Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022 14:05 Kategori: Ekonomi

Yurt Dışına Satış Yapmak | Yurt Dışına Nasıl Satış Yapılır?

Yurt Dışına Satış Yapmak | Yurt Dışına Nasıl Satış Yapılır?

Bazı işlerde uzmanlaşmak ve iyi temeller atmak ciddi uğraş ve emek gerektirir. Yurt dışına satış yapmak, yani dış ticarette bunlardan biridir. Yurt dışı ürün satımı ya da bilinen bir diğer adıyla e-ihracat dikkat gerektiren ve bazı alanlarda çok zorlayıcı bir ticaret mekanizmasıdır. Markaların ürünlerini, hizmetlerini yabancı ülkelerde yaşayan insanlarla buluşturma esasını taşır.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Yurt Dışına Nasıl Satış Yapılır?

Markanızı dış ticarete açmadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar var. Kişiler veya işletmeler genel olarak hem az maliyet açısından hem de satış süreçlerinde çok zorluk veya pürüz çıkmaması adına genel olarak mikro ihracatı tercih etmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum, sermaye varlığıdır. Eğer büyük bir iş yapacaksanız makro ihracatta tercih edilebilir.

Bunun yanı sıra dış ticaretten önce hizmet veya mal satışı yapılacak pazar belirlenmelidir. Bu da dış ticaret istihbaratı ile sağlanır. Pazardaki rakip firmalar kimlerdir? Ürün veya hizmet satışı gerçekleştirilebilir mi? Gibi durumlar analiz edilir ve ardından daha sağlıklı bir karar verilebilir.

Yurt Dışına Hangi Kanallarla Ürün Satılır?

Burada karşınıza pek çok alternatif çıkabilir. Alınan komisyon, sitenin verdiği hizmet kalitesi ve kolay kullanım açısından size hangisi daha rahat geliyorsa onu tercih edebilirsiniz. Bu sitelerden bazıları; Amazon, Aliexpress, ETSY, Ebay, Taobao, OTTO vb. dir.

Kendinize Ait E-İhracat Sitesi Üzerinden Satış

Eğer yurt dışına satış gerçekleştirmek için gereken konforu büyük satış sitelerinde bulamadıysanız kendi siteniz üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Markalar, genellikle tanınır hale geldikleri zaman kendi sitelerini kurarak kitlelere ulaşmayı hedefler.

Fakat öncelikle satış gerçekleştirilmek istenen pazarın ciddi bir şekilde analizinin yapılması, ardından da site kurulumu için belirli bürokratik aşamaları halletmeniz gerekir.

Yurt Dışına Ürün Satmanın Avantajları

Yurt dışı satışı ile uğraşan işletmeler pek çok avantajdan yararlanabilir. Burada önemli olan nokta ise istikrarlı ve malının arkasında duran bir anlayış içerisinde hizmet sunmaktır. İsterseniz dış ticaret eğitimi hizmeti sunan bazı firmalarla da çalışabilirsiniz. Bu avantajlardan bazıları şunlardır;

Ürün veya hizmet satışı yapan işletmeler çok daha kolay bir şekilde kendine müşteri kitlesi edinebilmektedir.

Bu işletmeler aynı zamanda kendine daha kolay müşteri kitlesi edinebildiği için ürün veya hizmetlerini de rahat bir şekilde satabilir.

Hali hazırda bulunan ürününüzü dolar endeksli olarak satmak, markanın döviz üzerinden gelir elde etmesini sağlar.

Yurt dışında ikamet eden müşteri kitleleri online alışverişe çok daha sıcak baktığı için ürünün elinizde kalma riski azalır.

Firma, markasını global ölçekli bir marka haline getirerek ürünlerini ve işletmesini çok daha sağlam temeller üzerine inşa edebilir.

  • İzzetpaşa Mahallesi Yeni Yol Caddesi Nurol Tower No:3/336 Şişli/ İstanbul/Türkiye 34381
  • 600 N Broad Street Suite 5 #427 Middletown/Delaware/ABD 19709​
  • + 90 212 709 74 71
  • [email protected]

https://expinno.com/

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir