Tüp mide ameliyatının kanser yapabileceği tartışılıyor

Türkiye'de oldukça popüler bir hale gelen obezite ameliyatı, bilinen adıyla tüp mide ameliyatının yıllar sonra kanser yapabileceği söyleniyor. Ameliyat komplikasyonları ve felç kalma, ölüm yada diğer sorunları göze alarak ameliyat olmayı bekleyen binlerce kişi var.

Tüp mide ameliyatının kanser yapabileceği tartışılıyor

Son zamanlarda popüler bir ameliyat olan ve fiyatları 100 bin liraya kadar çıkabilen tüp mide ameliyatı hakkında dünyanın dört bir yanından doktorlar tartışmaya girdiler. Türkiye’de şuan saç ekme ameliyatıyla birlikte tüp mide ameliyatı da popüler bir hale geldi. Özellikle Avrupa’dan Türkiye’ye gelerek tüp mide ameliyatı olanların sayısı bir hayli fazladır. Eğer sizde kilolarınız ile baş edemiyorsanız tüp mide ameliyatı sizin için alternatif bir çözüm olabilir ama tüp mide ameliyatı hakkında ortaya atılan çok fazla iddia olduğunu söyleyelim. Ameliyatın birçok çeşidi olduğu gibi her ameliyat çeşidinin ayrı bir komplikasyonu var.

TAKILAN TIBBİ ZIMBALAR TARTIŞMAYA KONU OLDU

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra ömrünüzün sonuna kadar midenizde olacak tıbbi zımbalarla yaşamanız gerekiyor. Bunun haricinde yine ameliyattan yıllar sonra bile midenize takılan bu zımbalar sonucunda herhangi bir kaçak olabileceği söyleniyor ama bizim araştırmalarımıza göre Türkiye’de bu ameliyatı olan ve 5-6 yıldır hiçbir sorun yaşamayan insanlar öldük. Şans demek istemiyoruz ama hem doktor hem de hastanın burada yapması gereken çok önemli şeyler var. Bunları eksiksiz olarak yaptığınızda ve tüp mideli olduğunuzu bilerek hayata devam edince hiçbir sorun olmadığı yine internet araştırmalarımızda ortaya çıkıyor.

AMELİYATTAN DOLAYI HAYATINI KAYBEDENLER VAR

Ameliyatı ciddiye almayan birçok hasta ve doktor var. Genelde özel hastanelerde popüler olan bu ameliyatları yapan doktorlar devlet hastanesinden çıktıktan sonra özel hastanelere geçiyorlar. Elbette herkes için geçerli bir şey değil ama genel bir bakışla baktığımızda durumun bundan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Bütün bunlara rağmen ameliyat olup felç kalan ve hayatını kaybeden insanlar var. Türkiye’de artık VKİ oranına göre bu ameliyat yapılıyor ve ölümlerin yada kalıcı komplikasyonların önüne geçilmesi hedefleniyor. Dünyada halen ameliyatın yıllar sonra kanser sorununu ortaya çıkarabileceği konuşuluyor ama özellikle ülkemizde çok fazla kişi ameliyat olmak için sıraya giriyor.

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024