Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022 12:28 Kategori: Aktüel Öneriler

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Rahat uyuyamıyor musunuz? O hâlde yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Yeni bir yatak alırken dikkat etmeniz gereken bütün detayları sizler için derledik.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

İnsan sağlığı açısından yatak seçiminin önemi artık biliniyor. İskelet sağlığından ruh sağlığına kadar birçok noktada düzenli ve kesintisiz uykunun faydaları araştırma konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre; tercih edilen yatakların fonksiyonel özelliklerinin düzenli uykuda olumlu veya olumsuz bir performans oluşturduğu görülmüştür. Bu da bizlere gösteriyor ki yatak seçiminin doğru bir şekilde yapılması hayati önem taşımaktadır. Yatak özelliklerine dikkat ederek seçim yapmak isteyen kişilerse bu konuda birçok soruya yanıt aramaktadır. Bizler sizin için bu soruların bazılarına yanıt vermeye çalıştık.

Hangi Yatak Daha Sağlıklıdır?

Hemen hemen herkes yeni bir yatak alırken yatağın dokusuna dikkat etmektedir. Kimileri yumuşacık yatağın içerisinde mışıl mışıl uyumak isterken kimisi de sert yapılı bir yatakta istirahat etmeyi tercih etmektedir. Ancak birçok kişi de bu iki yatak tipi arasında kalmaktadır. Yumuşak dokulu yatak mı?Yoksa sert dokulu yatak mı? Bu sorulara doğru bir şekilde yanıt verebilmemiz için öncelikli olarak şunları bilmemiz gerekiyor:

 • Yumuşak yataklar her ne kadar rahat gibi gözükseler de kimi zaman insan omurgasının şeklini alarak çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.
 • Sert yataklara baktığımız da ise yatak yüzeyinin bel ve sırt ağrılarına neden olduğu bilinmektedir. Bu açıdan da mutlaka orta sert yatak modelleri incelenmeli ve en uygun olanına karar verilmelidir. Yani omurga sistemi ve uyku sağlığının için orta sert yatakların tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Ergonomik yataklar, uyku ve omurga sağlığı için idealdir. İskelet sistemini destekleyen bu yataklar; bel ve boyun bölgelerini destekleyerek derin bir uyku için gerekli alanı oluşturur. Bel, boyun ve sırt ağrısı çekenler için ergonomik yataklar en doğru tercih olacaktır.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak odasının genişliği ve yatak odası takımı ebatları uygunsa mümkün olduğunca büyük ebata sahip yataklar gözden geçirilmelidir. Çünkü yatak ölçüleri, uyku kalitesini etkileyen bir diğer faktördür. Ancak günümüzde standart yatak ölçüleri hesap edilerek yatak üretimi yapıldığı için birçok seçeneğin olduğu görülmektedir. Burada da yatak odası takımının karyola ölçülerine dikkat etmek gerekiyor.

Yatak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yeni bir yatak almayı planlıyorsanız ilk önce mevcut yatağınızın ölçüsünü öğrenmeli ve bu ölçü doğrultusunda yatak modelleri incelenmelidir. Ancak yatak baza başlık şeklinde bir set almayı planlıyorsanız yatak odasının genişliğini hesap etmeniz yeterli olacaktır. Eğer sadece yatak almak istiyorsanız, mevcut yatağınızın ölçüsünü alarak karar verebilirsiniz.

Yatak ölçüsü şu şekilde alınır:

 • Yatağın nevresimleri çıkartılır.
 • Şerit metre yardımıyla yatağın en ve boy ölçüsü alınır. Elde edilen bilgiler not edilir.

Bu şekilde elde edilen veriler not edilir. Not edilen ölçülere göre yatak seçimi yaparak uygun yatağa ulaşmış olacaksınız.

Uygun Fiyata Yatak Nereden Alınır?

Yatak dokusuna ve de yatağın ölçüsüne karar verdik. Geriye yatağı nereden alacağımıza karar vermek kalıyor. Bu noktada hem bütçeye hem de omurga sağlığına uygun markanın hangisi olduğunu bilmek gerekiyor. Piyasada yer alan birçok marka, yatak üretimi yapmaktadır. Fakat uygun fiyata yatak nereden alınır? Asıl önemli olan nokta burasıdır.

Sizler için yapmış olduğumuz araştırma sonucunda karşımıza Gündoğdu Mobilya’ya ait yatak modelleri çıktı. 2022 yılında birçok kişinin bu mobilya markasına ait yatak modeli ürünlerini değerlendirdiği görüldü. Kullanıcılarından tam not alan bu yatak modellerinin uygun fiyattan satışa sunulmuş olması da oldukça dikkat çekici bulundu. İşte Gündoğdu Mobilya’ya ait bazı yatak modelleri:

 • Diamond Yatak
 • Silver Plus Yatak
 • Sofia Yatak
 • Melona Yatak
 • Vitella Yatak
 • Roza Yatak

Therapy Yatak firmaya ait olan ve tüketici tarafından ilgi gören bu modeller hem mağazalarda hem de firmanın resmi web sitesinde satışa sunulmaktadır.

2022 Yatak Fiyatları

Sektörde yatak üretimi yapan birçok firmanın bulunduğu görülmektedir. Bu firmalara ait yatak fiyatları incelediğinde farklı stratejilerin uygulandığı tespit edilmektedir. Burada fiyat-performans dengesinin iyi sağlanması önemlidir. Aksi hâlde satın alınmış olan yatağa gereksiz yere ödeme yapılmış olacaktır.

2022 yılında ön plana çıkan yatak modellerini incelerken Gündoğdu Mobilya yatak fiyatlarının 1.055 TL’den başladığı görülmektedir. Başta yatak modelleri olmak üzere birçok mobilya kategorisi bulunan Gündoğdu Mobilya’nın ürünlerini incelemek için www.gundogdumobilya.com.tr web sitesini veya fabrika satış mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir