Covid-19 deneme aşısı için Dr. Cem Gün gönüllü oldu

Dr. Cem Gün'den örnek davranış

Covid-19 deneme aşısı için Dr. Cem Gün gönüllü oldu

Covid-19’a karşı Çin’de geliştirilen ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) tarafından onaylanarak ülkemizde Faz 3 klinik çalışmalarına başlanan aşı araştırması, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde uygulanmaya başlanacak. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftahar Köksal’ın yürüttüğü klinik çalışmanın ilk gönüllüsü Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün oldu. Faz 3 klinik çalışmasına 9 Ekim Cuma günü, Saat 10.30’da start verilecek ve gönüllülere ilk aşılama yapılacak.

Pandeminin en yoğun döneminde bırakacağı kimse olmadığı için kucağında 1.5 yaşında bebeğiyle gelen ve “Ne olur beni kurtarın, bebeğim de yanımda kalsın” diyerek ağlayan Covid-19’lu genç bir anne…

Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda hayata tutunma mücadelesini izlediği meslektaşı…

Bisikletten düştüğünde, kırığını tespit etmek için çekilen tomografide akciğerinde Covid-19 hasarı tespit ettiği ama hiçbir belirtisi olmadığı için hastalığına inanamayan 38 yaşındaki hasta…

Mart ayından bu yana daha pek çok Covid-19 hikayesinin tanığı ve doktoru olan Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün; Faz 3 Klinik uygulamasında gönüllüler listesinin ilk sırasında yer aldı.

Aşının Faz 3 Klinik çalışması yapılıyor

Cem Gün’ün de bir doktor olarak heyecanla gönüllü olduğu aşılar, Covid-19’a karşı en büyük umut! Tüm dünya nefesini tutmuş, büyük bir heyecanla bulunacak aşı müjdesini bekliyor… Öte yandan bilim dünyasında, Covid-19 aşısı geliştirilmesine yönelik araştırmalar, büyük bir hızla sürdürülüyor. Faz 1 ve Faz 2 denemeleri sonrasında Faz 3 Klinik uygulamalarında gönüllüler üzerindeki araştırma aşamalarına gelindi bile. Bu aşılar içinde Çin tarafından üretilen aşının Faz 3 Klinik çalışmaları, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) tarafından onaylandı. Türkiye’de 26 merkezde sürdürülen araştırmada, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi de rol alıyor. Faz 3 Klinik uygulama araştırması, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftahar Köksal tarafından yapılıyor.

Covid-19’a karşı aşı araştırmaları ve önemi konusunda Prof. Dr. İftahar Köksal’ın bilgi vereceği, ilk gönüllü Dr. Cem Gün’ün de neden gönüllü olduğuna dair duygu ve düşüncelerini paylaşacağı toplantıya katılımınızdan mutluluk duyarız.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024