Ramazan Öncesi Kritik Uyarılar! Sağlık Açısından Kimler Oruç Tutmalı, Kimler Tutmamalı?

Ramazan ayı yavaş yavaş yaklaşırken kimler oruç tutmalı, kimler oruç tutmamalı, sorusu da bir kez daha gündeme geldi. Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için genel sağlık kurallarına Özen göstermek ve beslenme düzenine dikkat etmek şart.

Sağlık |  Bu yazı, 1 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı!.

Her Ramazan öncesi olduğu gibi sahurda ve İftarda ne yemeli sorusu bu Ramazan da gündemde. Sahur ve iftar sofralarında özellikle ağır ve yağlı yemekler yemekten kaçınmak, bunun yerine lif bakımından zengin gıdalar tercih etmek gerekiyor Ayrıca Ramazan döneminde susuzluk hissini artıran içecekler yerine ayran ve maden suyu gibi içecekler etmek daha iyi. Ramazan’da alınması gereken önlemler için Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Muharrem İngeç, önemli bilgiler verdi.

BESLENME DÜZENİNE DİKKAT

Ramazan boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerektiğini söyleyen İngeç, Hava sıcaklıkları ve nem miktarındaki artış nedeniyle vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak istediğini bu nedenle sahur ve iftar arasındaki saatlerde İki buçuk litre su içilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca çay ve kahve tüketiminin vücudun sıvı ihtiyacını arttırdığını belirten İngeç, Bu içeceklerin tüketiminin minimuma indirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Ramazan menüsü içerisinde Şeker miktarını yükselten hazır meyve suları kola ve gazlı içeceklerde yer almamalı.

KİMLER ORUÇ TUTAMAZ?

Ramazan’da bütün gün boyunca aç kalmak kan şekeri dengesini bozabiliyor. Özellikle şeker hastalarının Ramazan ayında oruç tutmaması gerekiyor. Yine böbrek yetmezliği olanların oruç tutması da Sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle Sıvı kaybı nedeniyle bu hastaların böbrek fonksiyonları olumsuz etkileniyor. Doktor önerisi olmadan böbrek yetmezliği sınırında olan kişilerin de oruç tutmamaları gerekiyor.

Belli saatler arasında ilaç almaları gereken hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde Ramazan ayında oruç tutamaz. Bu gruptaki hastaların oruç tutmak istemeleri durumunda uzman görüşü almaları gerekiyor. Bebeklerin ve kendilerine sağlığı için anne adayları ve yeni annelerde kadın doğum uzmanından oruç tutma konusunda görüş almalı.

Kaynak: Mynet

Genel Puan
Bu Yazıya Puan Verin!.
[Total: 1 Average: 4]

  2

  A101 13 Şubat 2020 Kataloğu

  Şubat ayının ikinci kataloğu şimdiden belli olmaya başladı, A101 13 Şubat 2020 fırsat kataloğu hazırlıklarına bizde başladık ve en hızlı şekilde size kataloğu ulaştırmak için bekliyoruz. Sosyal medya hesaplarımız ve gruplarımız artık binlerce...

  0

  A101 6 Şubat 2020 Kataloğu

  Şubat ayının ilk haftasında gelecek olan A101 indirim ürünleri şimdiden belli olmaya başladı, A101 6 Şubat 2020 tarihinden itibaren satışlara başalayacak olan katalog ürünlerini sizin için inceledik ve görsellerini paylaştık. A101 Şubat ayında...

  0

  A101 30 Ocak 2020 Kataloğu

  Ocak ayının son kataloğu müşterileri buluşmak için hazırlanıyor, henüz A101 30 Ocak 2020 kataloğunda hangi ürünlerin olacağı yayınlanmadı ama en kısa zaman içerisinde sunulması bekleniyor. Bu süre içerisinde şu an aktif olan olan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.