Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022 14:13 Kategori: Güncel

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Diş hekimliği alanında uzun zamandır kullanılan diş tellerine alternatif olarak uygulanmaya başlayan şeffaf plak tedavisi son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm ortodontik diş bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Dişler arasındaki dizilim bozukluğu ve konumlanma sorunları gibi diş problemlerinin tedavisinde alanında uzman ortodonti hekimi tarafından uygulanır. Şeffaf diş plağının gün içerisinde kolayca çıkarılıp takılabilmesi, geleneksel diş tellerine göre birtakım avantajlar sağlamaktadır.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde uygulanan en koruyucu gülüş tasarımı uygulaması olan ortodontik tedaviler içerisinde en estetik ortodontik tedavi seçeneği olarak şeffaf plak tedavisi yer almaktadır. Hastaya hangi tedavi yönteminin uygulanılacağına karar verilmeden önce ağızda mevcut diş ve dişeti hastalıklar giderilmelidir. Bunun için diş taşı temizliği ve çürüklerin tedavisi yapılır. Ağız hijyenin sağlanması ardından şeffaf diş plağı tedavisi için hastanın dijital ölçüsü ağız içi tarama ile alınır. Ağız içi taramada uygulanan değişiklikler ile dijital bir tedavi simülasyonu hazırlanır. Dişlerin haftalık değişimleri hazırlanan simülasyon ile hastaya gösterilir. Tedavi simulasyonu hem hekim hem de hasta tarafından onaylandıktan sonra üretime geçilir. 3 boyutlu yazıcılar ile plaklar basılır ve kliniğe teslim edilir. Hastaya özel olarak hazırlanan plaklar hastaya teslim edildikten sonra, haftalık süreçlerle değiştirilerek kullanılır. Her yeni plakta dişler biraz daha düzelerek tedavi ilerler.

Şeffaf Plaklar Hangi Durumlarda Uygulanır?

Klasik, metal ya da porselen teller kullanılmadan 3 boyutlu yazıcılar ile kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar, çeşitli ortodontik bozukluklar için uygulanır. Çapraşıklık, aralıklı dişler, yanlış kapanış tedavisinde ya da çene genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozuklukların tedavisinde şeffaf diş plağından yararlanılır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Alt Ve Üst Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tüm ortodontik tedavilerde daimi kesici dişler ile ilk daimi büyük azı dişleri çıktığında hastalar tedavi için değerlendirilmektedir. Şeffaf aparey tedavisinde üst yaş sınırı olmamakla birlikte hastaların diş ve dişi çevreleyen kemik dokularının sağlıklı durumda olması gerekmektedir. Şeffaf diş plakları tel tedavisine göre genelde daha kademeli kuvvet uyguladıkları için ileri yaş grubundaki dişeti hastalığı olan kişilere uygundur.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

Her ortodontik tedavi başlangıç aşamasında bir miktar ağrı hissi verse de şeffaf plaklarda bu ağrı hissi en az seviyededir. Ortalama 1-1,5 yıl içerisinde tamamlanan şeffaf plak tedavi süresi hastanın diş problemlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tedavinin başladığı ilk 1 – 2 haftalık alışma süreci içerisinde konuşmada birtakım farklılıklar görülebilir. Hastaların tedaviye alışması ardından konuşma esnasında yaşanan farklılık da ortadan kalkar.

Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerde uygulanan plak tedavisinde temizliğin nasıl yapılacağı hem tedavi olan hastalar hem de tedaviden yararlanmayı düşünen hastalar tarafından merak edilmektedir. Koruma amaçlı kullanılan plakların detaylı temizlik ve saklama protokolleri bulunur. Şeffaf diş plağı haftalık olarak değiştirildiği için plağın kendi kutusu içerisinde muhafaza edilmesi ve yemeklerden önce sudan geçirilerek yıkanması gerekir. Her gün düzenli olarak dişlerle beraber plaklar da fırçalanmalıdır. Hastanın plakları daha uzun süreli kullanması gerekiyorsa özel temizleyici partikül çözdürülmüş su içerisinde plakları günde yarım saat bekleterek daha uzun ömürlü hijyen sağlanabilir.

Kontroller Hangi Sıklıkta Olmalıdır?

Düzenli kontrol gerektiren ortodontik tedaviler, uzun süren tedavilerdir. Bazı durumlarda kontroller aylık yapılır. Bazı durumlarda kontroller iki ayda bir yapılabilir. Şeffaf plaklarda tedavi planı ilk aşamada hazırlanmaktadır. Hastanın istediğine bağlı olarak tedavi planlaması daha uzun aralıklarla da yapılabilir. Özellikle şehir dışı veya yurtdışında yaşayan hastaların durumuna göre sadece 2-3 seansta şeffaf plak tedavisi gerçekleşebilmektedir.

Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadardır?

Metal tellere oranla daha fazla avantajı bulunan şeffaf plak fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uygulamayı yapan hekimin tecrübesine, plağın kalitesine göre fiyatlar da farklılık olabilir. Kutay Ortodonti ve Estetik kliniğimizi arayarak şeffaf plak fiyatları ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir