Mide Küçültme Ameliyatı Olacaklar Dikkat! TBMM Dilekçe Komisyonu Devreye Girdi

Mide küçültme ameliyatı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarının yaptığı şikayetler üzerine TBMM Dilekçe Komisyonu harekete geçti.

Mide Küçültme Ameliyatı Olacaklar Dikkat! TBMM Dilekçe Komisyonu Devreye Girdi

TBMM dilekçe Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Komisyon Başkanı Belma Satır, ‘Obezite nedir ve nasıl önlenebilir?’  konulu bir çalışma başlattıklarını dile getirdi. Önlenmesi durumunda obezitenin birçok hastalığın nedeni olabileceğini belirten Satır, “Obezite sadece şişmanlık olarak, fiziksel bir durum olarak görülmemeli. Obezite ile birlikte birçok hastalık tetiklenebilir. Kalp, kanser, diyabet solunum yetmezliği gibi” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE EN YÜKSEK OBEZİTE VATANDAŞI OLAN ÜLKE”

Türkiye’nin obezite konusunda Avrupa’da yapılan bir araştırma sonucunda en yüksek obezite vatandaşına sahip olan ülke olduğunun ortaya çıktığını belirten Satır; ” Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre; yüzde 38’lik oranla Avrupa’da Türkiye en yüksek oranda obezite vatandaşı olan ülke. Yüzde 38’lik oran çok yüksek bir oran. Türkiye’de tek bir istatistik oranı yok. Yetişkinlerde her 3 kişiden 1’i obez ya da çok kilolu. Her 4 çocuktan 1’i obez ya da çok kilolu. Bu rakamlar özellikle çocuklar için söylemek isterim önümüzdeki günlerde çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacak”  diye konuştu.

“BAZI VAKALARDA TEDAVİ SÜRECİ TAKİP EDİLMİYOR”

Obezite hastası olanların hemen ameliyata başvurmak yerine beslenme ve egzersiz ne dikkat etmesi gerektiğini belirten Komisyon Başkanı Satır,  doğru tedavi yöntemleri uygulanmadan birçok insanın ameliyata yönlendirildiğini dile getirdi. Satır açıklamasının devamında; “Bazı vakalarda tedavi sürecinin takip edilmediği görülüyor. İlaç yöntemlerine gidilmeden medyadaki sanatçıların artistlerin, mankenlerin pohpohlamasıyla veya teşvikiyle insanların direkt ameliyata gittiğini görüyoruz. Bunların doğru olmadığını hem bilim insanları hem yaşanan kötü olaylarda gösteriyor. Komisyonumuz çalışmaya devam ediyor. Geleneksel yol ve yöntem var. Yemek yemeği seviyoruz. Bu konularda biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Çocuklara faydalı olmayacak reklamlara dikkat edilmesi gerekiyor. Yemek konusunda ısrardan vaz geçmeliyiz. Faydası olmayan reklamların yayınlanmasına izin verilmemeli. Okul kantinlerinde denetimlerin artırılması gerekiyor. Gazlı içecekler Türkiye’de üretilirken damak tadına uygun fazla şekerli üretiliyor. Bu konuda hassa olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

Bügün: 18 July 2024