Diş Eti Çekilmesi Ve Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Ve Tedavisi

Diş eti çekilmesi ve tedavisi diş eti dokusunun kaybolması ve diş eti kenarının dişin tepesinden uzağa çekilmesi sonucu oluşan diş köklerinin açığa çıkmasıdır. Dişeti çekilmesi tersine çevrilemez. Bu, geri çekilmiş diş eti dokusunun tekrar büyümeyeceği anlamına gelir. Ancak sorunun daha da kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Sağlıklı bir ağızda diş etleri pembedir ve diş eti çizgisi tüm dişlerin etrafında tutarlıdır. Diş eti çekilmesi gelişirse, diş etleri genellikle iltihaplı görünür.

Diş eti çizgisi ayrıca bazı dişlerin etrafında diğerlerine göre daha aşağıda görünür. Diş eti dokusu yıpranır ve daha fazla diş açığa çıkar. Diş eti çekilmesi yavaş olabilir, bu nedenle her gün diş etlerinize ve dişlerinize iyice bakmanız önemlidir.

Diş eti çekilmesinin belirtileri nelerdir?

Diş eti çekilmesi ve tedavisi genellikle diş eti sorunlarının nedenine bağlıdır. Sebep sert fırçalama veya kötü diş hijyeni ise, diş fırçalama ve diş ipi kullanma davranışlarınızı değiştirme konusunda profesyonel diş uzmanınıza başvurmalısınız. Dişlerin etrafındaki daha az diş eti dokusuna ek olarak, diş etlerinin çekilmesi genellikle şunlarla sonuçlanır:

  • Ağız kokusu
  • Şiş ve kırmızı diş etleri
  • Ağzında kötü bir tat
  • Gevşek dişler

Ayrıca biraz ağrı veya diş etlerinizin özellikle hassas olduğunu fark edebilirsiniz. Diş etlerinin çekilmesiyle ilgili en büyük endişelerden biri, bakteri büyümesine daha duyarlı hale gelmeleridir. Bu nedenle düzenli diş muayeneleri ve iyi ve günlük ağız bakımı şarttır.

Diş Eti Çekilmesi Türleri

Diş etlerinin çekilmesi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar genetik gibi kontrolünüz dışındaki faktörlerden sağlıkla ilgili faktörlere kadar uzanır. Diş etlerinin çekilmesine bile fırçalama tekniğiniz neden olabilir. Diş etleriniz çekiliyorsa sebebini bilmek size ve diş hekiminize en iyi tedavi yöntemini belirlemenize yardımcı olabilir. Diş eti çekilmesi ve tedavisi hakkında uzman diş hekiminizden detaylı bilgi almanız mümkün olacaktır.

Diş etlerinin çekilmesi, diş etlerinin dişlerden geri çekilmesidir. Bu, daha fazla dişin, özellikle köklerinin açığa çıkmasına neden olur. Bu olduğunda diş etleri ve dişler arasında boşluklar oluşur. Bakteriler bu boşluklarda toplanarak hastalıklara neden olabilir ve dişleri yıpratabilir. Sonunda diş etlerinin çekilmesi dişlerin kaybına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken ilk işaret dişlerdeki hassasiyettir.

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024