Ramazan Ayı’nda Oruç Tutacaklara Canan Karatay’dan Uyarılar!

Yaptığı açıklamalarla gündeme olan Profesör Doktor Canan Karatay Geçtiğimiz günlerde Kocaeli tıp fuarında yaptığı konuşma ile bir kez daha gündeme oturdu. Canan Karatay'ın “çayın içine tereyağı koyun” önerisi sosyal medyada en çok Konuşulanlar arasına girdi. Ayrıca Canan Karatay yaptığı konuşmada Ramazan ayında oruç tutacaklar için önerilerde de bulundu.

Ramazan Ayı’nda Oruç Tutacaklara Canan Karatay’dan Uyarılar!

Profesör Doktor Canan Karatay, Kocaeli tıp fuarında yaptığı konuşmada gebelik döneminde yapılan şeker yüklemesinin zararlarını bir kez daha anlattı. Canan Karatay açıklamasında,  “Gebelik şekeri tehlikeli. Onun için gebe kalmadan önce tedbir alınması lazım. Ben onu anlatıyorum. Gebe kaldıktan sonra 6 ay bekleyip, ondan sonra şeker yüklemek tehlikeli. Bunu bir gebeye yapmaya hakkınız yok. Gebelik bir annenin, bir babanın en mutlu zamanı, en mutlu süresidir. Bu sırada anneye eziyet çektirmeye hiçbir zaman hakkımız yok. Bir kutu mısır şurubu, yani kola, içildiği zaman şeker hastalığı riskini yüzde 22 oranında arttırdığı, kalp hastalığı riskini yüzde 30 arttırdığı, 2012’de ve 2014’te en önemli mecmualarda gösterildi. Bana gelen gencecik çocuklar var. Sadece günde 1 litre, 2 litre kola tüketiyorlar. Lolipop dediğimiz çocuklara verdiğimiz bir şekere börtü böcek dokunmuyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇAYA TEREYAĞI KOYUN” AÇIKLAMASI

Canan Karatay’ın daha önce yaptığı “çaya tereyağı koyun” açıklaması sosyal medyada çok konuşulmuştu. Kocaeli’de yaptığı konuşmada bunun damak tadına uymadığını belirten Canan Karatay, “İçenler içebilir diye söylüyorum, sadece şekerin koyulmasına karşı olduğumu net ifade ediyorum. Yağlar gliserin yangınını söndürün. Ancak damak tadı önemlidir, alışkanlık önemlidir. Büyüklerimiz bu şekilde içerlerdi içilemeyecek bir şey değildir.” dedi.

RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENMELİ?

Canan Karatay katıldığı bir televizyon programında da soruları yanıtladı. Ramazan ayında oruç tutacak olanlara beslenme önerisinde bulunan Canan Karatay bazı uyarılar da yaptı. Canan Karatay’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde; “Sıvı çok önemli. Sıcak ve uzun günler. Karatay beslenme tarzında zaten 2 öğün beslenmek öneriliyor. İbni Sina da bunu tavsiye ederdi, Hz. Muhammed de iki öğün beslenirdi. Susuzluk için şimdiden vücudu sulandırmaya başlamak lazım. Uzun ve sıcak günlerde susuz kalınmamalı. İftarda da uzun süre açlıktan sonra tabak tabak yemek yenmemeli. Sıvı ile iftar açılmalı. Paça çorbası, kemik suyu, hafif kahvaltı veya bol tereyağlı yumurtayla ve daha sonra hafif bir yemek ile iftar edilebilir. İftar sofralarında şekerli ve gazlı içecekler içilmemeli.”

Kaynak: Yeni Akit

Bir yanıt yazın

Bügün: 17 June 2024