Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Kolesterol nedir? Kolesterola ne iyi gelir? Kolesterolü düşürmenin doğal yollarını yazımızda bulabilirsiniz?

Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Vücudunuzun safra asidini, hormonları ve D vitamini sentezlemesi için kolesterole ihtiyacı vardır. Kolesterol, yalnızca fazla miktarda olduğunda sağlığınıza zarar verir. Ekstra kolesterol, hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde önde gelen bir nedendir.

Sadece sağlıksız yiyecek seçiminin değil, yaşınızın da kolesterol seviyenizi arttırdığı doğrudur. 45 yaş üstü veya menopoz sonrası kadınlar ve 50 yıldan sonra erkekler genellikle zayıflatıcı sağlık durumunu geliştirir. Tüm kolesterolün sağlığınızı kötüleştirmeyeceğini bilmelisiniz. Ancak atardamarınızın duvarına yapışırken göz korkutucu olan düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL). Öte yandan, yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) sağlığınız için güvenlidir ve vücudunuzdaki aşırı kolesterolü ortadan kaldırmak için işlev görür.Diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin yardımıyla, sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

TRANS YAĞLARI SINIRLI TÜKETMELİSİNİZ

Paketlenmiş yiyecekleri çeşitli şekillerde uygun bulabilirsiniz. Paketlenmiş yiyecekler, yiyeceklerin ömrünü uzatan hidrojenlenmiş yağlar veya Trans yağları içerir. Üstelik, preparatta kullanılan bitkisel yağlar sıklıkla yapay olarak katılaşmakta ve bu da kolesterol seviyelerinde dengesizliğe neden olmaktadır. Paketlenmiş gıdanın bileşenleri HDL seviyelerini düşürdüğünde ve kalp-damar sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğinde ciddi problem ortaya çıkar.

 BİTKİ STEROLLERİ VE STANOLLARI SEÇMELİSİNİZ

Steroller ve stanoller bitkilerde yaygın olarak bulunan kolesterol benzeri maddelerdir. Bahsetmiyorum bile, bu kolesterol çeşidi kalbinizin sağlığını arttırır. Yapılarının benzerliği nedeniyle olur. Steroller ve stanoller, kolesterolünüzdeki gerçek kolesterol gibi emilir. Bu maddeler safra emilimini de engeller. Bu nedenle, vücudunuzdaki kandaki kolesterol seviyesini düşüren gerekli safra miktarını üretmek için ekstra kolesterol gerekir. Ek olarak, stanoller ve steroller HDL’yi etkilemez ve hiçbir zaman LDL seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmaz.

 ŞEKER ALIMINI AZALTIN

Beslenme uzmanları yağlı yiyeceklerin yalnızca LDL seviyelerini ve kalp rahatsızlıklarını artırmaktan sorumlu olmadıklarını önermektedir. Çoğu durumda, yüksek miktarda şeker alımı vücudunuzdaki kolesterolü artırır. Bir çalışma rafine şekerin minimum HDL seviyelerini ve maksimum trigliseritleri içerdiğini ortaya koydu. Trigliseritler, vücudunuzda düşük HDL düzeyi ile birlikte kullanıldığında kalp durmasına katkıda bulunan bir tür yağdır. Bu bağlamda düşük kalorili tatlandırıcılar düşünüyorsanız, bunların ciddi bir hasara neden olan işlenmiş şeker çeşidi olduğunu bilmelisiniz.

 DOYMAMIŞ YAĞ ORANI YÜKSEK BESİNLER TÜKETİN

Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar gibi yağlar kanınızdaki aşırı kolesterolü hafifletmeye yardımcı olur. Böylece, omega-3’lerle dolu yiyecek kaynaklarını tüketebilirsiniz. Bu aynı zamanda kalp iltihabı ile ilişkili semptomları azaltan arterlerin iltihaplanması ve kanın pıhtılaşmasını azaltmanın harika bir yoludur. Vejetaryenler, doğal olarak yüksek kolesterol seviyelerini kontrol etmek için avokado ve fındık gibi seçeneklerden omega-3’ler alabilirler.

 ÇÖZÜNÜR LİFLİ BESİNLER TERCİH EDİN

Kolesterolü takip etmenin etkili yollarından biri, çözünür lifleri seçmektir. Bu lifler bitkilerden kaynaklandığında neredeyse sıfır kalori ve kolesterol sağlar. Çözünür lif tükettiğinizde jel benzeri bir maddeye dönüşür ve bağırsak duvarlarını örter.Bu şekilde, bağırsak duvarlarınız kan dolaşımını kolesterol ve yağ emilimini önler. Çözünür lifleri elde etmek için yeterli miktarda yulaf ezmesi, arpa, elma, çilek ve muz porsiyonu tüketmelisiniz.

ELMA SİRKESİNİ DENEYİN

LDL seviyelerini etkisiz hale getirmek için bir ev ilacı da deneyebilirsiniz. Bir çorba kaşığı elma sirkesini 1 – 2 çorba kaşığı suyla karıştırın ve yemeklerden önce bu karışımı için. Ayrıca, maksimum faydalanmak için salataların üzerine bir miktar elma sirkesi serpebilirsiniz.Fermente olan elma sirkesinin antioksidan sayısını arttırdığı belirtilmelidir. Bileşik sağlığınıza zarar vermeden LDL ve trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olur ve HDL’leri artırır.Bununla birlikte, yüksek bir kolesterol seviyesi, uygun tedaviyi gerektiren ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle bir randevu alın ve tıbbi yardım alın.

 YÜKSEK KOLESTEROLLÜ GIDALARDAN KAÇININ

Yumurta,  tam yağlı süt, karides, kırmızı et, ve süt ürünleri gibi gıda kaynakları kolesterolle birlikte yüksek miktarda doymuş yağ içerir.Bu yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi, LDL’leri ve HDL’leri benzer şekilde arttırır. LDL’nin yüksek bir hastasıysanız, kolesterol seviyelerini dengelemek için kolesterolle dolu gıdaların alımını sınırlamanız gerekir.

 BALIK YAĞI KULLANMAYI DENEYİN

Balık yağı gibi takviyeler, omega-3 yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir. Beslenme uzmanları günlük olarak dört gram balık yağı tüketmenin kanınızdaki yağ miktarını düşürebileceğini belirtiyorlar. Başlangıçta altı gram kadar alırsanız, HDL seviyelerini yükseltir.

 SINIRLI ALKOL ALMALISINIZ

Alkollü içecekler etanol içerir – HDL’yi artıran ve kalp hastalığına bağlı riskleri azaltan bir bileşik. Bununla birlikte, aşırı alkol tüketimi yüksek LDL seviyelerine katkıda bulunur. Aşırı alkollü içki içmek sağlığınıza çok çeşitli şekillerde zarar verir. Bu bağlamda ılımlı yaklaşımı tercih etmeniz gerekir. Bu nedenle, 24 gramdan fazla alkol tüketmekten kaçının.

 RUTİNİNİZE EGZERSİZİ YAŞAMINIZA DAHİL  EDİN

Egzersiz, yüksek kolesterol düzeyleri için nihai bir çözüm olabilir. Sağlıklı bir kalp dahil birçok sağlık yararı sunar. Fitness uzmanları, kalp atış hızı oranını% 85’e varan fiziksel aktivitelerin HDL’yi artırmak için en iyisi olduğunu ortaya koydu. Kısa bir sürede istenen sonucu elde etmek için hızlı bir yürüyüş yapıp koşu yapmayı da deneyebilirsiniz. Aerobik gibi egzersiz türleri sadece kolesterolü dengelemekle kalmaz aynı zamanda kalpleri de korur ve ömrünü uzatır.

SİGARAYI BIRAKMALISINIZ

Sigara içmek çeşitli kronik hastalıklara açılan bir kapıdır. Sigara içmek aynı zamanda birçok kardiyovasküler hastalığa da katkıda bulunur. Sigara içenlerin immün hücreleri, kolesterolü karaciğere taşıyamadığında ortaya çıkar. Bağışıklık hücrelerinde bu hasar tütün ve katran nedeniyle meydana gelir. İmmün hücrelerin hatalı çalışması da tıkalı arterlere bağlıdır.

 STRESTEN UZAK DURUN

Sağlık uzmanları, stresin, bir stres hormonu olan kortizolün sentezlenmesi için karaciğerinizdeki kolesterol üretimini desteklediğini ortaya koymuştur. Stresli koşullardan kurtulmak için ilginç hobiler edinmelisin.

KİLONUZU KONTROL ALTINDA TUTUN

Obez bir birey, yüksek kolesterol seviyelerine karşı savunmasızdır. Ne kadar tükettiğinize dikkat ederek sağlıklı kilonuzu korumak mümkündür. Doymuş yağları çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlarla değiştirin. Bu şekilde kolesterol seviyelerini ve vücut ağırlığını aynı anda kontrol edebilirsiniz.

NOT:Doğal yollar etkilidir ve kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bu sağlık durumunun ciddiyeti ile ilgili olarak, doğru tedaviyi almak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz

 

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024