Bitki Çayı Deyip Geçmeyin! Nar ve Greyfurt Öldürebilir

Kanla ilgili lenfomadan sonra en çok görülen ikinci kanser türü olan “multiple miyelom” Böbrek yetmezliği, kemik kırıkları, Bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi birçok soruna yol açabiliyor.

Bitki Çayı Deyip Geçmeyin! Nar ve Greyfurt Öldürebilir

Kanser Savaşçıları Derneği, Uluslararası Miyelom Vakfı ve İstanbul Miyelom Grubu Son yıllarda alternatif tıp uzmanı olarak kendini tanıtan kişilerin yaptığı tedavi önerilerinin ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle ortak bir deklarasyon yayınladı. Hastalar, yapılan Açıklama ile alternatif tedavi konusunda uyarılırken, “Özellikle kanser tedavisi alırken bu tür uygulamalar hatta bitki çayları ölümcül sonuçlar doğurabiliyor” ifadeleri kullanıldı.

MENENJİT NEDENİYLE ÖLDÜ

Uzmanlar bu kanser türlerinde geliştirilen ilaçlar ve kök hücre nakli sayesinde tedavide alınan başarıları başarılı sonuçların yükseldiğine dikkat çekiyor fakat Kök hücre nakli olan kişilerin canlı olmayan çocukluk çağı aşılarının tekrarlanması gerektiğini vurguluyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kalayoğlu, Hastalara uyarıda bulunurken Geçen hafta bir hastanın alternatif tedavi nedeniyle Hayatını kaybettiğini belirterek. “Tedavisini alırken bir de sülük tedavisine başlayan hastamız, bu sebeple menenjite yakalandı” dedi. Isırgan otu çayı tüketen hastaları uyaran Acıbadem Hastanesi Hematoloji Bölümü doktorlarından Prof. Dr. Mustafa Çetiner ise “Isırgan otu çok tüketildiğinde karaciğer yetmezliğine sebep olur. Bir hastamızı bu şekilde kaybettik” uyarısında bulundu.

‘MEYVE SUYU TEDAVİYİ ETKİLİYOR’

multiple miyelom ve diğer kanser türlerinin tedavisi Sırasında Uygulanan her türlü alternatif yöntemin doktorlarla paylaşılması gerektiğine dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Yıldız Aydın ve Doç. Dr. Ayşe Salihoğlu ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülin Tuğlular ile Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü diyetisyenlerinden Nilay Topçam Zihnioğlu “Bazen fazla tüketilen meyve suları ölüm getiriyor. Kemoterapi alan hastalarımızın greyfurt ve nar suyundan uzak durması gerekiyor. Çünkü bu meyvelerin suyu, tedaviyi olumsuz etkileyebiliyor” açıklamasında bulundular.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024