Orkide Çiçeği Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Orkide Çiçeği Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Orkide çiçeği, salepgiller ailesinden müthiş bir güzelliğe sahip çiçektir.

Orkide Nedir?

Orkide, tropikal iklimleri sevmektedir. Dünyanın her yerinde yetişme imkanı bulunmaktadır. 20.000’den fazla orkide çeşidi olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise orkidenin sadece 24 çeşidi vardır. Anadolu’nun pek çok yerinde de yetişmektedir.

Orkide Çiçeği Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Dünyada ki en geniş ikinci familya salepgillerdir. Bu narin çiçeğin yaprakları pul şeklinde ve damarlı olur. En yaygın orkide çeşitleri ise 4 adettir. Bunlar; cymbidium, miltonia, phalaenopsis ve paphiopedilum olmak üzeredir.

Orkidenin Özellikleri Nelerdir?

Asaletin ve zarafetin simgesi olan orkide çiçeğinin küçük yaprakları ve uzun gövdeleri vardır. Uzun gövdeleri narin oldukları hissiyatını verse de fazlasıyla dayanıklı uzun ömre sahip bitkilerdir. Ülkemizde ise en çok sevilen çiçektir. Aynı zamanda en çok satılan 3 çiçekten biri de orkidedir.

Orkidenin Bakımı Nasıldır?

Orkideler çiçeği yılda 2 kez, bakımları güzel yapılırsa eğer 3-4 kez çiçek açmaktadırlar. Sulama işlemi ise çok önemlidir. Musluk suyu yerine içme suyu kullanmak orkide için daha sağlıklı olmaktadır. Aynı zamanda ışığı ve havadar alanları severler. Işığı severler fakat orkide çiçekleri direkt olarak da güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Orkide Çiçeği Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

En Yaygın Orkide Çeşitleri Nelerdir?

1- Cymbidium

Işığı çok sevmese de gövdesi güneş ışığının olduğu yöne doğru eğilir. Bunun için de düzenli olarak çevrilmesi gerekmektedir. Çünkü güneş ışığının orkidenin her yerine eşit geldiğinden emin olunmalıdır. Çokça dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle ev ve iş yerlerinde çok tercih edilen bir çeşittir.

2- Miltonia

Yetiştirme ve bakım açısından diğer türlere göre daha kolaydır. Her mevsimde oda sıcaklığını sever. Yaprakları diğer orkide çiçeği türlerine göre daha uzundur. Hava akımından çok çabuk etkilenmektedir bu nedenle rüzgara maruz kalmamalıdır.

Orkide Çiçeği Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

3- Phalaenopsis

En bilinen orkide türüdür. Bakımı en kolay olan türdür. Bu tür yılda iki kez çiçek açar. Bu türün beyaz, pembe ve mor en çok bilinen renkleridir.

4- Paphiopedilum

Bu orkide türü gölgeyi sever. Güneş ışığına direkt maruz kalır ise yapraklarında koyu renkli lekeler meydana gelir. Diğer adıyla terlik orkide olarak da bilinen bu cins kendi türü içerisinde de yaklaşık 80 orkide çiçeği çeşidi bulundurmaktadır.

Tüm orkide çeşitlerini incelemek ve sipariş vermek için https://www.tazecicek.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 13 July 2024