Böbrek Taşlarından Korunmanın 10 Altın Kuralı

Böbrek taşlarından korunmanın yollarını, böbrek taşları için doğal ev ilaçlarını ve böbrek taşları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz…

Böbrek Taşlarından Korunmanın 10 Altın Kuralı

Böbrek taşları için doğal çözümler daha fazla su, elma sirkesi, limon, nar, fesleğen, kereviz, barbunya fasulyesi, yeşil çay, kızılcık suyu ve ısırgan otu yaprağı çayı. Bilmeden böbrek taşlarından muzdarip birçok insan var, önce belden kaynaklanan donuk bir ağrı olduğunu fark edersiniz. Çoğunlukla, böbrek taşları çok tehlikeli değildir, ama can sıkıcı olabilir ve gereksiz yere rahatsızlığa neden olabilir. Bu taşlar genellikle bazı mineraller, genellikle kalsiyum çöktüğünde oluşur ve daha sonra böbrek yapıları içinde kristalleşir. Böbrek taşlarına neden olabilecek başka mineraller de vardır, ancak kalsiyum en yaygın olanıdır. Neyse ki, böbrek taşlarının tamamen oluşumunu önlemek veya tedavi etmek için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntem var. Bunların çoğu şu anda kilerinizde bulunabilir, bu yüzden denememek için bir mazeretiniz yok.

En yaygın ev ilaçlarına bir göz atalım… Böbrek Taşları için doğal çözümler;

SU

Dehidrasyon, dünya nüfusunun yaklaşık% 75’inin günlük olarak yeterli miktarda su tüketmediği için, böbrek taşlarının gelişimine en yaygın katkıdır. Yıllarca, muhtemelen sekiz bardakta önerilen günlük su alımını duymuşsunuzdur, ancak çok az kişi bu miktarı gerçekten almaktadır. Bunun yerine, insanlar susuz yaşama eğilimindedir ve beş bardak bile içebilenler şanslılar. Yapabileceğiniz en iyi şey, 1 L büyüklüğünde büyük bir su şişesini doldurmak ve her gün dört tane dolu şişe tüketmeye çalışmaktır. Su molalarının gün boyunca programlanması, bardak sayma olasılığınız düşük olduğunda, sadece sekiz bardak atmaktan çok daha iyi bir uygulamadır. Her gün yeterince su içmenizi sağlamak, mineral tortularını böbreklerden atmanıza yardımcı olur, bunların birikmesini önler ve ardından taş oluşumuna yol açan kristalleşmeyi önler.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin idare edemeyeceği bir şey yok gibi görünüyor ve gelecekte bunun doğruluğu daha fazla anlaşılacaktır. Bununla birlikte, şimdilik, küçük böbrek taşlarının erimesine yardımcı olabileceğinden, böbrek taşları için hala etkili bir doğal ilaçtır. Yinelemeyi veya yeni taş oluşumunu önlemek için günde 2 çay kaşığı düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

LİMONLAR

İster taze sıkılmış limon, isterseniz konsantre kullanın, böbrek taşlarına yatkınsanız veya profilaktik olarak önlemeyi tercih ediyorsanız, günlük olarak kullanmaktır. Limonlar kalsiyum taşlarının böbreklerde oluşmasını engelleyen sitrat içerir. Günlük tüketilen limon suyu, idrarla kolayca atılabilen küçük taşların parçalanmasına ve çözünmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, limon, vücudunuz bu taşları geçmeye çalışırken gelişebilecek idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanıza yardımcı olacak doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

NAR

Narlar, bir bütün olarak vücudun sağlığını ve iyiliğini artıran antioksidanlar ve faydalı fito-bileşikler yüklü gerçek bir süper besindir. Böbrek taşları söz konusu olduğunda narlar, taş oluşumunu teşvik eden bir faktör olan idrarın asitliğini azaltabilir.

İdrar biraz daha alkalin ise taşların böbreklerde oluşma olasılığı daha düşüktür, çözündükçe doğal olarak dışarı çıkma olasılığı daha yüksektir.

FESLEĞEN

Fesleğen, öğünlerinize eklemek için sadece lezzetli bir bitki değildir, aynı zamanda çevrenizdeki en etkili doğal böbrek taşı tedavilerinden biridir. Fesleğenin düzenli olarak tüketilmesi, yüksek düzeyde böbrek taşı oluşumu riskiyle ilişkili olan ürik asit üretimini düzenlemeye yardımcı olabilir. Fesleğen ayrıca doğal olarak elma sirkesinde birincil aktif bileşiklerden biri olan ve taşları kırmada ve çözmede yardımcı olduğu kanıtlanmış etkinliği olan asetik asit içerir. En iyi sonuçlar için, ya fesleğen suyunu ya da ek özüt şeklinde tüketin.

KEREVİZ

Böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek doğal şifalı otlar listesine kereviz ekleyin ve en sert taşları giderebilecek güçlü bir kokteyl içmeye hazırlanın.  Ancak, kereviz taşları eritmeye yardım etmek yerine, idrar yapma sıklığını artıran idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Taş oluşumuna güçlü bir korelasyon faktörü, idrar sıklığıdır, çünkü günde birkaç kez idrar yapan insanlar, mineral birikintileri böbrek ve mesanede daha fazla zaman harcadığından ve su vücut tarafından emildiğinden daha fazla zaman harcadıklarından taş geliştirme olasılığı daha yüksektir. Yeterince su içtiğinizden emin olmak da çok önemlidir, yoksa kereviz taş oluşumunu azaltma konusundaki maksimum etkisini gösteremez.

BARBUNYA FASULYESİ

Barbunya fasulyesi, öncelikle böbrek taşlarının önlenmesinde bu önemli mineral ayrıntısına sahip, zengin bir diyet magnezyum kaynağıdır. Magnezyum oranı yüksek diyetleri olan kişilerin, magnezyum ve kalsiyumun birbirlerini kontrol altında tutarak karmaşık bir dengeyi paylaşması nedeniyle, kalsiyum taşlarının oluşumunu deneyimleme olasılığı daha düşüktür. Her gün barbunya fasulyesi tüketmenizin muhtemel olmadığını biliyoruz, bu nedenle daha pratik bir seçenek ise fasulyeleri kaynatmak (kabuğundan çıkardıktan sonra) ve çıkarılan sıvıyı tüketmektir. Bu aynı zamanda, diğer günlerde kullanmak üzere buzdolabında olabileceğinizden, her gün bunu yapmak zorunda kalmamanız  için zaman kazandırır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, benzersiz antioksidan bileşikler ve fenollerin varlığı sayesinde kilo kaybı ve genel sağlık için mükemmeldir. Böbrek taşlarına gelince, yeşil çay idrar yoluyla oksalat atılımını teşvik ederek sizi korumaya yardımcı olabilir. Böbrek taşlarının çoğu kalsiyum oksalattır, bu yüzden bu iki bileşiğin etkileşime girme olasılığını azaltarak, onları geliştirme riskinizi de azaltırsınız. Hiç düşünmediğiniz birçok diyette oksalat kaynağı vardır, bu nedenle yeşil çayın etkili olması için oksalat tüketimini aktif olarak ele almanız zorunludur.

KIZILCIK SUYU

Muhtemelen kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir ilaç olarak lanse edildiğini biliyorsunuzdur, ancak böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz? Evet, kızılcık suyunun ortaya çıkması, idrarda bulunan kalsiyum miktarını azaltmaya yardımcı olabilir, ayrıca kemiğe yeniden emilimini sağlar.

Kalsiyum gereksiz yere atılmaması gereken kritik bir mineraldir ve kızılcık bunun için mükemmel bir şeydir.

ISIRGAN OTU YAPRAĞI ÇAYI

Isırgan ısırgan otlarının, son birkaç yılda, antihistaminik özelliklere, testosteron seviyelerini artırma yeteneğine ve şimdi böbrek taşlarının tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı oldukları tespit edildi. Isırgan otu yaprağı çayı, mevcut olabilecek ürik asit, oksalat ve kalsiyum iyonlarının dışarı atılmasına yardımcı olan doğal bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Teşvik diürez, taş oluşumunu önlemenin en bilinen yollarından biridir ve böbrekleri ve idrar yolunu koruyan antibakteriyel özellikleri ile birleştiğinde, bu konuda bir sorun yaşamayacaksınız.

NOT; Bunların hepsi harika, etkili ve güvenli çözümler olsa da, hiçbir şey tamamen önlenmeyi geçemez. Kendinizi % 100 böbrek taşlarından korumanın kesin bir yolu yoktur, ancak egzersiz ve diyet gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri (şişmanlık, böbrek taşı oluşma ihtimalinin artmasıyla ilişkili olduğu için) ve yeterli su alımının temettü ödemesi muhtemel olduğu için ve yaşam boyu riskinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024