir.

Bonding Uygulaması Ağrı Yapar Mı?

Bonding uygulamasında dişlerde aşındırma işlemi yapılmıyor. Bu nedenle işlem sırasında ağrı hissedilmesi e mümkün olmaz. Tamamen ağrısız ve acısız bir şekilde uygulama yapıldığını belirtebiliriz. Zira işlem öncesinde bölgenin uyuşturulmasına yani anestezi uygulamasına gerek duyulmamasının nedeni de ağrısız olmasıdır.

Bonding Uygulamasının Ömrü Ne Kadar?

Bonding uygulaması ile yeni tanışanların sıklıkla merak ettiği unsur, bu uygulamanın kullanım ömrü oluyor. Kullanım ömrü biraz da kişinin ağız ve diş sağlığına ne oranda dikkat ettiği ile yakından ilgilidir. Şayet ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi ve rutin diş kontrollerinin aksatılmaması durumunda uzun yıllar hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabileceğini belirtebiliriz. Ancak ihmal edilmesi durumunda da bir süre sonrasında ilave dolgular ya da ilave işlemler gerekebilir.

Bonding Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Bu uygulamadan kimlerin faydalanabileceğini kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Diş rengini ya da şeklini değiştirmek isteyenler
  • Dişinde kırık ya da çatlak olanlar
  • Diş aralarındaki boşluklardan yakınanlar
  • Diş boyunu eşitlemek isteyenler

Bonding Tedavisinin Avantajları

Son dönemin popüler uygulamalarından biri olan bonding işleminin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oldukça ekonomik bir uygulamadır
  • Diş kırıklarının estetik bir biçimde onarılmasını sağlar
  • Doğal bir diş görünümü sunar
  • Lekelenmeye karşı dişlerin daha dirençli olmasını sağlar
  • Ağrısız bir şekilde yapıldığından bölgenin uyuşturulmasına gerek olmaz

Detaylı bilgi için:
https://butunisimizdis.com/estetik-tedaviler/

 

 

Bir yanıt yazın

Bügün: 20 July 2024