İngiltere’de Lise Okumak: Kabul Şartları

İngiltere’de Lise Okumak: Kabul Şartları

İngiltere’de lise okumak dünyanın en başarılı üniversitelerine kabul edilebilmek için atılabilecek en güzel adımdır. İngiltere lise eğitim programı, öğrenci odaklı müfredata sahip olup disiplinli bir sistem içinde ilerler. İngiltere’de lise eğitim şekli, diğer ülkelere nazaran biraz daha farklı bir şekilde ilerler. Özellikle uluslararası öğrenciler için başarılı ve tatmin edici eğitim standartları vardır.

İngiltere’de Lise Okumak: Kabul Şartları

Zaten tüm dünyada lise eğitimini İngiltere için 1 numaralı kılan da budur. Köklü İngiliz üniversitelerine girebilmenin en basit yolu, İngiltere’de lise okumak olacaktır. İngiliz liselerini, diğer ülkelerin lise eğitimlerinden ayıran en temel fark ise; öğrencilerin üniversitede okumak istedikleri programa yönelik dersleri, lise ders müfredatlarında gösteriyor olmalarıdır. İngiltere’deki liseler, yerli ve yabancı tüm öğrencilerini, üniversite hayatına realist bir bakış açısıyla hazırlama amacı taşırlar.

İngiltere’de Lise Okumak

İngiltere lise eğitimi isteyen uluslararası öğrenciler için 3 önemli kriter bulunur. Bu kriterler; akademik başarılarının ortalaması, İngilizce dil yeterliliği ve yaş uygunluğundan oluşur. Bu 3 şarta eksiksiz bir şekilde uyan yabancı öğrenciler, İngiliz liselerinde kaliteli bir eğitim almaya hak kazanabilirler. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi İngiltere, her yönüyle disiplinli bir ülkedir ve bu işleyişi eğitim sistemlerinde de uygulamayı ihmal etmezler.

Yabancı öğrencilerin, İngiltere’de lise eğitimi alabileceği okullar devlet (State College) ve özel yatılı liseler olmak üzere 2 farklı seçeneği barındırır. Lise eğitimini İngiltere’de almak isteyen uluslararası öğrenciler, bu lise türleri arasından kendilerine en uygun olanı seçmelidir. İngiliz liselerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler, yaşları ve akademik yeterliliklerine uygun okullara yerleştirilecektir.

İngiltere’de Lise Okumak: Kabul Şartları

Birleşik Krallık’ta lise okumak isteyen uluslararası öğrencilerin kabul şartları okulun türüne göre değişiklik gösterebilir. İngiltere liselerine kayıt yaptırabilmek için gereken kabul şartları ise şöyle:

  • İngiltere’de lise okumak isteyen uluslararası öğrenciler için belirlenen yaş aralığı 14 ile 18 arasındadır.
  • 14 yaşına girmiş yabancı öğrenciler özel liselere kabul edilirken; devlet okullarına kabul yaşı 16 olarak belirlenmiştir.
  • İngiliz devlet liselerinde, yabancı öğrencilere aile yanı konaklama imkanı verildiği için fiyat olarak özel liselere oranla çok daha hesaplıdır.
  • Başvuracağınız liselerin mülakat sınavlarında başarılı olmak esastır. İngiliz liseleri çoğunlukla yazılı ve sözlü mülakatları kendi okullarında gerçekleştirirler.
  • İngiltere’de lise okumak isteyen uluslararası öğrenciler, IELTS sınavına girmeli ve minimum 5,5 notu almalıdır.
  • Başvuracakları liselere başarılı bir transkript sunmaları gerekir.
  • Daha önceki okullardan alınan müdür ve öğretmenlerin referans mektupları önemlidir.
  • Son olarak İngiltere’de lise okumak istemenizin nedenlerini anlatan titizlikle hazırlanmış niyet mektubu yeterli olacaktır.

İngiltere Lise Bursları

İngiliz hükümeti, başarılı ve gelecek vaat eden uluslararası öğrenciler için lise bursları vermekte oldukça bonkör bir tutum sergiler. İngiltere’de lise eğitimi alırken burs alabilmek için öncelikle çok iyi seviyede İngilizce biliyor olmanız istenir. Bunu söylememizin nedeni ise burs mülakatlarında başarılı olmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca iyi İngilizce biliyor olmanızdan geçer.

İngiltere’de Lise Okumak: Kabul Şartları

İngiliz hükümetinin uluslararası öğrencileri kapsadığı lise bursları, okul hayatında akademik başarı sergileyen öğrencilerin yanı sıra; müzik, sanat, spor ve teknoloji alanlarında da başarı sergileyen öğrencileri kapsar.

Siz de İngiltere’de lise okumak istiyorsanız daha detaylı bilgi almak için online bilgi-istek formumuzu doldurabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Kaynak : https://edukas.com.tr/blog/ingilterede-lise-okumak-kabul-sartlari/

Telefon : +90 (232) 422 05 56

E-Posta : [email protected]

Bir yanıt yazın

Bügün: 24 July 2024