Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2022 14:25 Kategori: Sağlık

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Kilo Verdirir?

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Kilo Verdirir?

Aşırı kilolardan kurtulmanın en doğal yolu sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı olmasına karşın günümüzde birçok insan maalesef bu yaşam tarzını sürdürmede ve fazla kilolarını vermekte başarılı olamadığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehtap ERTÜRK, obezite hastalığı çağımızda gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Tedavisinde cerrahi veya cerrahi olmayan birçok yöntem kullanılmaktadır. Mide balonları ise cerrahi gerektirmeyen ve geri döndürülebilir uygulamalar olması nedeniyle yaygın olarak aşırı kilolu bireyler tarafından tercih edilmektedir diye ekledi.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Elipse Yutulabilir Mide Balonu, mide balonu tedavisine yeni bir yaklaşım getirmiştir. Allurion mide balonu olarak da bilinen Elipse mide balonu ile yutulur, endoskopi ve anestezi gerektirmez. Program sonunda çıkarılması gerekmez, doğal yollarla dışarı atılır.

Etki mekanizması tamamen diğer mide balonları ile aynıdır. Midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratır. Her öğünde yenen yemek miktarı azalır böylece kalori miktarı azaldığı için birey kilo vermeye başlar.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Kilo Verdirir?

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Kilo Verdirir?

Balon mideye yerleştirildikten sonra midede yer kaplayarak tokluk hissi verir. Daha önce hissedilen açlık ve yeme isteği azalır. Böylece her öğünde daha az yemek ile doyma hissi sağlanır. Alınan kalori miktarındaki azalma ile kalori açığı oluştuğu için kilo vermeye başlarsınız.

Nasıl Uygulanır?

Yutulabilir Mide Balonunun uygulanması ile ilgili herhangi bir engel olmadığı belirlendikten sonra klinik ortamda doktorunuz tarafından mideye yerleştirilir. Balonun içinde bulunduğu ve yutulabilir büyüklükteki kapsül ve balona bağlı esnek ve ince katater su ile yutulur. Kapsülün midedeki konumu röntgen ile doğrulandıktan sonra katater ile şişirilir. Daha sonra balonun pozisyonu doğrulandıktan sonra katater çıkartılır.

Mide Balonu Riski Var mı?

Yutulabilir mide balonunun uygulanmasında herhangi bir risk yoktur. Ancak takıldıktan sonraki birkaç günlük alışma sürecinde bulantı ve mide krampları görülebilir. Bu alışma süreci normal olarak değerlendirilmektedir. Kişinin toleransına bağlı olarak doktorunuz ilaç reçete edecektir. Nadir de olsa tolerans gösterilememesi durumunda işlem kolayca iptal edilebilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Kilo Verdirir?

Elipse Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Vücut Kitle indeksi 27 ve üzeri olan 10-15 kilo ve daha fazlası olanlara uygulanabilir. Ancak daha önce tüp mide ameliyatı gibi bariyatrik cerrahi geçirmiş kişilere, mide ile ilgili belirli bazı rahatsızlıkları olanlara, aşırı alkol tüketenlere ve hamilelik döneminde olanlara uygulanamaz.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Veririm?

Elipse mide balonu ile birlikte sağlıklı beslenme bazlı diyet programına uyan ve düzenli egzersiz yapanlar vücut ağırlıklarının %10-15 ini ilk 4 ayda verebilirler. Daha sonra bu alışkanlıklarını devam ettirirlerse kilo vermeye devam ederek ideal kilolarına ulaşabilirler.

Elipse Mide Balonu İşlemi Sonrası Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülür?

Elipse yutulabilir mide balonu uygulandıktan sonra kişilerin büyük bir çoğunluğu normal günlük hayatlarına en geç 2 günde dönebilmektedir. Nadirde olsa görülen yan etkiler 1 hafta kadar uzayabilmektedir.

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir