Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022 21:45 Kategori: Aktüel Öneriler

Dondurulmuş Gıda İhracatı İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Dondurulmuş Gıda İhracatı İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Dondurulmuş gıda ihracatı ülkemizde son yıllarda giderek artış göstermiştir. Ülkemizde üretimi yapılan pek çok gıda, dondurulmuş olarak ihraç edilmektedir. Bu ihracat sürecinin doğru yönetilmesi ile birlikte ihracat müşterisi bulunabilir. Yurt dışı satışlarının artırılması ile birlikte daha fazla kazanç sağlanır. Bunun için de özellikle dijital pazarlama araçlarından faydalanılabilir.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Dijital Pazarlama ile Gıda Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dondurulmuş gıda ihracatının artırılması için dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanılabilir. Doğru ve etkili bir şekilde uygulandığında, dijital pazarlama yöntemleri ile gıda ihracatı sağlanır. Dijital pazarlama çalışmaları, internet üzerinden yapılan tüm tanıtım ve pazarlama çalışmalarını kapsar. İnternet üzerinden de pek çok kullanıcıya ulaşabilmenin olanağı vardır. Bu kapsamda yurt dışı müşteri bulmak isteyen firmalar için internet üzerinden yapılacak olan tüm çalışmalar son derece avantajlıdır.

Dondurulmuş Gıda İhracatı İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak yapılan ihracat pazarlama çalışmaları, geleneksel yöntemler kullanılarak yapılan pazarlama çalışmalarından çok daha etkilidir. Hem daha fazla geri dönüş alınır hem de maliyet açısından çok daha avantajlıdır.

Dijital Pazarlama ile Dondurulmuş Gıda İhracatının Artırılması

İyi bir dijital pazarlama ajansı ile çalıştığınızda dondurulmuş gıdanın ihracatı yapmak için yapılacak olan çalışmalar ise şöyledir:

SEO

SEO çalışmaları sayesinde web siteniz güçlendirilir ve arama motorları ile uyumlu hale getirilir. Özellikle yapılacak olan SEO uyumlu metin ve görsel çalışmalar sayesinde, dünya üzerinde daha görünür hale getirilmesi mümkündür. Web siteniz arama motorlarında üst sıralara çıktığında zaten artık dünya genelinde daha fazla insana ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.

Web siteleri ile ilgili olarak yapılan en önemli hata, ihracat yapılacak ülkenin atlanması ve web sitesinin yalnızca İngilizce dil desteği sunmasıdır. Bu hem ticareti zorlaştırır hem de müşterilerinin sempatisini kazanmanızı engelleyecektir. Ayrıca dil konusunda yapılan bir diğer önemli hata da site içinde yarısı bil diğer yarısı da başka bir dil uygulamasıdır. Bu da siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteden pek bir şey anlamamasına neden olmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, bilindiği üzere dijital pazarlamanın en önemli silahıdır. İhracatın artırılması için de aynı şekilde kullanılması ve güçlendirilmesi gereken en önemli alandır. Sosyal medyanın güçlendirilmesi ve çok daha etkin hale getirilmesi ile birlikte daha fazla ihracat oranına ulaşılabilir. Bu alanda uzman sosyal medya yöneticileri ile çalıştığınızda çok daha önemli avantajlar sağlanacaktır.

Dondurulmuş Gıda İhracatı İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Video ve Görsel İçerik Üretimi ile Pazarlama

Web siteleriniz için hazırlanan video ve görsel içerikler sayesinde hem kendinizi en iyi şekilde tanıtabilir hem de müşteriler üzerinde daha fazla albeni yakalayabilirsiniz. Özellikle kullanılacak olan görsellerin ve videoların bilinçli olarak yerleştirilmesi ile çok daha önemli etkiler sağlanacaktır. Dijital pazarlamanın en önemli araçları arasında yer alan içerik konusu, web sitenizde iyi kullanılmalıdır.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Web sitelerinin güçlendirilmesi ve arama motorları ile uyumlu hale gelmesi için yazılı içeriklerin iyi planlanması gerekir. Yazılarda anlaşılır, açık ve net bilgiler yer almalıdır. Kullanılan dil daha önce de bahsettiğimiz gibi çok önemlidir. Mutlaka ihracat yapılacak olan ülkenin dilinde olmalıdır. Ayrıca dile ve anlatım biçimine odaklanıldığı kadar aynı zamanda SEO dostu olmasına da çok dikkat edilmesi gerekir.

Basın Bülteni Gönderimi

Dijital pazarlamanın önemli adımlarından biri de basın bülteni hazırlanması ve gönderilmesidir. Hazırlanan basın bültenleri dergilere, fuarlara, gazetelere ve diğer ticari pazarlama araçlarına gönderilir.

Influencer Pazarlama

Son yıllarda daha çok popüler hale gelen ınfluencer pazarlama, özellikle sosyal medyanın gücünden yararlanılan bir konudur. Özellikle bilinçli olarak kullanılan ınfluencer pazarlama yöntemleri ile çok başarılı ve etkili bir pazarlama sağlanır. Uygulanan bu dijital pazarlama yöntemleri ile birlikte daha fazla ihracat fırsatı elde edilir. Yurt dışında yer alan pek çok müşteri ile bu yöntemler sayesinde etkileşim sağlanır.

Dondurulmuş gıda ihracatı dijital pazarlama yöntemi kullanılarak çok daha avantajlı hale gelir. Uygulanan yöntemler sayesinde dünya çapında daha fazla insana ulaşılır ve bu da müşteri potansiyelinin artmasını sağlar.

Dondurulmuş Gıda İhracatı İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Yabancı Müşteri Nasıl Bulunur?

Uluslararası müşteri bulmak ve sipariş almak için tercih edilebilecek birkaç yol vardır. Bunlar:

  • Ticaret fuarlarına katılmak ve ürünleri sergilemek
  • Ürünlerin farklı ülkelerde yer alan distribütör, toptancı ve diğer tanıtacak servislere başvurulması
  • İnternet üzerinden satış kanalları açmak, web sitesi ve sosyal medya ile tanıtım ve reklam çalışması yapmak

Yurtdışına Ürün Nasıl Satılır?

Yurt dışına genel olarak ürün satmak için tercih edilen iki yol vardır. Bunlardan biri, tüm dünya üzerinde ürün satmanıza olanak tanıyan sanal pazar yerlerinin tercih edilmesi, bir diğer yöntem ise kendi e-ihracat sitenizi kurmaktır. Her iki yöntemin de önemli avantajları vardır ve tercih edilebilir.

Gıda ihracat belgesi Nasıl Alınır?

Gıda ihracat belgesi almak için yapmanız gereken İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne ve Ekonomik Bakanlığı’na başvurmaktır. Başvuru sürecinde gerekli olan belgeler, ihracat yapılacak olan gümrük idaresine teslim edilip, işlem başlatılır.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir