Girişimci Adayları Red Bull Basement’ta buluştu

Teknolojiyle ilgilenen girişimcileri destekleyen Red Bull Basement, üniversite öğrencilerine kampüs hayatını değiştirecek projelerini geliştirmeleri için fırsat tanıyor. Öğrenciler, kampüs deneyimini ileri götürmeyi amaçlayan fikirleri ile redbullbasement.com adresinden 25 Ekim’e kadar başvuru yapabiliyor. Başvuruların öncesinde gençlerin fikirlerine yön vermek için uzmanların yer aldığı bir çevrimiçi etkinlik herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirildi ve genç girişimci adaylarına ilham veren hikayeler aktarıldı.

Girişimci Adayları Red Bull Basement’ta buluştu

Daha iyi bir yarın inşa etmek amacıyla teknolojinin gücünden yararlanan girişimcileri ve inovasyon alanındaki fikir önderlerini destekleyen Red Bull Basement, her yıl genç girişimci adaylarını; sosyal inovasyonun gelişimi için sektörün önde gelen isimleri ile çeşitli konuşmalar, paneller ve atölyeler aracılığıyla buluşturuyor.

İkinci çevrimiçi etkinlik 18 Ekim Pazar günü Kolektif House’da gerçekleşti ve alanında uzman isimleri konuk etti. Codeway Kurucu Ortağı Tolunay Tosun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, Türkiye’de ortak çalışma alanı ve girişimcilik merkezi denince akla ilk gelen adreslerden biri olan Kolektif House’un Kurucu Ortağı Ahmet Onur, Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören, Türkçe hazırlanan ilk meditasyon uygulaması Meditopia’nın geliştiricisi Deniz Bağan, Onaranlar Kulübü ismiyle onarmanın ve iyileştirmenin birleştirici gücünü odağına alan bir gönüllülük hareketinin kurucu ortağı Doğukan Güngör kendi başarı öyküleri ile fikirlerin olgunlaştırılmasında rol oynadı.

‘DURUP BİR DİNLENMEK, KENDİNİ DİNLEMEK LAZIM’

Etkinlikte sözü ilk alan isim Ahmet Onur oldu. Onur, “Başarı için birkaç yenilgi lazım. Ben de ilk 3 girişimimde başarısız oldum ve geriye dönüp baktığımda en büyük derslerimi buralardan çıkardığımı fark ediyorum. Aynı zamanda ilham alabilmek ve durup düşünmek için hedeflere giderken ara vermek de gerekiyor. Bu 3 girişimim ardından verdiğim ara sayesinde Kolektif House’u kurdum ve doğru zamanda, doğru anda başardığıma inanıyorum. Sanayi’de hiç olmayacak denilen bir yerde projemizin lokasyondan bağımsız bir şekilde başarılı olabileceğine inandık ve bunu da 6 yıldır gösteriyoruz” diye konuştu.

‘KRİZ ANINDA YARATICI ÇÖZÜMLER BULMAK KALICI OLMAYI SAĞLIYOR’

Ahmet Onur şöyle devam etti: “Pandemi ile beraber bir krizin etkisi gündemimizde. Ancak birçok başarılı girişim ve birçok başarılı markanın da doğum yılı hep bir kriz yılına denk gelmiştir. Bu bir tesadüf değil. Kriz anlarında düşünülmeyeni düşünmek, başarılı ve kalıcı olmanın anahtarıdır belki de.”

‘GELİŞMEKTEN, PAYLAŞMAKTAN VE ÖĞRENMEKTEN VAZGEÇMEYİN’

Daha sonra sözü alan Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören, “Girişimci olabilmek için ne gerekiyor?’ diye sorulsa yanıtım: ‘Gelişmek, paylaşmak ve öğrenmek olurdu. Çünkü huzurla yattığımız bir gün mutlaka bunlardan birisini yapmış oluyoruz. Aynı zamanda değişimin öncüsü olabilmek ve yakınmak yerine inisiyatif alabilecek cesareti göstermek de gerekiyor. Bir sorunu öngörüp bugünden harekete geçmek ve çözüm üretmek için her zaman öncü olmalısınız” dedi.

‘BANA İYİ GELEN ŞEYLERİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞABİLMEK İÇİN BAŞLADIM’

Türkçe hazırlanan ilk meditasyon uygulaması Meditopia’nın geliştiricisi Deniz Bağan, girişimcilik hayatına başlangıç öyküsünü şu sözlerle aktardı: “Başka bir dünyaya ihtiyaç duyuyordum ve bana iyi gelen şeyleri başkalarıyla paylaşmam gerekiyordu.” Daha sonra başarılı olmasındaki etkenleri de paylaşan Bağan, “Hedef odaklılık başarı için gerekli mutlaka. Ancak varsayılan geçmiş ve/veya gelecekten bağımsız olarak an’a hakim olmak, o an’ı değerlendirmek ve süreci doğru anlayabilmek için şimdi ile hizalanmak gerekiyor. Böylece elimizdeki değerlerin kıymetine varıyor, onlara duyulan minnetle daha sakin ve doğru adımlar atabiliyorsunuz” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TEKNOLOJİYE HAKİM OLMALI’

Son olarak sözü alan Onaranlar Kulübü ismiyle onarmanın ve iyileştirmenin birleştirici gücünü odağına alan bir gönüllülük hareketinin kurucu ortağı Doğukan Güngör, “Faydalı bir insan olmak ihtiyacı nereden çıkar?” sorusunun yanıtını izleyicilerle paylaştı. Güngör, “Günümüzde gençler eskiye nazaran değişimin bir parçası olmak ve inisiyatif almak istiyor. Toplumun etkili bir üyesi olabilmek için de en yaratıcı ve en genç zamanlarımızı doğru değerlendirmeliyiz. Mesela üniversite dönemi bunun için çok doğru bir zaman. Bugün optimum bir girişimcinin başlıca nitelikleri arasında kod yazarlığı ve 3D modellemeye hakimiyet gerekiyor. Böylece kendi girişimini teknolojinin de katkısı ile olabilecek en iyi seviyede geliştirmeye muktedir olabiliyorlar” diye konuştu. Güngör ayrıca, “Bizim için en faydalı teknoloji ise sosyal mecralar oluyor. Bir sokak arasında gerçekleştirdiğimiz bir etkinliği veya faydayı orada olamayan birçok insana, topluluğu doğru yöneterek ulaştırabiliyoruz. Ve bu müthiş bir şey” dedi.

RED BULL BASEMENT HAKKINDA

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde doğan Red Bull Basement, bugün pek çok ülkede daha iyi bir gelecek inşa etmek amacıyla teknolojinin gücünden yararlanan üniversite öğrencisi girişimcileri, kod yazarlarını ve inovasyon alanındaki fikir önderlerini desteklemeyi sürdürüyor. Aynı zamanda başvuruları devam eden etkinliğin jürisinde, Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören, eski Millî Basketbolcu ve Melek Yatırımcı Sinan Güler ve İBB Akıllı Şehir Departmanı Direktörü Burcu Özdemir yer alıyor.

BAŞVURU İÇİN SON TARİH 25 EKİM

Öğrenciler, kampüs deneyimini ileri götürmeyi amaçlayan fikir ve projelerini anlatan bir dakikalık video ile redbullbasement.com adresinden 25 Ekim’e kadar başvuru yapabiliyor. İngilizce bilen, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, başvurularını bireysel veya iki kişilik takımlar halinde yapabiliyor. Jürinin değerlendirmesinden geçen bir finalist takım veya bireysel katılımcıya ödül olarak projelerini geliştirmeleri için uygun bir zemin sunulacak. Finale kalan proje sahibi, global sosyal inovasyon çevresi ile buluşma imkânı yakalıyor. Burada mentörlerin katkıları ile fikirlerini gerçeğe dönüştürme fırsatı yakalamanın yanında global bir eğitim programına da dahil oluyor.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024