Hesna Özdemir Kimdir?

Hesna Özdemir Çin'de ülkemizi başarıyla temsil ediyor...

Hesna Özdemir Kimdir?

Genç bir iş kadını ve girişimci olan Hesna Özdemir ülkemizi en başta Çin’de olmak üzere pek çok ülkede katıldığı ve düzenlediği projelerle başarıyla temsil ediyor.

Hesna Özdemir 17 Mart 2000 tarihinde doğdu. 14 yaşında Londra’da dil eğitim gören daha sonrasında Türkiye’de lise sınavında ilk bin öğrenci arasına girerek bir yıl Mersin Fen Lisesinde okuyan Hesna Özdemir, lise 2 de Şangay’a taşındı ve St. Paul Amerikan Okulu’nda Çin ve Amerikan diplomalarını da alarak lise eğitimini Çin’de tamamladı. Hesna Özdemir, okulunu dereceyle bitirdiği gibi 16 yaşından itibaren Çin’de ve pek çok ülkede gönüllü İngilizce dersleri vererek kendini bu alanda ilerletti. Lise yıllarında erken yaşta çocuk eğitimi hakkında kendini geliştirip araştırmalar yapmaya devam etti. Şangay’da yılda 200 öğrenci alan iyi bir Amerikan okulunun 83 öğrencisinin Hesna Özdemir’in sınıflarından çıkmasıyla ve Çinli yatırımcıların desteğiyle, Hesna Özdemir 18 yaşında (2018) bütün yönetiminin ve organizasyonlarının ona ait olduğu Western Shanghai Academy eğitim şirketini açtı.

Ardından da 2019’da başka Çinli iş adamlarıyla yaptığı ortaklıklar ile Çince’de Hesna Özdemir’in ismimi taşıyan ama İngilizce adı Hella (海娜) olan uluslararası bir restoranı Şangay’da açarak oradaki iş ve kariyer odaklı hayatına da daha profesyonelce atıldı. Bu süreç içerisinde Çince dil eğitimi aldı ve 2020’de Çin ve Fransız olan iki farklı okulda Business Administration & Management okumak üzere eğitimine başladı. Türkçenin yanı sıra Çince ve İngilizce dahil olmak üzere 4 dilde yeterliliği olan Hesna Özdemir dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent Games’de yarı zamanlı çevirmenlik yaparken tecrübe kazanmak için pek çok şirkette insan kaynaklarına bağlı pozisyonlarda ve fuarlarda Çinli iş adamları ile ve Çinli şirketlerle çalışıyor.

Hesna Özdemir aynı zamanda yaz tatillerinde dünya görüşüne daha fazla hakim olabilmek için başlıca Avrupa’da olmak üzere 15’e aşkın ülkede gönüllülük projelerine katıldığını ve 50’ye aşkın ülkeyi gezme ve tanıma imkanı bulduğunu söylüyor.

Şu an ise dünyanın önde gelen üniversiteleri olan Emlyon Business School ve East China Normal Üniversitelerinde 2 okul bitirmek üzere eğitimine devam ediyor. Seneye Paris’e taşınmak için hazırlıklarını yaparken Harvard Business School ve Shanghai Jiatong Üniversitesi’nin Online Global Business Programlarına katılıp üzerinde çalıştığı inovasyon odaklı projelerinin de hayata geçirilmesi için sıkı bir disiplin ile çalışmalarını sürdürdüğünü söylüyor

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024