Kadın Oyunları Festivalinde cinayete giden kadınlar anıldı

Kadın Oyunları Festivalinde cinayete giden kadınlar anıldı

Kadın Oyunları Festivali, Bilkent Center ev sahipliğinde Ankara Sanat Tiyatrosu(AST) iş birliğinde Frida oyunu ile başladı. Bilkent Sahne AST’ta sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleşen gösterim yoğun ilgi gördü.

Ulusal ve uluslararası birçok sanat projesine ev sahipliği yapan Bilkent Center, Kadın Oyunları Festivali ile tiyatro severleri Bilkent Sahne AST’ta ağırladı. Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Olcay, Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Deniz Bozan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve CHP Milletvekili Gamze Taşcıer’in de aralarında bulunduğu birçok önde gelen isim festivalin ilk oyununa katılım gösterdi.

“Sanatı ve sanatçıyı her alanda desteklemekten mutluluk duyuyoruz”

Sanatı ve sanatçıyı her alanda desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Tepe Emlak Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Olcay festival ile ilgili şunları söyledi: “Bilkent Center olarak ulusal ve uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Kadın Oyunları Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz”

“Sanatın gücünü kullanarak farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz”

Türkiye’nin en köklü tiyatro kuruluşlarından biri olan Ankara Sanat Tiyatrosu adına açıklamada bulunan AST Halkla İlişkiler Koordinatörü ve Kadın Oyunları Festivali’nin Direktörü Hasan Aldemir ise festival ile ilgili şunları söyledi: “İki yıla yakın bir süredir üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Festivalimizi kadın mücadelesine destek vermek amacı ile düzenledik. Sadece bir festival olmasının ötesinde toplum olarak gündemimizden düşüremediğimiz kadın cinayetleri ve kadına şiddet konularına dikkat çekmek ve sanatın gücünü kullanarak farkındalık yaratmayı amaçladık.”

Oyunun başrol oyuncusu Elif Arman ise oyun ile ilgili şunları söyledi: “Frida’nın çocukluğundan ölümüne kadar geçen sürede yaşadıklarını sahneye koyduğumuz oyunumuzu izleyicilerimizle buluşturduk. Salonda boş bırakılan koltuklarda yaşamını yitiren kız kardeşlerimin fotoğraflarına karşı oynamak beni provalardan oyun aşamasına kadar birçok farklı duyguya sürükledi. Keşke onlar da şu an aramızda olsa ve biz böyle bir farkındalık yaratmak zorunda kalmasak. Festivalimiz vesilesi ile kadına yönelik her türlü şiddetin ve ihlalin son bulması arzumuzu daha geniş kitlelere erişmesini sağlamak en büyük temennim.”

4-11 Mart tarihlerinde, Ankara’da, Bilkent Sahne AST’ta hayata geçen Kadın Oyunları Festivali, 8 – 17 Mart tarihlerinde Çanakkale Belediyesi, 23 – 27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık’ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde devam edecek.

SALONLARDA SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYGUN FESTİVAL

%100 doğal havalandırma sistemi bulunan Bilkent Sahne AST’ta, üst düzey hijyen önlemleri uygulandı. Bu kapsamda tiyatro severler salona HES kodu uygulaması ve ateş ölçümü ile alındı. Sosyal mesafe kuralları gereği koltuk sayısının yarıya indirildiği salonda misafirlerin maske kullanım zorunluluklarına dikkat edildi.

Festival boyunca sosyal mesafe kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara, toplumsal farkındalık yaratılması amacıyla yaşamını yitirmiş kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Bu koltukların satışından elde edilen gelir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mor Çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.

FESTİVAL PROGRAMI

9 Mart Dansöz

10 Mart Evin Kokusu

11 Mart Bernarda

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

Bir yanıt yazın

Bügün: 20 July 2024