Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon, çok fazla susuz kalma anlamına gelir ve önlem alınmaması durumunda ciddi sonuçları olabilir. Peki, dehidrasyon belirtileri ve merak edilen her şey…

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Susuzluk yani, dehidrasyon çok su içmen gerektiği anlamına gelir. Ancak nefesiniz, ruh haliniz ve tatlılara duyduğunuz gereksinimler de size susuz kaldığınızı söylüyor olabilir.  İşte dehidrasyon hakkında detaylı bilgiler…

Dehidrasyon Nedir?

Susuz kalma semptomlarını tespit etmeden önce susuzluğun ne olduğunu bilmeniz gerekir. Dehidrasyon, Mayo Clinic’e göre, insanlar içtiğinden daha fazla sıvı kaybettiklerinde oluyor. Aynı zamanda, vücudunuzda bu sıvıları değiştirmek için yeterli su ve başka sıvılar yoktur. Aşağıdaki dehidrasyon belirtilerine dikkat edin.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon belirtileri şu şekildedir;

1- Kötü Kokan Nefes

Tükürük, dilinizde, dişlerinizin arasında ve yedikten sonra diş etleriniz boyunca biriken yiyecek parçacıklarını temizlemek için 7-24 çalışır. Ağzınız kuru ise, yemek artıkları bakterilerin büyümesine, gelişmesine ve susuzluk belirtilerinden biri olarak size kötü bir nefes vermesine izin verir.

Ağzınızı nemli tutmak için gün boyunca su yudumlayın. Ve biraz daha fazla tazelenmeye ihtiyacınız varsa: sakız (tercihen şekersiz) veya emici şeker (ayrıca şekersiz) tükürüğün uyarılmasına yardımcı olur.

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

2- Huysuzluk

Connecticut Üniversitesi İnsan Performans Laboratuarı’ndaki araştırmacılar, bir gün sağlıklı miktarlarda su içen ve sonraki iki gün boyunca içmeyen 25 kadının ruh halini ve konsantrasyonunu test etti. Hafifçe susuz kaldıklarında, kadınlar yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve odaklanma zorluğu bildirdi.

Ayrı bir testte hafif dehidrasyonu olan erkekler de zihinsel görevlerde yorgunluk ve sıkıntı yaşadılar. Ancak, ruh halindeki değişikliklere gelince, araştırmaya göre kadınlar erkeklerden çok daha fazla etkilendi. Bilim adamları hala nedenini anlamaya çalışıyorlar. (Bu konuda iyi şanslar.) Bunlar şu anda inanmayı bırakmanız gereken dehidrasyonla ilgili efsanelerdir.

3- Egzersiz Sonrası Su İçmemek

Özellikle egzersiz yaptıktan sonra rahatlamak istemek için bir şeyler içmek isteyebilirsiniz. Sporcu diyetisyeni ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü RDN Kim Larson,

“Yorucu bir seanstan sonra sadece susuz kaldık, ancak glikojen depolarımız tükendi” diyor.

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Glikojen, vücudumuzun yakıt olarak kullandığı depolanmış bir karbonhidrat şeklidir; arzular sadece bedenlerimizdir ve bize daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu söylerler ve dehidrasyon belirtilerinden biridir.

Larson,

“Egzersizden sonra herkes şeker istemiyor, ancak yorgun olduğunuzda, buna ulaşmak çok cazip!” Diyor.

Daha iyi seçenekler: Meyveler ve süt ürünleri, glikojen depoları düşük olduğunda enerji sağlamak için en hızlı, en zengin besleyici karbonhidratları sağlar; Ayrıca, birçok meyve ve yoğurt da suyunu kaybetmenize yardımcı olacak yüksek su içeriğine sahiptir. Yeterince su içmeye başladığınızda dehidratasyon belirtileri hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Artı, yeterince su içmek vücudunuzu değiştirir.

4- Cildiniz Garip Çadır Şeklini Alıyorsa

Elinizin arkasını sıkın ve birkaç saniye bekleyin; Gitmesine izin verdiğinde, derinin çok hızlı bir şekilde yerine oturması gerekir. Normale dönmesi yavaşsa, bunu dehidratasyon belirtilerinden biri olarak alın. Chapel Hill, Kuzey Carolina’daki kurul sertifikalı bir dermatolog olan Chris G. Adigun,

“Cilt turgoru – cilt elastikiyetinin bir ölçüsü – yüzde 5’lik bir sıvı kaybı ile hafif dehidrasyon olarak kabul edilen sıvı kaybıyla azalmaya başlar” diye açıklıyor.

Daha ılımlı veya şiddetli dehidrasyon ise  sıkışmış cilt yerinde “çadır” kalacaktır. Başka neden susuz kalmamalısın? Daha genç görünmene yardımcı olmak için. Adigun,

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

“Özellikle yaşlandıkça, yüz derisinin görünür görünümü mükemmel nemlendirme ile iyileşiyor” diye ekliyor.

5- Antremanlar Berbat Geçiyorsa

Dehidrasyon kan basıncını düşürür ve kalbin daha zor çalışmasını sağlar, bu da kendinizi ne kadar zorlayabileceğinizi etkiler.

“Yüzde 2 ila 3 sıvı kaybı bile iyi bir egzersiz yapma yeteneğinizi etkiliyor” diyor;

“Ve yüzde 5’ten fazla dehidrasyon, egzersiz kapasitesini yaklaşık yüzde 30 azaltıyor.” Dehidrasyon ve dehidrasyon semptomlarından kaçınmanın daha akıllıca bir yolu, günde bu kadar suyu hedeflemektir.

6- Sarhoş Gibiysen

Yoldaki tüm çukurlardan rahatsız olmamak için yola çıkmadan önce tuvaletinizi yapıyorsun ve yolda su şişesini sadece yudumlayarak içiyorsun. Ancak Fizyoloji ve Davranış’ta yayınlanan araştırmaya göre, susuzken araba kullanmak, yolda kaç hata yapabileceğinize bağlı olarak çarkın arkasına sarhoş olmak kadar tehlikeli olabilir.

Dehidrasyon Nedir? | Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

İngiliz araştırmacılar çalışma katılımcılarına iki saatlik sürüş sürdüler (bir simülatör kullanarak): iyi nemlendirildiklerinde 47 sürüş hatası vardı; Larson, “susuz, kayma – şerit kayması ve geç frenleme dahil – 101’e iki kattan fazla. Dehidrasyon yorgunluğa neden oluyor ve açık düşünme ve tepki süresi gibi bilişsel yeteneklerimizi etkiliyor.

7- Çok Hızlı Kalktığında Sersemlemiş Hissediyorsan

Susuz kalmanın belirtilerinden biri, sersemlemiş veya soluk hissetmenize neden olabilecek kan hacminiz ve basıncınız düştüğünde veya hızlı bir şekilde oturduktan veya uzandıktan sonra bu sersemlik duygusunu uyandırmasıdır.

Dedihrasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Susuz kalmadan kurtulmak için kaybolan sıvıları ve elektrolitleri değiştirmeniz gerekir. Dehidrasyon belirtileri için kesin tedavi yaşa ve kişiye bağlı olarak ciddi şekilde dehidre edilen Mayo Clinic’e bağlıdır. Aşırı durumlarda, insanlar IV. Tuz ve sıvı için hastaneye gidebilirler. Bununla birlikte, çoğu zaman insanlar çocuklar için bazı tezgah üstü çözümler kullanıyor ve yetişkinler daha fazla su içebiliyor. Sadece yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

Bügün: 24 June 2024