Muhteşem Üçlü Kuralı

Geometri dersinde hemen hemen her konuda karşımıza çıkan bu teorem geometri derslerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu teorem özellikle dik üçgen bulanan sorularda karşımıza çıkmaktadır. Muhteşem üçlü teoremi olarak da bilinir.

Muhteşem Üçlü Kuralı

Muhteşem Üçlü Teoreminin Tanımı

Muhteşem üçlü teoremi dik açıya sahip bir üçgende dik açı tarafından çıkan bir kenarortayın böldüğü kenarın doğru parçalarına eşit uzaklıkta olma durumudur.

Muhteşem Üçlü Teoremindeki Kenar Ve Açılar

Bir dik üçgende var olan dik açıdan hipotenüse çekilen bir kenarortay hipotenüsü iki eşit olan parçaya ayırmış olacaktır. Bu indirilen kenarortay ile bölünen iki doğru parçası eşit olacaktır.

Muhteşem üçlü sorularını inceleyecek olursak muhteşem üçlü teoremi direkt olarak bu şekilde sorulmak yerine soruların içerisine saklanmış olan ve teoremi kullanmanızı ve bilmenizi gerektiren sorularla karşımıza çıkmaktadır.

Muhteşem üçlü soru tiplerinde çoğu zaman dik açı ve karşısındaki kenarın uzunluk değerleri verilmektedir. Bu durumla karşılaştığımız takdirde yapmamız gereken şey kenarortay çizmektir. Bu sayede üç eşit kenar oluşturmaktadır.

muhteşem üçlü kuralı

Üçgen soruları çözümünü kolaylaştırmak için yapmamız gereken şey eşit olan doğru parçalarını bulabilmektir. Eşit olan doğru parçalarını bilmek soruyu çözmemizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eşit kenarlar karşımıza ikizkenar üçgenleri çıkaracak ve bu ikizkenar üçgenlerde eşit kenarlarının açıları eşit olacağından dolayı soruları çözmemizi kolaylaştıracaktır.

Bu soru tiplerinin çözümü için soruyu mevcut kural seviyesine kadar indirebilmemiz gerekmektedir. Bir soruda dik üçgen ve tam karşısında bir kenar gördüğümüz her an bu teorem aklımıza gelmelidir.

Muhteşem Üçlü Kuralının İspatı Nasıl Yapılır?

Geometride her kuramın ispatı bulunmaktadır ve bu ispatları bilmek bu kuramları daha çabuk kavramamamızı sağlamaktadır. Bu kuramın ispatı için çemberde açı konusundan bazı şeylere hakim olmanız gerekir. Bunlardan biri çapı gören çevre açı ölçüsünün 90 derece olduğudur. Bu açıyı bilerek çemberin köşe kısımlarına değen şekilde bir üçgen çizelim.

Bunu gerçekleştirdikten sonra çapa çizilen bir doğru parçası çapı iki eşit doğrusal parçaya bölmektedir. Kenarortay olarak nitelendirdiğimiz doğruda çemberi çapını 2 eşit parçaya bölmüş olduğundan dolayı yarıçapa eşit olacaktır. Buda muhteşem üçlü teoreminin ispatı olmuş oluyor.

Yani üç eşit yarıçap elde etmiş oluyoruz. Bu teoreminin içinde bulunduğu sorularla karşılaşıldığı zaman hemen kafamızda var olan bu üçgenin çevresinde bir çember olduğunu hayal ederek soruya yaklaşmalı ve bu şekilde soruyu çözmeliyiz.

Muhteşem Üçlü Teoremi Kaçıncı Sınıf Konusu Olarak Geçer?

Muhteşem Üçlü Teoremi Dik üçgen konusu içerisinde geçen ve genellikle dik üçgen sorularının çözümü için kullanılan bir teoremdir. Bu teorem lise öğrencilerine ilk olarak 9. sınıf öğrencilerine öğretilmektedir. Bu teorem öğrenciler konularında ilerledikçe birçok konuda öğrencilerin karşısına soru içerisinde farklı şekillerde çıkmakta ve kullanılmaktadır. Bu nedenler öğrenciler teoremi çok iyi öğrenmeli ve bu konu hakkında bolca soru çözmelidir.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 8 Haziran 2022. https://sporduragi.com/

Bir yanıt yazın

Bügün: 24 July 2024