Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022 14:49 Kategori: Yaşam

2022’de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

2022’de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada, hayat standartları bakımından gelişmiş bir ülkedir. Kanada’daki iş fırsatları çeşitliliği, yüksek istihdam oranı, kaliteli sağlık ve eğitim hizmetleri, iyi çalışma koşulları, yüksek alım gücü, çok kültürlü sosyal yapı ve hareketli sosyal hayat nedeniyle dünyadaki yaşam kalitesi yüksek ülkelerden birisidir. Kanada hükümetinin göçmenlere yönelik hazırladığı ılımlı ve çeşitli göçmen politikaları yabancı ülke vatandaşlarının Kanada’da yaşamak istemesine neden olmaktadır.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Kanada’da Hayat Standartları Nasıldır?

U.S News tarafından hazırlanmış 2021 en iyi ülkeler raporuna göre Kanada, yaşam kalitesi bakımından dünyada 1.sırada yer almaktadır. Yaşam kalitesi ve sosyal amaçlarıyla ilk sırada yer alan Kanada, iyi bir iş piyasasına ve kaliteli çalışma koşullarına sahiptir.

Kanada’da insan hakları ve sosyal adalete önem verilmektedir. Mülkiyet haklarına saygı bakımından Kanada, dünyada ilk sırada yer almaktadır. Kanada halkı yüksek oranda ırk çeşitliliğini ve cinsiyet eşitliğini savunmaktadır.

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada’da yaşam masrafları yaşanılan bölgeye ve imkanlara göre farklılık göstermektedir; ancak ülke genelinde alım gücü ve refah seviyesi yüksektir. Çok kültürlü toplum yapısına sahip olan Kanada’da spor etkinlikleri, festivaller, toplumsal projeler gibi sosyal aktiviteler kültürel kaynaşma için önemli yere sahiptir.

Kanada’da İş İmkanları Nasıldır?

Kanada İstatistik Kurumu 2022 Mart ayı verilerine göre Kanada güncel işsizlik oranı %6,5’tir. Kanada’da iş imkanlarının en fazla olduğu sektörler sağlık, eğitim ve bilgi teknolojileri alanları olmaktadır.

Kanada İş İmkanlarının En Fazla Olduğu Şehirler Hangileridir?

Kanada iş imkanlarının en fazla olduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Brantford
 • Ottawa
 • Kelowna
 • Quebec City
 • Calgary
 • Saskatoon
 • Abbotsford
 • Halifax
 • Victoria
 • Toronto

Kanada’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Kanada çalışma şartlarına göre çalışma saatleri günlük 8 saat, haftalık 40 saattir. Kanada’da işverenlerin, çalışanlara güvenli işyeri koşulları sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır. Kanada’da çalışanlar yıllık 2 hafta izin kullanabilmektedir. Kanada’da saatlik çalışma ücretleri minimum 15,55 dolardır, ortalama saatlik çalışma ücreti ise 19,74 dolardır.

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Kanada’da asgari ücret 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle saat başına 15,55 dolardır.

Kanada Pahalı Mıdır?

İstatistik şirketi Numbeo’nun 2021 verilerine göre Kanada hayat pahalılığı bakımından dünyada 26. sıradadır.

Kanada’da Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Kanada yaşam masrafları tek kişi için kira hariç aylık ortalama 1,161,66 C$’dır. 2022 şubat verilerine göre Kanada ortalama kira 1800 C$, tek odalı konut için ortalama kira 1358 C$’dır.

Kanada’da ortalama gıda ve market harcamaları kişi başı ortalama 281 C$ etmektedir. Kanada’da elektrik, su, ısıtma, soğutma gibi hizmetlerin faturaları aylık ortalama 154,73 C$ tutmaktadır. Kanada’da ortalama internet faturası 74.90 C$’dır. Kanada’da kişisel harcamalar için ayda yaklaşık 198 C$ harcanmaktadır.

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Kanada’da ev fiyatları konum, şehir, eyalet, oda sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kanada’da ortalama aylık kiralar Kanada şehir merkezinde 1 odalı kiralık daire için 1,529.53 C$, Kanada şehir merkezi dışında 1 odalı kiralık daire için 1,304.04 C$, Kanada şehir merkezinde 3 odalı kiralık daire için 2,553.07 C$, Kanada şehir merkezi dışında 3 odalı kiralık daire için 2,129.32 C$ değerindedir.

Kanada’da merkez içinde metrekare başına satılık ev ortalama 9,154.03 C$ değerinde iken, merkez dışında metrekare başına satılık ev ortalama 5,867.26 C$ değerinde olmaktadır.

Kanada’da Market Fiyatları Nasıldır?

Kanada’da market fiyatları; 1 litre süt için 2,52 C$, beyaz ekmek (500 gr) için 2,94 C$, 1 kg pirinç için 3,80 C$, 12’li yumurta için 3,72 C$, 1 kg peynir için 14,19 C$, 1 kg tavuk fileto için 13,69 C$, 1 kg sığır eti için 15,75 C$, 1 kg domates için 4,53 C$, 1 kg soğan için 2,71 C$, 1 kg patates için 2,89 C$, 1,5 litre su için 2,15 C$’dır. Tek kişinin aylık ortalama Kanada market masrafları kişi başına 266 C$- 296 C$ arası değişmektedir.

Kanada’da Restoran ve Kafe Fiyatları Nasıldır?

Kanada restoran ve kafe fiyatları şehir ve eyaletlere göre değişiklik göstermektedir.        Ucuz restoranda bir öğün yemek yaklaşık 20 C$ iken orta sınıf bir restoranda iki kişilik bir öğün 80 C$ olmaktadır. Kanada’da öğün için ortalama fiyatlar kahvaltı için 10$, öğle yemeği için 14$, akşam yemeği için 20$’dır.

Kanada’da Ulaşım Masrafları Ne Kadardır?

Kanada toplu taşıma bilet fiyatları tek bilet için 3,25 C$dır. Kanada’da tek seferden fazla toplu taşıma kullanımı için 12,50 C$ karşılığında günlük geçiş kartı ya da 43,75 C$ karşılığında haftalık geçiş kartı alınabilmektedir. Özel araç kullanan kişiler için ise Kanada benzin fiyatları 1 litre benzin için 1,95 C$, 1 galon benzin için 7,39 C$dır. Kanada mazot fiyatları ise 1 litre mazot için 2,03 C$, 1 galon mazot için 7,71 C$’dır.

Kanada Eğitim Masrafları Ne Kadardır?

Kanada’da eğitim masrafları eğitim seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Kanada’da ikamet eden ilkokul öğrencileri için eğitim ücretsizdir. Uluslararası öğrenciler için okula göre eğitim masrafları değişmektedir. Kanada’da ortaokul ve lise eğitimi Kanada’da ikamet eden öğrenciler için ücretsizdir, uluslararası öğrenciler için ortaokul ve lise ücreti 8.000- 14.000 C$ arası değişiklik göstermektedir.

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada’da dil okulları masrafları belirlenen haftalık eğitim süresine ve okullara göre değişmektedir. Kanada merkez bölgelerinde 12 haftalık dil eğitimleri ücretleri Toronto’da 3,515 C$, Quebec’te 3,570 C$, Vancouver’da 4,083 C$, Calgary’de 3,446 C$’dır. Kanada’da kolej ve üniversite ücretleri eğitim programlarına bağlı olarak yılda 2.000- 18.000 C$ arasında değişmektedir. Kanada üniversite kayıt ücretleri 0- 250 C$ arası değişiklik göstermektedir.

Kanada Yaşamak İçin Güvenli Midir?

Küresel Barış Endeksi 2019 raporuna göre Kanada dünyadaki en güvenli 6.ülkedir. Suç endeksi sıralamasına göre Kanada’daki en yüksek suç oranının görüldüğü Surrey eyaleti 64.34 endeksiyle dünyada 49. sırada yer almaktadır.

Kanada Oturma İzni Alma Yolları Nelerdir?

Kanada’da oturma izni almak için başvurulabilecek pek çok göçmenlik programı vardır. Kanada’da nitelikli işçi, Quebec eyalet adaylığı, aile göçü, doğum gibi farklı kategorilerde oturma izni almak mümkün olmaktadır.

Kanada’da nitelikli işçiler deneyim ve becerilerine göre kabul edilmektedir. İş sınıfı kategorisi Kanada’da yatırım yapmak isteyenlere yöneliktir. Quebec eyalet adaylığı kategorisi Kanada’da belirli il veya bölgeye taşınmak isteyen adayları kapsamaktadır. Aile göçü kategorisi aile birleşimine dayalı olarak Kanada vizesi alan ve Kanada’ya taşınan adayları kapsamaktadır.

Vizem.net T.C. vatandaşlarının Kanada vize başvurusu ve oturum izni başvurularında danışmanlık hizmeti sunan Türkiye’deki tek ICCRC sertifikalı akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kanada’da Oturma İzni Şartları Nelerdir?

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada oturma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada göçmenlik programı kapsamında en az 67 puan almak
 • En az 12 aylık tam zamanlı iş deneyimine sahip olmak
 • Kanada resmi dillerinden İngilizce, Fransızca dillerinden en az birinde ya da her ikisinde yeterlilik düzeyine sahip olmak
 • Kanada’nın temel eğitim gerekliliği şartlarına eşdeğer eğitim düzeyi olarak en az lise eğitimi almış olmak
 • Kanada’da halihazırda bir iş sözleşmesi imzalanması ve çalışma izni kapsamında kalıcı tam zamanlı iş teklifi almış olmak
 • Kanada oturma izni almak için başvuran kişi ve başvuran diğer aile üyeleri tarafından Kanada oturma şartlarının uyumlu düzeyde karşılanmış olması
 • Kanada oturma iznine başvuran kişi için 18 yaşından küçük ve 49 yaşından büyük olmamak

Kanada Oturma İzni Nasıl Alınır?

2022'de Kanada Yaşam Şartları ve Masrafları

Kanada oturma izni başvurusu için çevrimiçi form ile beraber gerekli tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesi gerekmektedir. Kanada oturma izni için belgelerin, İngilizce veya Fransızca dilleri dışında ise yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş olan halinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Kanada oturma izni başvurusu gönderilirken işlem ücretleri ve daimî ikamet hakkı ücreti ödenmektedir. Kanada oturma izni başvurusu için parmak izi ve biyometrik fotoğraf verilmesi gerekmektedir. Biyometri ve işlem ücretleri ödendikten sonra kontrol listesindeki tüm belgeler net taranarak başvuru gönderilmektedir.

Kanada oturma izni başvuru prosedürlerinin tamamlanmasının ardından başvurular incelenmektedir. Adaylar, Kanada oturma izni başvuru durumlarını çevrimiçi olarak kontrol edebilmektedir. Uygunluk kriterlerini karşılayan adayların Kanada oturma izni başvurusu kabul edilmektedir.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir