Toroid Akım Trafosu Ile Kaçak Akım Koruması

Toroid Akım Trafosu Ile Kaçak Akım Koruması

Kaçak akımlara karşı günümüzde uygulanan birden çok koruma çeşidi vardır. Bunlar arasında bulunan ve en yaygın şekilde kullanılanı ise toroid akım trafolarıdır. Anormal bir durum görülmediği zamanlarda nötr ve fazdan geçen akımlara dair vektörel toplam 0’dır. Fakat normalin dışına çıkılarak anormal bir durum ile karşılaşılırsa, yani izolasyonlara dair bir hata görülürse, faz üzerinden giren akımın nötr iletkeni üzerinden dönüşünde belirli bir fark görülür. İşte var olan ve fark edilen bu fark, tam olarak kaçak akım koruma cihazları tarafından fark edilmektedir. Yapılan bu tespit ile beraber cihazlar devreyi açar.

Toroid akım trafosu ile kaçak akım koruması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Toroid Akım Trafosu Ile Kaçak Akım Koruması

  • Toroid röle içerisinden kesinlikle bir nötr iletken ve 3 fazın geçirilmesi gerekmektedir.
  • Montaj işlemleri sırasında nötr iletkenin toroid akım dışarısından değil, yalnızca içerisinden geçirilmesi gerekir. Bu alanda yapılan hatalar, devre kesicinin açılmasına neden olur. Sebebi ise kaçak akım algılama rölesinin bu hatayı kaçak akım gibi algılamasıdır.
  • Tüm parçalar arasında doğru bir bağlantının yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu bağlantı noktalarında yapılacak olan herhangi bir hata, sistemin tamamı üzerinde olumsuz etki yaratarak çalışmamasına neden olacaktır.
  • Bağlantı sırasında düşük gerilim bobini de kullanmak istiyorsanız, bunun bağlantısının da doğru bir şekilde yapıldığından emin olmanız gerekir.

Tüm işlemlerin doğru yapılması ile beraber toroid akım trafosu da tüm akım trafoları gibi kaçak akımlara karşı güvenilir bir koruma sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

Bügün: 24 July 2024