Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2023 16:05 Kategori: Güncel

Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır, Nasıl Hesaplanır?

Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır, Nasıl Hesaplanır?

Fon perde ölçüsü alabilmek için, tavandan yere kadar olan alanın doğru hesaplanması gerekir. Genellikle perde boyunun tavandan aşağı doğru ölçülerek, 3 cm eksik alınması idealdir.

Her şeyden ilk sen haberdar ol!

Mail listesine kayıt ol, yeni içeriklerden hemen haberdar ol!.

Perdenin türüne ve kullanılacak alanın boyutuna göre fon perde ölçüsü nasıl hesaplanır, ölçüler ev sahiplerinin isteğine bağlı olarak değişiklik gösterir. İdeal ölçüler genellikle aynıdır. Ancak yere yığılma fon perde isteyen kişiler, seçtikleri perde modellerinden 15 cm fazla olacak şekilde satın alabilirler.

Fon Perde Ölçüsü Nedir?

Evlerin daha güzel ve zarif görünmesine olanak sunan fon perdelerin doğru ölçüyle alınması, dekorasyon açısından önemlidir. Fon perde ölçüsü kaç olmalı konusunda hassas davranılması gerekir. Eni ve boyunun doğru şekilde ölçüsü alınarak, perdenin ideal ölçüsü belirlenebilir.

Özellikle fon perdelerin daha fazla kullandığı salonlar için, fon perde kaç metre olur açıklayalım;

  • Öncelikle perdenin eni doğru bir şekilde alınmalıdır.
  • Perdenin boyu ölçüsü alacak olan kişiler, kornişten yere kadar olan mesafeyi dikkate almalıdır. Ancak katlama payı hesaba katılmalıdır.
  • Perdenin 2 kanat olması durumunda, bu noktanın da göz önünde bulundurulması gerekir.

Fon Perde Boyu Nasıl Ölçülür?

Perde dikiminde en önemli konulardan bir tanesi ölçümdür. Fon perde ölçüsü hesaplama dikkat isteyen bir durumdur. Her detayın ayrı ayrı düşünülmesi ve uygun perdenin doğru ölçülerle dikilmesi gerekir. Perdenin takılacağı alanın eni, boyu, perdenin pileli olup olmayışı gibi detaylara dikkat edilerek, perde ölçüsü alınır.

Yatak odası, salon gibi alanlar için fon perde seçimi nasıl olmalı ve ölçüleri nasıl alınmalı gibi detaylar, ince ince düşünülmelidir. Ev hanımlarının zevkine göre seçeceği fon perdeler, odanın atmosferine uyum sağlamalıdır. Tül perde boyu nasıl olmalı konusunda ölçü alınırken, tavandan yere kadar olan mesafe göz önünde bulundurulur.

Pileli Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Pileli perde son zamanlarda en çok tercih edilen modeller arasında gösterilebilir. Fon perde pilesi nasıl olmalı, odanın tasarımına ve duvar rengine uyumlu olan fon perdeler, tam bir uyum içinde dekorasyonun yapılmasına imkân sunar. Pileli fon perde ölçümünde, sağ tarafta pay olup olmadığına bakılarak25 cm kadar ölçüyü aşmak mümkündür. Sık pileli fon perdelerde ise, bu oran daha da artırılabilir.

Fon Perde Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Genellikle tercih edilen fon perdelerin genişliği, ortalama olarak 70-90 cm arasıdır. Ancak fon perde ölçü alımı yapılırken, odanın durumuna göre bu oran azalabilir ya da artabilir. Bu noktada fazla ene sahip modellerin tercih edilmesi, eve girecek ışığı azaltabilir. Özellikle bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir.

Standart Perde Ölçüleri Nedir?

İnternetten perde siparişi verecek ya da kendileri özel olarak perde dikecek kişiler, standart fon perde ölçüsü nedir sorusu ile karşı karşıya kalabilirler. Standart perde ölçüleri genel olarak her odaya uyumlu olabilecek ölçüleri ifade ederler. Bu noktada standart tül perde ölçüleri, şu şekilde ifade edilebilir;

En yada genişlik: 1.3 metre

Boy yada yükseklik: 130×200 metre

Kaynak: https://www.perdeoutlet.com/fon-perde

Etiket yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir