E Ticaret’e Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

E Ticaret’e Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ticaret nedir? Elektronik ticaret, internet üzerinden ürün veya hizmet satın alma, satma, sipariş verme ve ödeme yapma sürecidir. Diğer bir deyişle elektronik ticaret, alışverişlerin çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesi sürecidir.

E-ticaret bir web sitesi veya sosyal ağlar aracılığıyla yapılabilir. Her ikisi de size hedef kitlenize ulaşma fırsatı veren çok önemli bir trafik kaynağıdır. Son yıllarda e-ticaret, küçük işletmelerin büyümesine ve daha fazla pazara ulaşmasına ayrıca COVID-19 salgını gibi durumlarda işletmelerin büyük zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmuştur.

ElektronikTicaret Türleri

İşletmeden Tüketiciye (B2C), bir şirket ile ürünün nihai tüketicisi arasında internet üzerinden satış yapma sürecidir. Bu elektronik ticaret türü aracıların bulunmadığı ve en fazla iş fırsatı sunan elektronik ticaret türüdür.

E-ticaret nedir?İşletmeler Arası (B2B), şirketlerin ürün ürettiği ve diğer şirketlere hizmet sağladığı bir yöntemdir. Bu durumda mağazalar, ürünlerini profesyonel perakendecilere satan toptancılar ve stoksuz satış yapanlar tarafından oluşturulur.

Tüketiciden tüketiciye (C2C) veya insanların birbirleriyle iş yaptığı kişiden kişiye satışlardır. İkinci el ürünlerin satışını C2C ticarete örnek gösterebiliriz.

Tüketiciden işletmeye (C2B) veya kişiden işletmeye satış, bir son kullanıcının veya tüketicinin, bir işletmenin bir iş sürecini tamamlamak ve rekabet avantajı elde etmek için ihtiyaç duyduğu bir ürün veya hizmeti ürettiği bir iş modelidir.

Elektronik Ticaretin Avantajları

Daha düşük maliyetler: Bir e-ticaret oluşturmak; kira ödemeyi, çalışanları işe almayı, temizlik maliyetlerini ve gerekli ekipmanı satın almayı içeren fiziksel bir mağaza açmaktan daha ucuzdur.

Daha yüksek kâr marjı: E-ticaret paketleri ile daha düşük maliyetle kâr marjları daha geniştir.

Daha fazla müşteri ile çalışma imkânı: Fiziksel bir mağaza sadece bölgesindeki müşterilerine hizmet verirken e-ticaret ile dünyanın her yerindeki insanlara satış yapabilirsiniz.

Çok esnek iş: Bir e-ticareti değişen pazar koşullarına uyarlamak, bunu fiziksel bir mağazayla yapmaktan daha kolaydır.

Veri toplama: Hedef kitle hakkında daha doğru bilgi sağlar.

Büyüme için daha fazla olasılık: Fiziksel mağazaların aksine büyük meblağlar yatırmak zorunda kalmadan çok büyümek mümkündür.

E-Ticaret Nasıl Yapılır ve Maliyeti Nedir?

Bir e-ticaret işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

Piyasayı analiz edin: İş fikrinizin piyasada talep görüp görmediğini görün.

Çevrimiçi mağaza oluşturun: E-ticaret türlerinize göre bir çevrimiçi platform seçin ve uygun kurulum adımlarını izleyin.

E-ticaret paketleri ile ödeme ağ geçitlerini ve gönderim yöntemlerini ayarlayın: Mağazanızı, ürünleri alıcılara ulaştırmak için kullanacağınız ödeme ağ geçitleri ve farklı gönderim yöntemleriyle ilişkilendirin.

Ürünlerinizi tanıtın: ürünlerinizin sosyal ağlar, çevrimiçi reklamcılık, SEO ve SEM aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşması için dijital pazarlamaya odaklanın.

E-Ticaretin Geleceği

Müşteri talepleri artmaya devam ederken; yapay zekâ, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT) vb. teknolojik yenilikler devam ettikçe e-ticaret hızla büyüyor. Şirketlerin bu talepleri yeni yollarla karşılaması gerekir. Bu nedenle e-ticaret yazılımı ile yapılan işlemler ileride de önemini koruyacaktır.

İzlenecek e-ticaret trendleri şunları içerir:

Daha Fazla Kişiselleştirme Müşteriler, satın alma geçmişlerine dayalı olarak indirimler ve ilgili ürün önerileri gibi kişiselleştirilmiş e-ticaret deneyimleri ister. Daha doğru tahminler ve öneriler için yapay zekadan yararlanan e-ticaret platformları, daha fazla müşteri kazanacak ve elde tutacaktır.

Dronelar ve diğer araçlarla daha hızlı aynı gün ve hatta aynı saatte teslimatlar daha yaygın hale gelecek ve tüm işletmeler rekabetçi kalabilmek için tedarik zincirlerini düzene sokmaya ve teslimatları hızlandırmaya zorlayacaktır.Ayrıca e-ticaret yazılımı kullanarak sahibi olduğunuz siteleri çağın yeniliklerine göre uyarlamak zorunda olacaksınız.

Daha fazla temas noktası: Müşteriler telefonları, dijital asistanları ve diğer dijital cihazlarıyla daha fazla alışveriş yapacak ve bu da e-ticaret perakendecilerini daha fazla temas noktasında sorunsuz hizmet sunmaya zorlayacaktır.

Daha iyi sohbet robotları: Dijital asistanlar ve diğer sohbet robotları, müşterilerin sesle etkileşim kurmasına ve daha fazla sözlü yardım sağlamak için yapay zekayı kullanmasına olanak tanıyarak giderek daha yaygın hâle gelecektir.

E-Ticaret ile Deneyimsel Mağazalar

Geleneksel perakendeciler, dokunmatik ekranlı aynalar, mağaza içi sınıflar, sanal gerçeklik özellikleri, kafeteryalar ve diğer etkileşimli ekranlar ve deneyimlerle müşterilerin ilgisini çekerek daha sürükleyici ve deneyimsel tekliflere doğru ilerleyecektir.

Gelişmiş görselleştirme e-ticaret perakendecileri daha önce yalnızca fiziksel bir mağazada mümkün olan deneyimleri taklit etmek için sanal gerçeklik, 3D görüntüleme, artırılmış gerçeklik ve diğer teknolojilerden yararlanacaktır.

İş türünüze veya kendiniz için belirlediğiniz hedeflere bağlı olarak çok daha fazlasını yapan, önceden yapılandırılmış seçeneklere sahip platformlar vardır.

E-ticaret oluşturma sürecini hızlandırın. Şirketiniz daha karmaşık veya spesifik hizmetler veya ürünler sunuyorsa, daha esnek bir platform seçebilir ve bir geliştirici ile kurabilirsiniz.

E-ticaret yazılımı ile sitenizi kurulduktan ve müşteriler için hazır olduktan sonra sitenizi sosyal medya gibi popüler akış kanallarında tanıtmanın zamanı gelmiştir. E-ticaretinizi hem Instagram’da hem de Twitter ve Facebook’da paylaşın. Bu platformların her birinde, ürününüzün o şirketten daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olacak reklamlar için ödeme yapabilirsiniz.

E-ticaret blogunuzda değerli içerikler yayınlamanız da önemlidir. Çünkü doğru anahtar kelimelerin kullanımı ile organik konumlandırma elde edebilirsiniz. Bu da kullanıcıların sizi Google’da daha hızlı bulması için paha biçilmezdir.

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, yalnızca çevrimiçi satış yapmakla ilgili değildir. E-ticaret işinize başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek de önemlidir.

E-Ticarette Hedef ve Eylem Planı

Bunu yapmak için akıllı hedefler geliştirmeniz önerilir. Bu stratejiler, aşağıdaki kriterleri kullanarak hedefleri en uygun şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

Spesifik: Sorunları askıda bırakan genel yaklaşımlar olmamalı, belirlenen hedefler mümkün olduğunca kesin olmalıdır.

Ölçülebilir: Elde edilen sonuçları belirlememize izin veren bir kontrolü sürdürmek önemlidir.

Ulaşılabilir: Ulaşmak istediğimiz hedefleri değerlendirirken gerçekçi olmalıyız.

Alakalı: Bu hedefe ulaşmanın e-ticaretiniz üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Ürün: Beğendiğiniz ve sattığını düşündüğünüz herhangi bir ürünü seçmeniz yeterli değildir, şunları da göz önünde bulundurmalısınız;

Niş: Başlangıç olarak, talep gören, ancak çok fazla olmayan birini seçmeniz önerilir. Bu, başladığınızda ürünlerinizi daha iyi konumlandırmak için dijital pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Kâr Marjları

Bu ürünün satışının size kâr getirdiğinden emin olmalısınız. İyi bir kâr elde etmekle ve aynı zamanda iyi bir fiyata müşterilere sahip olmakla ilgilenebilirsiniz.

Talep: Yeterli talebi olan bir ürün olmalıdır. Ancak talep çok fazla ise pozisyon için rekabet daha zor olacaktır ve bu başlangıç aşamasında pek önerilmez.

Ürününüzün hedeflediği müşterilerin özelliklerini mutlaka incelemelisiniz. Bu şekilde, pazarlama kampanyalarınızı optimize edebilir ve alıcılarınıza daha iyi hizmet verebilirsiniz.

Ürünlerinizin alıcılarının yaş aralığını, zevklerini, uyguladıkları aktiviteleri göz önünde bulundurmak her zaman önemlidir. Çoğu durumdakişinin kendini adadığı bir tür hatta bir sosyal çevre oluşturmak gerekir.

WordPress için yapılandırılabilir bir eklenti olma avantajına sahip olduğu için en çok tavsiye edilenlerden biri WooCommerce’dir. Bunu yapmak için, onu yapılandırmanız ve iyi bir WordPress barındırma seçmeniz yeterlidir.

Lojistik: Bu çok önemlidir ve herhangi bir mağazada olduğu gibi çevrimiçi mağazanızın envanter, depolama ve nakliye kontrolü olmalıdır. Bunu kendiniz halledebilirsiniz. Ancak durum böyle değilse ve envantere yatırım yapmak istemiyorsanız “dropshipping” gibi işleri sizin için çok daha kolaylaştırabilecek seçenekleri her zaman kullanabilirsiniz. E-ticaret hakkında daha fazla fikir sahibi olmak ve e-ticaret paketi satın almak için www.proticaret.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 24 June 2024