TARZINI YANSIT: SNEAKER RÜZGARI

TARZINI YANSIT: SNEAKER RÜZGARI

Günümüzde dolabında en az bir çift sneaker ayakkabı bulunmayan bir insana rastlamak pek mümkün değildir. Günlük olarak en çok kullanılan ayakkabı çeşidi olan sneaker’lar genellikle rahat olması özelliğinden dolayı tercih ediliyor. Fakat sahip olduğu konforun yanında modaya uygun renkleri, desenleri ve çeşitleriyle estetik olarak da stil tamamlayıcı en önemli aksesuarlardan biridir. Tüm bunların dışında özellikle sporcuların tercih ettiği çağın teknolojisiyle harmanlanmış performans kapasitesini artırmaya yönelik sneaker’lar da üretilmiştir.

Adı “spor” ayakkabı olsa da sneaker’ları şık kıyafetlerle de kombinleyerek zıtlıkların uyumu modasını yakalamanız mümkün. Artık elbiselerin altına topuklu ayakkabılar, babetler veya sandaletler yerine sneaker’lar kombinleyerek farklı bir tarz yaratabilirsiniz. Erkekler için de takım elbiselerin altına yine sneaker’lar kullanarak şık bir takımda casuel ve modern bir görüntü yakalayabilirsiniz.

 

Sneaker Nedir?

Sneaker kelime anlamı olarak rahat giyim için tasarlanmış spor ayakkabı demektir. Genellikle deri veya kauçuk benzeri doğal malzemelerden üretilebileceği gibi polyester ve bazı sentetik malzemelerden de tasarlanabilirler. İlk olarak genellikle basketbolcu ve futbolcu gibi sporcular için üretilen sneaker’lar günümüzde çeşitli lüks markaların göz alıcı detayları ile modanın önemli bir parçası haline gelmiştir.

 

İşlevsellik

Sneaker ayakkabı modellerinde en önemli özelliklerden biri de işlevselliktir. Kullanım amacına göre değişen özellikleri sayesinde her ortama ve koşula uygun şekilde sneaker’lar bulmak mümkündür. Örneğin; yaz aylarında giyinmek için hava geçirgenliği yüksek nefes alabilen sneaker’lar üretilmiştir. Koşarken koşu için üretilmiş konforlu ve rahat sneaker’lar, ekstrem etkinlikler için ise dayanıklı tabanlara sahip performans odaklı sneaker’lar tasarlanmıştır.

Esneklik

Sert ve kalıp gibi bir ayakkabıda hiç kimsenin ayağı rahat etmez. Bu yüzden bir ayakkabının dayanıklı olmasının önemi kadar tabanının esnek olması da oldukça önemlidir. Sağlık açısından da esnek ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Rahat ve esnek bir tabana sahip sneaker’lar hem sporcular için hem de tüm insanlar için tercih edilebilecek en yaygın sneaker çeşitlerindendir.

 

Taban

Spor ayakkabılarda en önemli parça tabandır. Ön plana çıkan taban özellikleriyle piyasaya sunulan çeşit çeşit sneaker’ların tabanları, pazarlama stratejileri açısından çok önemlidir.  Bu durum ayakkabı tabanının çok önemli olduğunun bir göstergesidir. Çarpmanın etkisiyle oluşan basıncı azaltan içinde hava bulunan tabanlar, köpüklü tabanlar ya da kauçuk tabanlar gibi yol tutuşunu destekleyen taban özellikleriyle üretilen sneaker’lar tercih edilme nedenlerinin başında gelmektedir.

Boyut

Daha sade bir tarz yaratmak isteyenler için küçük, minimalist sneaker’lar mevcutken daha gösterişli ve görkemli bir stil için ise ekstra yüksek tabanlı büyük sneaker’lar bulunur. Elbise, etek, takım elbise gibi şık tarzların altına genellikle beyaz, siyah gibi düz renklerde olan zarif sneaker’lar tercih edilir. Jean, tişört ve salaş kıyafetler içinse büyük ve göz alıcı sneaker’ları kombinlemek daha uygundur.

 

Estetik

İlk zamanlar sporcular için rahat ayakkabı üretmek amaçlanarak tasarlanan sneaker’ların zamanla bu konforundan tüm insanlık faydalandı. Yıllar içinde moda anlayışının da değişmesiyle konfor için giyilen bu ayakkabılar tarz yaratmak için giyilmeye başlandı. Estetik açıdan birçok stile eşlik eden sneaker’ları günümüzde hemen hemen her influencer’ın ayağında görmek mümkündür.

 

Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında sneaker’lar için tüm dünyada en çok tercih edilen ayakkabı çeşidi diyebiliriz. Konforuna düşkün olanlar, modaya ilgi duyanlar, minimalizm veya avangart sevenler, sporla ilgilenenler ve daha birçok insan için sneaker vazgeçilmez bir parçadır. Çeşit çeşit sneaker modelleri ile siz de Wunder’a gelin ve yüzlerce modelde sneaker ile stilinizi kolayca tamamlayın.

Bir yanıt yazın

Bügün: 12 July 2024