Sağlık Bakanlığı Kanser Aşısı İçin Küba’dan Bir Heyetin Geleceğini Duyurdu

Sağlık Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak, uluslararası işbirliğini artırdıklarını, kanser aşısı ve ilaçları konusunda Küba ile çalışma grubu kurma kararı alındığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Küba'dan bu hafta bir heyet Türkiye'ye gelecek.

Sağlık Bakanlığı Kanser Aşısı İçin Küba’dan Bir Heyetin Geleceğini Duyurdu

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kanser konusunda önemli bir adım atıldığı duyuruldu. Küba ile kanser aşısı ve ilaçları konusunda ortak bir çalışma grubu kurma kararı alındığının belirtildiği açıklamada, heyetin bu hafta Türkiye’ye geleceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2. Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında cenevre’de Küba, Portekiz, Irak, Azerbaycan, İran,  Kırgızistan, Endonezya ve Çekya Sağlık Bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucunda,  Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek  Çolpanbayev ile “2014 tarihli İş Birliği Anlaşması’nın Ek Protokolü” ve Endonezya Sağlık Bakanı Nila Moeloe ile iki ülke arasında  “Sağlık Alanında İş Birliği Anlaşması” imzalandı.

Yapılan anlaşmalarla birlikte sağlık hizmetleri, aşı ve tıbbi cihazlar, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, uzman ziyaretleri, kapasite gelişimi konularında teknoloji paylaşımı, eğitim-seminer ve çalıştaylar ile sağlık sektöründeki yatırımların karşılıklı teşvik edilmesi gibi çalışmalar yürütülmeye devam edilecek.

KÜBA’DAN BİR HEYET BU HAFTA GELİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan başka bir açıklamada ise bu hafta Küba’dan bir heyetin Türkiye’ye geleceği ve kanser aşısı konularında iki ülke heyetinin görüşmeler yapacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024