Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022 23:43 Kategori: Teknoloji

mAH Değeri Yüksek Bir Telefona Neden Sahip Olmalıyım? Yararları Nedir?

mAH Değeri Yüksek Bir Telefona Neden Sahip Olmalıyım? Yararları Nedir?

Ekran ve performans gibi pek çok farklı özelliğin arka planında kalan batarya kapasitesi (mAH değeri), aslında telefonlardaki günlük kullanımlarda kişilerin rahat etmesini sağlayacak özelliklerden birisidir. Bu nedenle yeni bir telefon modelleri arasından seçim yapılırken, yüksek bir mAH değeri olan telefona sahip olunması, uzun vadede ciddi bir avantaj sunar. Bataryalar hakkında bilgisi olmayan ve mAH değerinin ne ifade ettiğini bilmeyenler için ise “mAH’i yüksek bir telefona neden sahip olmalıyım? Yararları nedir?” gibi pek çok soru işareti ortaya çıkar.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Yüksek mAH Değeri Ne İfade Eder?

Telefonlarda kullanılan bataryalar, telefonun yeniden enerji ihtiyacı olmadan kullanılmasını sağlar. Bu nedenle batarya kapasitesi ne kadar fazla olursa, kişilerin gün içerisindeki enerji ihtiyacı da o kadar az olur. Bataryaların kapasitesini belirleyen değer mAH ile ölçülür. İngilizcede miliamper-hour’un kısaltması olarak kullanılan mAH, günümüzde de aynı şekilde kullanılır.

Türkçede miliamper saat olarak karşılık bulan bu terim, birim zamanda iletilen elektronik sayısı üzerinden bulunan bir akım değeridir. Bir defada depolanabilecek maksimum enerjiyi ifade eden mAH, telefonlardaki bataryalarda ya da son dönemlerin popüler cihazları arasında olan powerbank gibi cihazlarda önemli kavramlardır.

mAH Değeri Yüksek Bir Telefona Neden Sahip Olmalıyım? Yararları Nedir?

Kişiler powerbank ile telefonlarını şarj etmek istemesi halinde telefon mAH değerinin üzerindeki bir powerbanka sahip olmalıdır. Böylece telefonun şarjı sıfırlandığında, powerbank ile telefon yüzde 100 olacak şekilde şarj edilebilir. Aksi halde telefon yüzde 50 ve 70 seviyelerinde kalabilir. Bunun için telefondaki mAH değerinin bilinmesi ve satın alınacak powerbank modelinin de yine mAH değerine bakılması yeterlidir.

Yüksek mAH değerine sahip telefonun yararları nedir?

Yüksek mAH değerine sahip olmanın en cazip detayı telefon kullanım sürelerinin uzamasıdır. Özellikle gün boyu dışarıda olan bir kişinin şarj ihtiyacı olmaması adına yüksek kapasiteye sahip bir batarya kullanması gerekir. Böylece gün boyunca sorunsuz ve enerji ihtiyacı olmadan telefonlar kullanılabilir.

mAH Değeri Yüksek Bir Telefona Neden Sahip Olmalıyım? Yararları Nedir?

mAH değerinde avantajlar kadar bazı dezavantajlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Zira daha yüksek değerler, daha büyük bataryaların kullanılmasını gerektirdiğinden dolayı daha geniş ve ağır telefonlar kullanılmak zorunda kalınabilir. Bu nedenle de belli ağırlığın üzerine çıkmak istemeyenlerin ya da telefonu çok fazla kullanmayanların belirlediği limitler doğrultusunda mAH değerinde seçim yapması uygun olacaktır.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir