Ramazan Öncesi Kritik Uyarılar! Sağlık Açısından Kimler Oruç Tutmalı, Kimler Tutmamalı?

Ramazan ayı yavaş yavaş yaklaşırken kimler oruç tutmalı, kimler oruç tutmamalı, sorusu da bir kez daha gündeme geldi. Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için genel sağlık kurallarına Özen göstermek ve beslenme düzenine dikkat etmek şart.

Ramazan Öncesi Kritik Uyarılar! Sağlık Açısından Kimler Oruç Tutmalı, Kimler Tutmamalı?

Her Ramazan öncesi olduğu gibi sahurda ve İftarda ne yemeli sorusu bu Ramazan da gündemde. Sahur ve iftar sofralarında özellikle ağır ve yağlı yemekler yemekten kaçınmak, bunun yerine lif bakımından zengin gıdalar tercih etmek gerekiyor Ayrıca Ramazan döneminde susuzluk hissini artıran içecekler yerine ayran ve maden suyu gibi içecekler etmek daha iyi. Ramazan’da alınması gereken önlemler için Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Muharrem İngeç, önemli bilgiler verdi.

BESLENME DÜZENİNE DİKKAT

Ramazan boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerektiğini söyleyen İngeç, Hava sıcaklıkları ve nem miktarındaki artış nedeniyle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak istediğini bu nedenle sahur ve iftar arasındaki saatlerde İki buçuk litre su içilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca çay ve kahve tüketiminin vücudun sıvı ihtiyacını arttırdığını belirten İngeç, Bu içeceklerin tüketiminin minimuma indirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Ramazan menüsü içerisinde Şeker miktarını yükselten hazır meyve suları kola ve gazlı içeceklerde yer almamalı.

KİMLER ORUÇ TUTAMAZ?

Ramazan’da bütün gün boyunca aç kalmak kan şekeri dengesini bozabiliyor. Özellikle şeker hastalarının Ramazan ayında oruç tutmaması gerekiyor. Yine böbrek yetmezliği olanların oruç tutması da Sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle Sıvı kaybı nedeniyle bu hastaların böbrek fonksiyonları olumsuz etkileniyor. Doktor önerisi olmadan böbrek yetmezliği sınırında olan kişilerin de oruç tutmamaları gerekiyor.

Belli saatler arasında ilaç almaları gereken hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde Ramazan ayında oruç tutamaz. Bu gruptaki hastaların oruç tutmak istemeleri durumunda uzman görüşü almaları gerekiyor. Bebeklerin ve kendilerine sağlığı için anne adayları ve yeni annelerde kadın doğum uzmanından oruç tutma konusunda görüş almalı.

Kaynak: Mynet

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024