Hamburgerin Zararları ve Tüketmemek İçin Nedenler

Hamburger, herkes için cazip bir yiyecek. Özellikle de çocuklar hamburger tüketmek için can atıyor. Peki, hamburgerin zararlarından haberdar mısınız? İşte hamburgerin zararları ve tüketmemek için nedenler…

Hamburgerin Zararları ve Tüketmemek İçin Nedenler

Çeyrek porsiyon bir burger bile 500 kaloriyi aşan, 25 gram yağ (doymuş yağların yarısı kadardır, önerilen günlük alımınızın yarısından fazlasına karşılık gelir, artı trans yağlar içerir), 40 gram karbonhidrat, 10 gram şeker ve 1.000 miligram sodyum, hamburgerin içerisinde bulunur ve bu günlük almanız gereken miktarın çok daha fazlasıdır.

DİYABET VE İNSÜLİN DİRENCİNE NEDEN OLABİLİR

Hamburger, ilk ısırmanızdan yaklaşık 15 dakika sonra başlayan kan akışınıza çarptığında, vücudunuz tüm bu kalorileri enerjiye dönüştürürken, büyük miktarda glikoz dalgalanması yaşarsınız. Bu, sivri uçları dengelemek için insülin salınımını tetikler – bazen biraz fazla insülin, bu da birkaç saat içinde tekrar aç hissetmenizi sağlar. Bu modeli tekrarlamak, diyabette bir öncü olan insülin direncine neden olabilir. Araştırmacılar bunu, bir oturuşta aşırı miktarda kalori alırken oluşan hücrelerde oksidatif strese bağlıyor.

KAN AKIŞI KISITLANIR

Tüm bu doymuş yağın da oldukça hızlı bir etkisi vardır. Ne zaman Araştırmacılar bunların endotel fonksiyonunu ölçülen sonra sağlıklı erkekleri doymuş yağ açısından bir fast food yemek en yüksek beslenen ve onların arterler anlamlı düzeyde bozulduğu ve kadar dilate olmadığını görmüştür. Bu, kalp hastalığına yol açabilecek kan akışının kısıtlanması olan aterosklerozun ilk adımıdır. Hızlı yemek yemenin bağışıklık sisteminiz üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

KAN DAMARI İŞLEVİNİ OLUMSUZ ETKİLER

Tüm sığır eti köftelerindeki yüksek miktarda sodyum, sorunu artırabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan ayrı bir çalışmada, tuzlu yiyeceklerin 30 dakika kadar kısa bir sürede kan damarı işlevini olumsuz yönde etkileyebileceği bulundu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLER

Ve hepsi bu değil. Araştırmacılar, çalışma katılımcılarına doymuş yağla doldurulmuş 1000 kalorili bir öğün sunmuşlardı ve dört saat içinde, tüketen herkesin kanlarındaki yağ asitlerini ve ayrıca artmış arter fonksiyonlarını arttırdığını bulmuşlardı. Ancak, beklenenden daha az beklenmeyen çalışma yazarları, aynı zamanda test konusunun bağışıklık sistemlerinin yemeğe bir enfeksiyonla aynı şekilde yanıt verdiğini belirtti.

Bu yüzden bir dahaki sefere hamburger tüketmeyi düşünürken, çeyrek porsiyonun bile size hazımsızlıktan çok daha fazlasını vereceğini düşünün – ve patates kızartması ve soda olmadan – sürmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024