Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022 16:03 Kategori: Popüler

Uno Nasıl Oynanır | Uno Oyunu Nasıl Kazanılır?

Uno Nasıl Oynanır | Uno Oyunu Nasıl Kazanılır?

Uno nasıl oynanır? İlk olarak ABD’de ortaya çıkan ve kısa sürede viral olan bu oyun, şimdilerde ülkemizde büyük popülarite elde etmiştir. Özellikle büyük fastfood markalarında hediye oyuncak adı altında verilmesi, oyunun büyük rağbet görmesini sağlamıştır. Peki, uno nasıl oynanır? Uno özel kart özellikleri nelerdir? Uno nasıl biter? Gelin, tüm bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Uno Nasıl Oynanır? Uno Oyunu Kaç Kişilik?

Uno en az 2 en çok ise 10 kişi ile oynanabilen bir oyundur. Bu oyunun asıl amacı elde tek kartın kalmasını sağlayabilmek ve sonrasında ‘’Uno’’ yaparak oyunu kazanabilmektir. 6 yaşını aşkın olan herkes, yalnızca birkaç kurala dikkat ederek bu oyunu oynayabilecektir.

Uno kartları kırmızı, yeşil, sarı ve mavi olmak üzere 4 farklı karttan oluşur. Her kart renginde 0’dan 9’a kadar olmak üzere 19 kart bulunur. Bunun dışında her renkten iki adet olmak üzere İki kart çek, Yön değiştir ve Atla kartları bulunur. Buna ek olarak 4 Joker, 4 Kart çek ve joker, 1 adette Elleri karıştır kartı mevcuttur. Son olarak 3 özel kartın yer aldığı oyunda totalde 112 kart yer almaktadır.

Uno Nasıl Oynanır | Uno Oyunu Nasıl Kazanılır?

Uno Nasıl Oynanır Kolay Anlatım Yöntemleri

Uno nasıl oynanır, kısaca bahsedecek olursak ilk etapta herkes bir kart seçer. En yüksek kartı seçen kişi herkese 7 eşit kart dağıtılır. Genel olarak oyunun saat yönünde oynanması istenir. Bu yüzden en yüksek kartı seçen kişiler saat yönüne doğru sıralanmalıdır.

Kalan kağıtlar ters olarak deste formunda bırakılmalı ve Kart çekme desteği olarak kullanılmalıdır. Çekilen ilk kart ıskarta destesi olarak açılır ve konulur. Kartı dağıtan kişinin yanındaki kişi bu kartla eşleşen aynı renkte ya da aynı rakamda bir kart göstermek zorundadır.

Eğer kartla eşleşen bir kart yoksa, kart çekilmelidir. Çekilen kartla oynanabiliyorsa atılmalıdır, oynanamıyorsa sıra diğer kişiye geçecektir. Bu şekilde her kişi ellerindeki kartı azaltmalı ve tek kart kalana kadar devam etmelidir. Elinde tek kart kalan kişi, sıra başkasına geçmeden Uno diyerek oyunu kazanabilecektir. Uno’da renk ve rakam içeren kartlar dışındaki kartların anlamı şu şekildedir;

Uno Nasıl Oynanır | Uno Oyunu Nasıl Kazanılır?

  • 2 Kart Al: Bu kartı seçen kişi iki kart seçmeli ve o el oynamamalıdır.
  • Yön Değiştir: Bu kart seçildiğinde sıra tam tersi yönünde değişir ve o şekilde devam eder.
  • El Geçer: Bu kart seçildiğinde kişi sırasını yanındaki kişiye verir. Ancak kişinin elinde el geçer kartı varsa, o durumda tekrar oynayabilir.
  • Joker: Joker kartını seçen kişi oyunda oynanan rengi belirleyebilir.
  • 4 Kart Al+ Joker: Bu kart seçildiğinde kişi, 4 kart almalı ve o el oynamamalıdır. Bunun dışında kişinin oynanan rengi seçme hakkı vardır.
  • El Değiştir: Bu kart kullanıldığında kişi elini başka biri ile değiştirme hakkı bulacaktır.
  • İçi Boş Kağıt: Bu kartın içerisine oyun ile ilgili herhangi bir kural yazılabilecektir.

Nonlive nedir konulu yazımıza göz atarak UNO ile beraber eğlenceli dakikalarınızı artırabilirsiniz.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir