C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

C vitamini bakımından zengin besinler hangileridir? C vitamini hangi besinde kaç mg bulunur? C vitamini içeren besinler hangi hastalıklarla mücadelede aktif rol oynar? Bunlara ve çok daha fazlasına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

C vitamini, vücudunuzdaki dokuların büyümesini teşvik ettiği için kolajen üretimi için gereklidir. Bu vitamin bağ dokusunu sağlıklı tutar. Vücudunuzda yeterli kollajen varsa, kısa sürede yaraları iyileştirir. Birçok insan, C vitamininin dişlerini ve kemiklerini güçlendirmede de önemli bir rol oynadığının farkında değildir. Ayrıca, bağışıklık sisteminiz içinde yeterli düzeyde C vitamini gereklidir. Vücudunuz, C vitamini yardımıyla bazı nörotransmiterler üretir. C vitamini ile paketlenmiş yiyecekler tüketmek de protein metabolizması için gereklidir. C vitamininin vücudunuzda depolanmayan suda çözünür bir vitamin olduğunu belirtmekte fayda var.Bu, vücudunuzdaki vitamin seviyelerini korumak için C vitamini yüklü yiyecekleri günlük olarak tüketmeniz gerektiğini gösterir. Sağlık uzmanları yetişkin erkekler ve kadınlar için 75 ila 90 mg C vitamini önermektedir, çocuklar ise günlük vitamin almak için narenciye ve bazı sebzeleri yemelidir. C vitamini eksikliğinin tüm vücudunuzu etkilediğini unutmayın.

Bu nedenle, C vitamini almak için aşağıdaki harika yiyecekleri günlük öğünlerinize dâhil edin. İşte C vitamini bakımından zengin besinler;

TATLI VE SULU KAVUN

Lezzetli ve sulu kavunlar C vitamininin bir güç kaynağıdır. Tatlı karpuzun 30 mg C vitamini ve sadece 60 kalori içerdiğini öğrenmek sizi çok mutlu edecektir.

PATATES

Patatesin, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle birlikte önemli miktarda C vitamini içerdiğini öğrenmek oldukça şaşırtıcıdır. Salsa veya brokoli gibi sağlıklı soslarla fırında patatesi tüketmek ayrıca onu düşük kalorili bir yemek yapar. Patatesin sağlığa faydaları, sindirimi desteklemeyi, cildi güçlendirmeyi, kilo almayı sağlar, kaşıntıyı tedavi etmeye yardımcı olur, romatizmayı tedavi etmeye yardımcı olur, dış ve iç enflamasyonu azaltır, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, kanseri önler, beyin işlevini iyileştirir, kardiyovasküler hastalıkları önler ve böbreği tedavi eder.

KARNABAHAR

Karnabahar sadece kalsiyum ve lif değil aynı zamanda 50 mg C vitamini içerir. Bu besleyici sebzeyi kullanarak çeşitli tarifler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, aşırı pişmiş karnabahar tüketmekten kaçının ve içindeki tüm besinleri almak için buğulamayı seçin. Karnabaharın faydaları arasında ultraviyole radyasyondan korunmanın arttırılması, inflamasyonla mücadele, kalp ve dolaşım sistemi sorunlarının azaltılması, kanser riskinin azaltılması, vücuda K vitamini verilmesi, sindirimin iyileştirilmesi ve vücudun detoksifiye edilmesi, sağlıklı kilo kaybının desteklenmesi, beyin sağlığının artırılması, hormonların kontrol altında tutulması yer alır. Sağlıklı hamileliği desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de bir başka faydasıdır.

 ANANAS

Bu tatlı tropik meyve C vitamininin büyük bir deposudur. Beslenme uzmanları, bir parça ananasın yaklaşık 80 mg vitamin içerdiğini söylüyorlar. Diyetinize ananas eklenmesi süper kolaydır. Sadece meyve olarak yiyebilir veya tatlılara ekleyebilirsiniz. Ananasın sağlık yararları arasında bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, sağlıklı karbonhidrat kaynaklarının iyileştirilmesi, kanser riskinin azaltılması, yaraların iyileşmesine yardımcı olmak, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi, kemiklerin güçlendirilmesi,

göz sağlığının iyileştirilmesi ve cildin doku ve hücresel sağlığının iyileştirilmesi sayılabilir.

PORTAKAL VE PORTAKAL SUYU

Portakal suyu yaygın ve en çok tüketilen bir içecektir. Vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu 124 mg C vitaminini içerir. Güne taze bir bardak portakal suyu ile başlamak, anında C vitamini sağlar ve gün boyunca enerjik olmanızı sağlar. Ayrıca, bütün portakalı yemek de etkilidir. Diyet lifi ve önemli miktarda C vitamini içerir. Portakal suyu sağlık yararları arasında kanserin önlenmesi, serbest radikallerle mücadele, bağışıklık sisteminin arttırılması, vücudun detoksifiye edilmesi, iltihaplanma, karaciğer sağlığının desteklenmesi, kan dolaşımının desteklenmesi, yüksek tansiyonun azaltılması, doğal kürlenmeye yardımcı olması, ülserin önlenmesi, kilo kaybının desteklenmesi, genç görünümünün artırılması bulunmaktadır diyabetin hafifletilmesi, böbrek taşlarının önlenmesi ve çocuklarda raşitizm tedavisi de portakal suyunun faydalarındandır.

DOMATES

Çiğ bir domatesten 20 mg C vitamini alabilirsiniz. Bu lezzetli meyve birçok tarifle iyi uyum sağlar. Vücudunuzdaki C vitamini seviyelerini korumak için salatalara ekleyebilir veya bir veya iki orta boy domatesi sote edebilirsiniz. Beslenme uzmanları genellikle günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek 12 mg C vitamini de sağlayan domates suyunun tüketilmesini tavsiye ederler. Domates sağlık yararları arasında kalp sağlığını korumak, kanser riskini azaltmak, genişlemiş prostat semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak, cilt sağlığını desteklemek, kemik sağlığını geliştirmek, tromboembolik atak yaşama riskini azaltmak, oksidasyon başına lipit miktarını azaltmak ve göz sağlığını desteklemek yer alır. Diğer yararlar arasında nörolojik hastalıkların ilerlemesini önlemeyi, kilo kaybını desteklemeyi ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeyi içerir.

GREYFURT

Portakal gibi, greyfurt ile de C vitamini yüklenir. Meyvenin sadece yarısının yaklaşık 45 mg C vitamini içerdiğini görünce şaşıracaksınız. Ayrıca, greyfurt diyet lifi, potasyum ve A vitamini gibi çeşitli temel besinler içermektedir. Bütün greyfurdu, obez bireyler için ideal kılan sadece 37 kaloriye sahiptir. Greyfurt sağlık yararları arasında grip tedavisi, ateş tedavisi, iştah düzenlenmesi, sıtmayı tedavi etmek, yorgunluğu yönetmek, diyabeti kontrol etmek, hazımsızlığı tedavi etmek ve uyku düzenini düzenlemek yer almaktadır. Diğer yararları; sindirime yardımcı olmak, şişkinliği gidermek, kabızlığı tedavi etmek, idrar yolu hastalıklarını tedavi etmek ve bakterilere karşı savaşmak için asit seviyesini arttırmaktır.

 LAHANA

Lahana yaprakları 30 mg C vitamini ile doludur. Lahanayı pişirdiğinizde vitamini bu miktarın iki katına çıkarması gariptir. Ancak, diğer besinleri yok edebileceğinden yaprakları fazla pişirmekten kaçınmalısınız. Lahana sağlığının yararları arasında kanser riskinin azaltılması, beyin ve sinir sistemi sağlığının iyileştirilmesi, kemik sağlığının teşvik edilmesi, kan basıncının sürdürülmesi, vücudun detoksifiye edilmesi, bağırsak düzeninin arttırılması, şeker seviyesinin düzenlenmesi ve kilo kaybının teşvik edilmesi yer alır. Diğer yararları arasında saç, cilt ve tırnak sağlığının iyileştirilmesi, sivilcelerin önlenmesi veya iyileştirilmesi, mide ülserlerinin iyileştirilmesi, kalp bakımına yardımcı olmak, sağlıklı hamileliği teşvik etmek ve bağışıklık kazanmayı içerir.

YEŞİL DOLMALIK BİBER

Salataya veya diğer tariflere doğranmış yeşilbiber eklemek, 95 mg C vitamini elde etmek için bir kaynak olabilir. Kusursuz cildi olan parlak yeşil olanları seçtiğinizden emin olun.

BRÜKSEL LAHANASI

Bir fincan Brüksel lahanası, pişmiş ya da pişmemiş olsun, 96 mg C vitamini içeriyor, bu sebze genellikle garnitür olarak servis ediliyor. Ayrıca, besinleri yoğun bir yemek yapmak için salataların üzerine birkaç çiğ Brüksel lahanası kıymayı da deneyebilirsiniz. Brüksel lahananın sağladığı faydalar arasında kanser koruması, kabızlığın giderilmesi, probiyotik sağlığın desteklenmesi, kemik sağlığının desteklenmesi, kan dolaşımının iyileştirilmesi, kan şekeri yönetiminin desteklenmesi, cilt sağlığının desteklenmesi, iltihaplanma ile mücadelede yardımcı olması, beyin ve sinirlerin sağlığının sağlanması ve aneminin önlenmesine yardımcı olması yer almaktadır.

KIRMIZI TATLI BİBER

Kırmızı tatlı biberi, birkaç tarif için ideal kılan yumuşak bir tada sahip olmasıdır. Çiğ kırmızı tatlı biber yaklaşık 150 mg C vitamini ve sadece 37 kaloriye sahiptir. Kırmızı tatlı biberin sağlık yararları, göz sağlığını korumayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, fetüs için beslenmeyi, kilo kaybını desteklemeyi, sindirim sağlığını desteklemeyi ve iltihapla mücadeleye yardımcı olmayı içerir. Diğer yararları arasında kanserle savaşmak, sinir sistemini desteklemek, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, solunum sağlığını desteklemek ve doğru kan akışını sağlamak yer alıyor.

 KİVİ MEYVESİ

Küçük bir kivi 60 mg C vitamini ve daha az kalori içerir. Bu lezzetli meyve birçok tarifte iyi gider. Kivi sağlığa yararları arasında protein sindirimine yardımcı olmak, kan basıncını yönetmek, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak, vücutta asit dengesi oluşturmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonunu desteklemek yer alır. Diğer yararları arasında kabızlığın giderilmesi, dinlendirici uykunun teşvik edilmesi, cilt sağlığının iyileştirilmesi, kanseri önleme ve solunum fonksiyonlarının iyileştirilmesi yer alır.

ÇİLEK

Tatlı, ekşi ve sulu çileklerde 98 mg C vitamini bulunur. Şekerli bisküvi krakerlerini veya barları atıştırmalık olarak bir kâse organik çilek ile değiştirmelisiniz. Üstelik meyveleri tüketmek, birçok tarifte meyve iyi bir şekilde harmanlandığı için uygundur. Örneğin, kahvaltıda taze çilekle doldurulmuş, besin açısından yoğun bir yulaf ezmesi kâsesi yapabilirsiniz. Çileğin sağlığa faydaları arasında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, diyabet tedavisi, kalp fonksiyonlarının desteklenmesi, hipertansiyonun azaltılması, alerji ve astımın önlenmesine yardımcı olmak, görme yeteneğinin iyileştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kanserin önlenmesine yardımcı olmak, doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olmak, artrit ve gut tedavisinde yardımcı olmak ve iyileştirmeye yardımcı olmak yer alır.

PAPAYA

Vücudunuzdaki C vitamini seviyesini artırmak için haftada en az iki porsiyon papaya meyvesi tüketmelisiniz. Bir bardak papaya topağı 145 g C vitamini içerir. Yaşlıların diyetine taze papaya

eklemek yaşa bağlı hafıza bozulmalarını önleyebilir. Papayanın sağlığa yararları, enflamasyonla mücadele, iyi bir antioksidan kaynağı, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, Alzheimer hastalığının ilerlemesini geciktirir, kalp hastalığı riskini azaltır, kanserle savaşmaya yardımcı olur, sindirim sağlığını destekler ve cilt hasarına karşı koruma sağlar.

BROKOLİ

Bu inanılmaz sebze, günlük gereksiniminiz olan yaklaşık 51 mg C vitamini sağlar. Brokoli organlardaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve kronik hastalıkların başlamasıyla savaşır. Brokolinin sağlık yararları arasında kolesterol seviyesini düşürmek, göz sağlığını desteklemek, atığın detoksifikasyonunu artırmak, bağışıklık direncini artırmak, kabızlığı tedavi etmek, kan basıncını kontrol etmek, sağlıklı hamileliği kolaylaştırmak, kemik sağlığını geliştirmek, midenizi korumak, artritin ilerlemesini azaltmak, solunum sağlığını artırmak libido ve kanseri önlemek yer alır.

ISPANAK

Sadece bir bardak çiğ hardallı ıspanaktan 195 mg C vitamini alabilirsiniz. Hardallı ıspanak yaprakları birçok tarifle iyi gider. Ancak, aşırı pişmenin bu vitaminin içeriğini azalttığına dikkat edin; bu yüzden aşırı pişirmekten kaçınmalısın. Ispanağın sağlık yararları arasında detoksifikasyona yardımcı olmak, kilo kaybını desteklemek, gözü sağlıklı tutmak, güçlü kemikleri desteklemek, hipertansiyonu azaltmak, iyi uykuyu teşvik etmek, bağışıklığı artırmak, genç sağlığı teşvik etmek, saç dökülmesini önlemek, akneleri iyileştirmek ve cildi iyileştirmek bulunmaktadır.

NOT: C vitamini bir antioksidan olarak çalışır. Vücudunuzdaki bu vitaminin yeterli düzeyde olması bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve genel refahınızı korur. Bu nedenle, organların düzgün çalışmasını sağlamak için C vitamini yüklü yiyecekleri günlük olarak tüketmeniz gerekir. C vitamini eksikliği durumunda, doktorunuza danışmanızı ve kendi kendine ilaç almamanızı öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024