Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği

Sağlıklı beslenme günümüzde artık ihtiyaç haline geldi. Gerek GDO’lu ürünler gerekse tarım ilaçları sağlığı tehdit ediyor. Bu durumda da dünyanın en sağlıklı yiyecekleri neler sorusu gündeme geliyor. Peki, sağlıklı beslenme için ne yapmak gerek? Hangi yiyecekler daha sağlıklı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği

Sağlıklı beslenmek, hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığı açısından son derece önemlidir. Günümüzde gittikçe daha fazla insan sağlık bilincine sahip hale geliyor ve dünyanın dört bir yanındaki restoranlar, sağlıklı ve organik gıdaları teşvik ederek ya da hizmet ederek yanıt veriyor. Yediğiniz yemekler vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için gerekli tüm besinlerle dolu olmalıdır. Bu makalede sizlere dünyanın en sağlıklı yiyecekleri hakkında bilgi vereceğiz. İşte beslenme düzeninize mutlaka eklemeniz gereken dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği…

ISPANAK

Hepimiz yeşil yapraklı sebzelerin yararlarının farkındayız ve ıspanak hepsinden yeşil. A ve K vitaminleri ile dolu, protein ve mineraller de cabasıdır. Ispanağın kalorisi düşüktür ve dondurulmuş, taze veya konserve halde yemeniz sağlıklıdır. Ispanağın neden en iyi yiyebileceğiniz en iyi 10 gıdadan biri olduğunu anlamak için sahip olacağı faydaların miktarına bir göz atın:

Antioksidan

Ispanak, beta-karoten gibi suda çözünür antioksidanlara sahiptir, bu nedenle vücudu LDL’den koruyabilir ve Kore Gıda Bilimi ve Beslenme Derneği’ne göre, lökositlerde hasarı önleyebilir, bu nedenle birçok ülkede büyük önem taşır. Kanser türlerinin tedavisinde Alfa-lipoik yardımcısı ayrıca glikoz seviyelerini azaltır ve insüline duyarlılığı arttırır, bu nedenle diyabet hastaları için de mükemmeldir.

Yüksek Postasyum

Ispanaktaki potasyum miktarı, kardiyovasküler hastalıkları önlemenin de son derece yararlı olduğu anlamına gelir. Ispanak aslında yüksek tansiyon nedeniyle acı riskini azaltır.

Yüksek K Vitamini

Ispanak, vegan diyetler için bir zorunluluktur çünkü bitkisel kaynaklardan kalsiyum emilimine yardımcı olur. K Vitamini ayrıca osteoporozla mücadeleye yardımcı olacak ve kan dolaşımını artıran, dolaşım sorunu olan insanlar için ideal olan kan şekerini sağlar.

Lif

Ispanak lifinin yüksek olması bağırsak geçişine yardımcı olduğu için kabızlık çeken insanlar bu yeşil yapraklı sebzeden yararlanabilirler.

Yüksek A vitamini

Ispanaktaki a vitamini miktarı, vücudunuzun nemlendirilmesi için ihtiyaç duyduğu sebum miktarını oluşturarak hem saçı hem de cildi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

ELMA

Hepimiz, ‘ Günde bir elma doktoru uzak tutar ‘ denildiğini duyduk. Elmalar, glukoz ve kan kolesterol seviyelerini düşürmede son derece etkili olan çözünebilir lif ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, bağ dokusu kollajeninin oluşturulmasında, kılcal damarların ve kan damarlarının sağlıklı tutulmasında ve demir emiliminin sağlanmasında yardımcı olurlar.

C vitamini

Bir elma toplam RDI’sinin % 14’üyle hipertansiyonu düşürmek için harikadır, vücudunuzun bağışıklık kazanmasını sağlar ve grip ve soğuk algınlığına karşı etkili bir şekilde korur. Ayrıca, solunum yolu hastalıklarından muzdarip insanlar için, astım ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Lif

Tek bir elmanın 4 gram lifi olabileceği için, bazı çalışmalarda elmanın sizi daha uzun süre tok tutacağı ve kiloyu daha etkin kullanmanıza yardımcı olacağı için kilo kaybı için mükemmel olduğu düşünülmektedir.

Potasyum

Potasyum düşününce bir muz akla gelse de, gerçek şu ki, elmada da potasyum oldukça yüksek. Böylece, kronik böbrek hastalığına yardımcı olabilir ve yorgunluk ve sinirlilik önlenebilir.

Prebiyotik

Elmalar ayrıca lifi emmeye yardımcı olan ve bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen pektin içerir. Bu, obeziteye ve tip 2 diyabete karşı koruduğu anlamına gelir.

CEVİZ

Ceviz, kolesterolü düşürmede son derece yardımcı olan çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Ceviz içindeki Omega 3’lerin ayrıca ruh halini iyileştirmede, kanserle savaşmada ve güneşin zararlarına karşı korunmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yüksek polifenoller

Bu mikro besin miktarı, nörodejeneratif hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir, bu yüzden yaşlı insanların diyetine harika bir katkı sağlar. Bu antioksidan, nötr yeteneklerinizi de artırır. Cevizi, çiğ veya kavrulmuş yemeniz farketmeksizin, 28 mgpolifenol içerir.

Yüksek Omega 3

Ceviz, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırmanın yanı sıra, iyi kolesterolü düzenlemeye yardımcı olan inanılmaz bir bitkisel omega-3 kaynağıdır. Omega-3 ayrıca mükemmel bir antienflamatuar olarak da çalışır.

Yüksek B Vitamini

Ceviz B3 veya niasin bakımından yüksek olup, 100 gramda 1.16 mikrogram bulunur. Ayrıca B6 vitamini bakımından da yüksektir. Bu nedenle, kan dolaşımını iyileştirmenin ve kalp krizini önlemenin yanı sıra, kolesterol ve tripliserit seviyelerini azaltabilirler. B6 ayrıca sinir ve bağışıklık sistemini geliştirir.

Yüksek Serotonin

Cevizlerde bulunan bu nörotransmiter, ruh halinizi iyileştirebilir ve uyku kalitesini iyileştirebilir. Konsantrasyonu iyileştirmenin yanı sıra, iyi hissettiren hormonları artırır, stresi ve endişeyi azaltır.

AVOKADO

Sağlıklı yağlar içeren avokado, kolesterol düzeylerini aşağı düşürmek için yaygın olarak kullanılır. Avokadodaki yüksek lif ve folat içeriği de kalp hastalığı risklerini önemli ölçüde azaltmaktan sorumludur.

Yüksek Kaliteli Protein

Tek bir avokado, 100 g başına iki gram protein içerir, bu da vücut kası ve dokusunun oluşturulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir omega-3 kaynağı olması da kolesterol seviyelerini düzenlemeyi ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

E vitamini

Avokado içindeki E vitamini miktarı onu harika bir antioksidan yapar ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını önler. Ayrıca enfeksiyonlardan korunmada ve yaraların iyileşmesinde de yardımcı olur.

Folik asit

Folik asit kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda fetusun büyümesine yardımcı olduğu için hamile kadınların diyetlerine mükemmel bir katkı sağlar.

Lif

Yine, glikoz ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu için, iyi bir bağırsak geçişi için önemli olan lif bakımından yüksek içeriğe sahip, dünyanın en sağlıklı gıdaları listesinde yer alan bir başka gıdadır.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, şeker hastalığı, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olduğu bilinen bitki besinleri ile doludur. Bu düşük kalorili meyveler aynı zamanda hafızayı iyileştirmede ve sağlıklı yaşlanmaya yardım etmede etkilidir.

Yüksek Manganez

Yaban mersini, kanın pıhtılaşmasını önleyen, vücudun bağ dokusuna yardımcı olan ve kemiklerinizin sağlığına yardımcı olan bu mineral miktarına sahiptir. Aynı zamanda bazı antioksidanların oluşturulmasına yardımcı olur.

Yüksek Resveratrol

Resveratrol’ün kanıtlanmış sağlık yararları vardır. Başlangıçta kötü kolesterolü düşürür, iltihabı azaltır, beyin sağlığını iyileştirir ve orta derecede Alzheimer hastalarına yardımcı olabilir, aynı zamanda vücudumuzdaki yağ hücrelerinin sayısını azaltarak kilo kaybına yardımcı olabilir.

Yüksek C vitamini

Bir yaban mersini porsiyonu günlük C vitamini ihtiyacınızın% 25’ini içerir. Bu, cildin dokularının iyileşmesini ve gelişmesini teşvik etmek harika demektir.

BROKOLİ

Brokoli, kalbinizi iyi çalışma koşullarında tutmada yardımcı olan mükemmel bir bitki ve folat kaynağıdır. Brokolideki yüksek C vitamini içeriği, vücut hücrelerinizi hasara karşı korur. Brokoli ayrıca göz sağlığını iyileştirmekle doğrudan bağlantılı olduğu için iyi bir A vitamini kaynağıdır.

Sülforafan

Tüm poSalı sebzeler bu bileşiği içerir, bu yüzden acı tadı alırlar. Bununla birlikte, araştırmalar bu bileşiğin kanser hücrelerinin ilerlemesini azaltacağını da kabul etti. Pankreas, özofagus ve prostat kanserinin yanı sıra melanomasına karşı kullanıldığında olası sonuçlar olmuştur.

Yüksek Lif

Brokolideki lifin ayrıca obezite, hipertansiyon, diyabet ve gastrointestinal hastalıklar gibi kronik hastalıklara karşı da koruyabileceğini kanıtlayan birçok çalışma vardır.

C vitamini

Brokolideki bu tip bir antioksidan, güneş ve kirliliğin zarar vermesini önleyerek cildinizi genç tutabilir. Aynı zamanda kollajen üretimini arttırır.

SOMON BALIĞI

Somon, kan pıhtılaşması riskini azaltarak kalbinizi koruyan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu asitler ayrıca düzensiz kalp atışlarına karşı korunmada, trigliseritleri azaltmada ve atardamarları tıkayan plakların büyümesini azaltmada yardımcı olur. Ayrıca tansiyonunuzu düşürür ve felç geçirme riskini azaltır. Ek olarak somon, protein açısından da zengin, kolesterol ve doymuş yağ bakımından düşüktür.

Omega-3

Dünyadaki en sağlıklı gıdaların listesinde yer alan tek hayvansal ürün, bulabildiğimiz en önemli omega-3 kaynaklarından olduğu gibi somon balığı. Her bir somon gramında, 2.3 g bu yağ asidi bulunur, bu da iltihabın azaltılmasına ve kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Protein

Hayvansal bir protein kaynağı ararken, somon en sağlıklı seçeneklerden biridir. Bu kemiklerinizin sağlığını koruyacak ve özellikle egzersiz yaparken vücut kitlesini korumanıza yardımcı olacaktır. Somon balığı, 100 gram porsiyonda 25 gram kadar protein içermektedir.

Selenyum

Sadece bir iz mineral olmasına rağmen, bazen bu besinin diyetimizdeki önemini unutuyoruz. Selenyum, tiroid antikorlarının miktarını azaltmaya yardımcı olabilir ve kanser riskini de azaltır.

LİMON

Tek bir limon, bir günde tüketmeniz gerekenden daha fazla C vitamini verebilir. Bu kemiklerinizi güçlendirir ve vücudunuzdaki iyi HDL kolesterol seviyelerini yükseltir. Limonlar ayrıca kanser hücresi büyümesini önlemede ve enflamasyonu azaltmada yardımcı olan sitrus flavanoidleri içerir.

C vitamini

100 g limon, günlük C vitamini ihtiyacının % 128’ini sağlar. Oldukça etkileyici değil mi? Bu, limonun soğuk algınlığı ve ateşin yanı sıra boğaz ağrıları iyileştirmek ve cildinizde yanıklarla başa çıkmak için de bu kadar faydalı olmasının nedenidir.

Lif

Limon genellikle yüksek miktarlarda yediğimiz bir ürün olmamakla birlikte, 100 g’da 2.8 gram lif içerdiğini bilmelisiniz. Limonun içerdiği ana lif, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve sindirime yardımcı olan çözünür bir lif olan pektindir.

Sitrik asit

Limonu dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden biri yapan ve bu meyveyi eşsiz kılan özelliklerden bir diğeri de, böbrek taşlarının oluşumunu engellemeye yardımcı olan sitrik asittir.

BARBUNYA

Barbunya, koyu kırmızı veya küçük kırmızı olanlar olsun, mükemmel demir, potasyum ve fosfor kaynaklarıdır. Ayrıca, genel olarak sağlığın arttırılmasında son derece yardımcı olan mükemmel bir diyet lifi, protein ve bitki besleyici kaynağıdır.

Demir

Bildiğiniz gibi, bakliyat bulabileceğimiz en iyi demir kaynaklarından biridir. Barbunya, günlük alımınızın % 29’u olan 5.3 miligram demir içerir. Kansızlığa karşı savaşmaya yardımcı olur, bilişsel işlev bozukluğunu önler ve vücut ısınızı düzenler.

Flavonoidler

Fasulyedeki yüksek flavonoid konsantrasyonu, belirli kanser türleriyle savaşmak için büyük bir yardım sağlar ve vücutta ve cilt üzerinde başarılı bir şekilde serbest radikallerle savaşan büyük yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.

Diyet lifi bakımından zengin

Kuru baklagiller yarım bardak başına 8 gram diyet lifi içerdiğinden, bu baklagiller, bu sağlıklı gıdalardaki en önemli besinlerden biri olarak kaçırılamaz.

BUĞDAY TOHUMU

Buğday tohumu, yeni bitki filizlerinin büyümesinden ve gelişmesinden sorumlu olan tahıl parçalarıdır. Küçük olmalarına rağmen, tiamin, folat, çinko, fosfor ve magnezyum gibi birçok besin içerirler. Buğday tohumu soğuk veya sıcak mısır gevreğinde alın, genel sağlığınıza yardımcı olmak için lif, yağ ve protein bakımından da zengindir.

Esansiyel yağ asitlerinde yüksek

Buğday tohumu esas olarak bileşiminin % 9.72’sini oluşturan linoleik ve alfa linoleik asit içerir. Bu yağ asitlerinin işlevi vücudunuzun yağlardan kurtulmasını kolaylaştırmak ve yağların vücut tarafından emilmesini engellemektir.

Protein

100 gram buğday tohumu başına toplam protein 31 gramdır. Bu, diğer bitki bazlı proteinlere kıyasla çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Böylece buğday tohumu almak hücresel onarım ve büyümenin yanı sıra vücudunuzun besin maddelerini daha iyi emmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı besinler için başka önerileriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024