Aneminin Dikkat Edilmesi Gereken 7 Belirtisi

Sürekli tükenmiş hissediyorsanız, demir ve B12 vitamini alımınızı artırmanın zamanı gelmiş olabilir. Aneminin belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen her şey yazımIzda…

Aneminin Dikkat Edilmesi Gereken 7 Belirtisi

Anemi, vücutta oksijen taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmamasının sonucu olarak tanımlanır ve bunun birçok formu vardır. Ayrıca birçok anemi belirtisi türü vardır. Bazı insanlar, orak hücre anemisi veya talasemi gibi durumlardan muzdarip olanlar doğuştan anemiktir; Vücutları, genetik olarak kırmızı kan hücrelerinin veya spesifik kırmızı kan hücrelerinin parçalarının üretilmesinde zorlanır. Ancak anemi hastası olan yaklaşık 3,5 milyon Amerikalı’nın en büyük kısmı, her ikisi de folat ile birlikte sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan, yeterli demir veya B12 vitamini tüketmemekle zamanla anemik hale gelir. Bilmeniz gereken anemi belirtileri için okumaya devam edin ve burada B12 vitamini eksikliğinin belirtilerini öğrenin.

NEFES DARLIĞINIZ VEYA SIK SIK BAŞINIZ DÖNÜYORSA

Yeterli demir veya B12 vitamini olmadan, vücut, kırmızı kan hücrelerinin işleyişi için çok önemli olan hemoglobin adı verilen spesifik bir protein türünü üretemez. Kana kırmızı rengini veren demir bakımından zengin olan hemoglobin, oksijenin hücrelere yapışmasını sağlar, böylece hücrelerin vücutta kan dolaşımında taşıyabilmesini sağlar. Yeterli miktarda hemoglobin oluşturmak için yeterli demir veya B12 vitamini bulunmadığında, vücudun bazı kısımları ihtiyaç duydukları oksijeni alamaz. Sonuç: Bazı anemi semptomları nefes alıp vermediğinizi ve bazen kafanıza sersemlemiş veya baş dönmesi hissedecek kadar az oksijen almanızdır. Anemi ayrıca dikkat etmeniz gereken birçok kolon kanseri belirtisinden

AŞIRI YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi Doçenti Andrew Artz, en yaygın (ve belirgin) anemi semptomlarından birinin genel bir yorgunluk hissi olduğunu söylüyor. Artz “Yorgunluk baskın semptom” diyor. “Yorgunluk belirtisinin zorluğu, her insanın onu nasıl fark etmesi konusunda farklı deneyime sahip olmasıdır. Bazıları sadece daha yorgun hissedecek; diğerleri bunu etkinlikle hissedeceklerdir. ”Yorgunluk, nefes ve baş dönmesi sıkıntısına neden olan aynı işlemden kaynaklanır: Yeterli demir veya B12 vitamini olmadan, yeterli hemoglobin yoktur ve yeterli hemoglobin olmadan, vücudu beslemek için yeterli oksijen yoktur. .

CİLDİNİZ DAHA SOLGUN GÖRÜNÜYORSA

Organlarınızı oksijenle besleyecek sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip değilseniz, en büyük organınızın (cildinizin) sağlıklı görünmesini de bekleyemezsiniz. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, demir veya B12 vitamini olmadan cilde yeterli miktarda kan akışı olmayabilir, buda daha solgun dış görünüşe neden olur.

GÖĞSÜNÜZDE AĞRI HİSSEDİYORSANIZ

Daha az sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi dolaşımda olduğunda, kalp onları vücutta hareket ettirmek için daha çok çalışmak zorundadır. Sonuç olarak, kalp normalden daha hızlı atıyor ve gerginliği göğüs ağrısı olarak hissetmeye başlayabiliyor. Bu, özellikle başka kalp problemleriniz varsa, görevden almanız bir sorun değildir. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü kalbin daha fazla çalışması gerektiği durumlarda, bu düzensiz kalp atışlarına, kalp üfürüm,  genişlemiş kalp, hatta kalp yetmezliğine yol açabileceğini bildiriyor.

BİR VEGAN DİYETİNİ YAPIYORSANIZ

Demir soya fasulyesi içerdiği için, koyu kırmızı yapraklı sebzeler ve yağsız kırmızı etin yanı sıra tofu, veganlar ve hala vücutlarının ihtiyaç duyduğu demir miktarını tüketebilirler. Bununla birlikte, Chicago merkezli diyetisyen Allegra Burton, B12 vitaminini bitki kaynaklarından almanın imkansız olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, vegan diyetleri olanların yeterli miktarda B12 vitamini tüketmeleri için tek yol düzenli olarak takviye almaktır, tüm veganların yapmasını tavsiye ettiği bir şeydir. Bunlar, her vejeteryanın yemesi gereken demir bakımından zengin besinlerdir.

HAMİLEYSENİZ YA DA ÇOK KAN KAYBEDİYORSANIZ

Belki normalde yeterli miktarda demir tüketiyorsunuzdur, ancak anemisiniz çünkü farklı bir sebepten kan kaybediyorsunuz. Hamile kadınlar özellikle kansızlığa karşı hassastır, çünkü vücut bebeğin büyümesini ve gelişimini desteklemek için normalden çok daha fazla kan üretmelidir ve yeterli demir, B12 vitamini veya folat olmadan yapılabilecek daha az sağlıklı kırmızı kan hücreleri vardır. Bununla birlikte, hamile olmayan kadınlar, erkekler ve hatta ülser, hemoroit, mide iltihabı ve kanser gibi mide-bağırsak rahatsızlığı yaşayan çocuklar, sağlık durumları kronik kanamaya neden olursa, anemi riskini artırabilir.

BUZ KÜPLERİ VE GARİP ATIŞTIRMALIKLAR YEMEK İSTİYORSANIZ

Belki de aneminin en olağandışı semptomlarından biri, özellikle de pika veya buz küpleri, kabartma tozu, kil ve hatta kurşun kalemler veya kurutulmuş boya gibi besleyici olmayan maddeleri isteme eğilimidir. Daha da ilginç olanı, doktorların ve araştırmacıların, hastaların neden bu kadar olağandışı gıda maddelerini çiğnemeyi veya yemeyi arzulamadıklarını bilmemeleridir. Ancak, Dr. Artz bunun demir eksikliği anemisinin çok yaygın bir belirtisi olduğunu söylüyor.

 ELLERİNİZ VE AYAKLARINIZ SOĞUKSA

Ellerinizin ve ayaklarınızın normalden daha soğuk olduğunu fark ederseniz, bu demir eksikliği veya aneminin bir işareti olabilir. Bunun nedeni, anemik olduğunuzda, vücudunuzda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmamasıdır. Demir, bu kan hücrelerinin, hücrelerin geri kalanına ısı ve besin sağlamasına yardımcı olur, bu nedenle bir eksiklik olduğunda, daha fazla üşümeye daha yatkın olursunuz. Doğrudan mutfaktan alabileceğiniz en iyi demir kaynaklarını kontrol edin, hap kullanmayın.

ANORMAL MİKTARDA BAŞ AĞRISI OLUYORSA

Birçoğumuz, arada bir, stres, uyku eksikliği, hastalık ve başka nedenlerden dolayı baş ağrıları çekiyoruz. Ancak, sizin için normal olandan daha fazla baş ağrısı çekiyorsanız, demir seviyenizi kontrol etme zamanı gelmiş olabilir. Baş ağrıları düşük dereceden migrene de değişebilir, bu nedenle sadece hafif ağrı hissetseniz bile ertelemeyin. Düşük demir seviyeleri, beyine yeterli oksijen gelmediği anlamına gelebilir.

DÜZENSİZ KALP ATIŞI / KALP ÇARPINTINIZ VARSA

Kalp çarpıntısı veya gözle görülür kalp atışları, demir eksikliği anemisinin bir başka belirtisidir. Healthline’a göre, anemik insanlar düşük düzeyde hemoglobine sahiptir, bu da kırmızı kan hücrelerinde proteindir ve vücudunuzun geri kalanına oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Bu, yeterli hemoglobin olmadan, kalbin oksijen taşımak için daha çok çalışması gerektiği anlamına gelir. Bu, kalbinizin düzensiz veya hızlı bir şekilde attığı hissine yol açar.

ANEMİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bu anemi belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız ve anemik olabileceğinizi düşünüyorsanız, tam olarak hangi tip anemiye sahip olduğunuzu ve onu iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini anlamak için bir doktora danışmanız önemlidir. Artz, doktora danışmadan herhangi bir anemi ilacı satın almaya karşı uyardı, çünkü her türlü anemi için bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Anahtar nedenini ve eksikliğini anlamaktır, bu nedenle diyetinizi düzeltmek için doktorunuzla veya diyetisyenle birlikte çalışabilirsiniz. Anemik olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, demir eksikliği belirtilerine de dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024