XLM Coin (Stellar Lumens) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Stellar, finans kurumları arasında köprü kurmayı amaçlayan ve uluslararası para transferini kolaylaştıran yeni nesil bir kriptovarlıktır. Blokzinciri üzerinden çalışan Stellar, aynı XRP gibi düğümlerin (Node) sadece ufak bir kısmını teyit amacıyla kullanır. İş yükünü ve protokol prosedürlerini azaltarak daha hızlı ve esnek bir şekilde işlem yapabilmeyi kolaylaştırır.

XLM Coin (Stellar Lumens) Nedir ve Nasıl Çalışır?

XLM Coin Nedir?

Stellar, herhangi bir para çifti arasında sınır ötesi işlemlere olanak tanıyan, açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir ödeme protokolüdür. Stellar da diğer birçok kriptopara gibi blockchain teknolojisini kullanır. Stellar’ın dijital para birimi olan yerel varlığı ise Stellar Lumens veya XLM olarak adlandırılır. XLM, Ether’in (ETH) Ethereum ağına verdiği desteğe benzer bir şekilde Stellar ağına ve ağ üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlere güç sağlar. XLM, protokol aracılığıyla finansal kurumlar için aracı görevi üstlenen XRP ile de bazı benzerliklere sahiptir. Bu benzerliklere rağmen XLM, kendini merkezi olmayan bir platform olarak konumlandırmaktadır. Stellar’ın bu merkeziyetsiz yapısı, varlıkların mülkiyetini koruyabilmek, bankaların veya hükümetlerin keyfi uygulamalarını bertaraf edebilmek açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

XLM nedir

Stellar Lumens Nasıl Çalışır?

Stellar ağında yapılan tüm işlemler, bir veri tabanı üzerinden paylaşılabilen, dağıtılmış ve halka açık bir deftere eklenir. Stellar ile gelen fikir birliği yöntemi, XLM’e olan güveni olumlu yönde etkiler. Stellar’ın kendine özgü fikir birliği yöntemi, pratik bir altyapıya sahip olan uçtan uca işlem gücü ve kullanıcı mutabakatı ile desteklenir. Bu yöntem, blokzinciri üzerinden birkaç saniye içinde ve ortak mutabakat ile hızlı ve ucuz işlem yapılabilmesine olanak tanır. Blokzincirine yeni bir Stellar eklemek isteyen katılımcılar; merkeziyeti olmayan, uçtan uca korunan ve şifre ile imzalanmış katılımcı ağına dahil olur. Bu mini ağların eşleşmesinin ardından hangi işlemlerin geçerli olduğu konusunda anlaşmaya kolayca varılabilir.

XLM Avantajları Nelerdir?

XRP ile yakın bir rekabet içerisinde bulunan Stellar Lumens, kullanıcılarla finansal kuruluşlar arasında köprü görevi üstlenmektedir. XLM, sadece farklı platformlar arasında para transferi yapmaya olanak tanımakla kalmayıp önemli bir yatırım değeri olmayı da başarmıştır. XLM, saniyeler içerisinde farklı fiat para birimleri ve tokenlar arasında yüksek hızda değiş tokuşa olanak tanır. Bu özelliği ile XLM, küresel bir değişim ağı olarak son derece yararlı ve değerlidir. Geleneksel para birimleri arasında gerçekleştirilen yüksek hacimli para transfer süreçleri; pahalı, hantal ve zahmetli olabilir. Saniyeler içinde nakdi transfere onay veren Stellar ise tüm bu süreci çok daha hızlı ve ucuz hale getirir.

XLM Nasıl Alınır?

Kriptopara platformları, Stellar almak için tercih edebileceğiniz en ideal yerlerden biridir. Kriptopara işlemleri 7/24 açık olduğu için XLM fiyat hareketleri de sürekli değişkenlik gösterir. Bu platformlardan XLM yorum ve teknik analizlerini takip edebilmek; BTC, TRY ve USDT gibi popüler pariteleri kullanarak işlem yapabilmek mümkündür.

BtcTurk, Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilir ve İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıdır. Hizmetlerini Türkiye Cumhuriyeti Sanal Pazaryeri Hukuki Standartlarına uygun olarak gerçekleştirir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Denizbank ve Fibabanka ile anlaşmalı olan BtcTurk, 7/24 havale ve EFT üzerinden para transferi yapabilmenize olanak tanır.

Aralık 2020’de ödenmiş sermayesini 15 milyon TL’den 19 milyon TL’ye çıkaran BtcTurk, güvenle işlem yapabilmenizi sağlar. Kullanışlı arayüzüyle öne çıkan Btcturk Pro, XLM coin grafik ve teknik detaylarına ulaşabilmenize, fiyat hareketlerini kolayca takip edebilmenize yardımcı olur.

Siz de BtcTurk Pro’ya mobil cihazlarınızdan veya bilgisayarınızdan erişim sağlayarak anında XLM (Stellar Lumens) alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. XLM hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için: https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/stellar-lumens-xlm-nedir/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 20 July 2024