Vegan Olmak İçin 12 Geçerli Sebep

Vegan beslenme artık herkes tarafından biliniyor. Hayvansal hiçbir ürünün tüketilmediği beslenme türüne vegan beslenme deniyor. Birçok kişi veganlığı hayatın akışına aykırı olarak düşünüyor. Çünkü günlük hayatta hayvansal ürünlerden arındırılmış gıda bulmak oldukça zor. Peki, vegan beslenmenin faydaları neler? İşte detaylar…

Vegan Olmak İçin 12 Geçerli Sebep

İklim açıkça değişiyor. Birkaç araştırma çevrimiçi diyet ve yaşam tarzımıza işaret eden bilimsel kanıtlar ortaya çıkardı. Bu durumun farkına varan birçok insan Vegan beslenme tarzını seçiyor. Ancak et ve hayvansal ürünlerle beslenmeye alışan insanlar için Vegan beslenme oldukça zor. Bu yazı farkındalık yaratma hakkında. Bir paket servis sipariş edilmemesi için verilen küçük bir karar gezegenin ve hayatların kurtarılmasına yardımcı olabilir. Vegan olmanın neden insanlığın hayatta kalması için en iyi konu olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Çok fazla et ve et ürünü tüketmek, kolesterol seviyelerinde bir artışa neden olabilir. Bu da arteriyel tıkanmaya neden olabilir ve kardiyovasküler hastalıkların şansını artırabilir. Vegan olduğunuzda, iltihabı azaltmaya ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek birçok antioksidan ve diğer fito-besinler tüketirsiniz. Sonuç olarak, kalp-damar hastalıkları riski azalır.

TİP 2 DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Diyabet modern bir vebadır. Yüksek hayvansal protein, işlenmiş gıdalar, dondurulmuş gıdalar ve yüksek şekerli ve yüksek tuzlu gıdaları tüketme eğiliminde olduğumuz için diyet ve yaşam tarzı seçimlerimiz esas olarak bundan sorumludur. Vegan olmak, vücudunuzun insülinini hassaslaştırarak ve metabolizmayı iyileştirerek tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

SİNDİRİMİ GELİŞTİRİR

Vegan beslenme aynı zamanda sindiriminizi de iyileştirebilir. Bilim adamları, vegan diyetindeki insanların daha az patobiyotere sahip olduklarını ve sindirime yardımcı olan daha fazla sayıda ve iyi bağırsak bakteri çeşitliliğine sahip olduğunu bulmuşlardır. Vegan diyeti veya bitki bazlı diyetler dışkı kabarcığına yardımcı olan ve böylece kabızlığı ve şişmeyi önleyen diyet lifi ile yüklenir.

KİLO KAYBINA YARDIMCI OLUR

Obezite küresel bir salgındır. Bilim adamları, merkezi obezite ve aşırı et tüketimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğuna inanmaktadır. Bunun nedeni etin yağ ve enerji bakımından yüksek olmasıdır. Yerleşik bir yaşam tarzı izlerseniz, tükettiğiniz kalorileri / yağları yakmazsınız. Sonuç olarak, vücudunuzda yağ biriktirme eğiliminde olursunuz, bu da daha fazla sağlık komplikasyonuna yol açar. Vegan beslenme, spor salonunu karıştırıp şişmek zorunda kalmadan kiloları atmanıza yardımcı olabilir. Bitki bazlı gıdalardaki diyet lifi jel benzeri bir tabaka oluşturur, böylece gıdaların bağırsaktan geçişini yavaşlatır ve doygunluğu arttırır.

RUH SAĞLIĞINI GELİŞTİRİR

Herhangi bir vegana sorun, size vegan olduklarından beri zihinsel olarak sakin ve istikrarlı hissettiklerini söyleyecektir. Obezite gibi akıl hastalığı da küresel bir sorundur. DSÖ, 450 milyondan fazla insanın çeşitli akıl hastalıklarından muzdarip olduğunu bildirmektedir. Vejetaryen bir diyet, beyne doğru beslenmeyi sağlayan vitamin, mineral ve sağlıklı yağlarla yüklenir. Sonuç olarak, beyniniz daha iyi çalışır ve uyaranlarla daha az tetiklenir.

CİLDİ GELİŞTİRİR

Sivilce, koyu lekeler, ince çizgiler – hepsi kötü yemek seçeneklerinin ve hareketsiz yaşam tarzının belirtileridir. Süt, kümes hayvanları, balık, et ve işlenmiş etler sağlığınıza büyük etkisi olan yapay katkı maddeleri ve antibiyotiklerle doldurulur. Bu da cildinize yansır. Vegan olmak, metabolizmayı artırarak, sindirimi iyileştirerek ve enerji seviyenizi artırarak çeşitli cilt problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

ZİNDELİK GELİŞTİRİR

Bu, formda olmak veya tonda bir vücuda sahip olmak için hayvansal protein tüketmeniz gerektiği bir efsanedir. Bu doğru olsaydı, bu kadar başarılı vegan sporcu olmazdı! Aslında, gerçek tam tersi. Bitki bazlı yiyecekleri tüketmek, diyet lifi, vitaminler, mineraller ve diğer bitki besinleri ile birlikte çeşitli temel amino asitleri almanıza yardımcı olur. Hayvansal gıda kaynaklarından farklı olarak, bitki bazlı gıdalar toksinlerden ve zararlı kimyasallardan yoksundur. Ayrıca, vücudunuzun protein gereksinimlerini karşılayabilecek çok sayıda bitki bazlı protein salınımı vardır.

HAYVANLARA KARŞI İYİLİK

Nazik olmak hiçbir şeye mal olmaz. Hayvanlara nezaket göstermek sadece topluma neşe getirir. Mezbaha korkuları gerçektir ve hayvanlar hayatlarının tehlikede olduğunu anlarlar. Bu, stres seviyelerinin yükselmesine ve birçok toksin açığa çıkmasına neden olur. Bu eti tükettiğinizde, vücudunuzun toksin birikmesine katkıda bulunur. Pazardaki taleplerin karşılanmasında kitlesel kuvvetli üreme ve kitlesel hayvan katliamlarını önleyerek, sadece hayat kurtarmayacak, aynı zamanda kendiniz gibi diğer canlılara şefkat, empati ve nezaket göstereceksiniz.

SÜT VE TAVUKÇULUK SEKTÖRÜNÜN KORKULARI

Süt, yumurta ve tavuk – bu içerikleri, bu yiyeceklerin nereden geldiğinin arkasındaki korkunç gerçeği bilmeden, iyi aydınlatılmış, klimalı bir süpermarketten alıyoruz. Sağım makinesine bağlanan keçi ve ineklerin meme sütünü gösteren çevrimiçi videolar var. Bu da doğumdan sonraki saatler içinde. Annenin ve baldırın içinden geçmesi gereken travmayı hayal edin!

GERÇEKTEN HAYVANSAL ÜRÜNLERE İHTİYACINIZ YOK

Evet, vücudunuzun protein gereksinimleri bitki proteinleri ve bitki besin maddeleri ile karşılanabilir. Tüm temel amino asitleri bir bitki kaynağından almak, hayvanların et çiftliklerinde, mandıra çiftliklerinde ve mezbahalarda muamele görmesi koşuluyla, hayvan kaynağından daha iyidir.

HAYVANSAL TARIM ÇEVREYE ZARAR VERİR

Hayvancılık, sera gazı üretimi, su kirliliği, ormansızlaşma, habitat kaybı, türlerin imhası, hava kirliliği ve arazi bozulmasının başlıca nedenidir. Et talebi arttıkça, bu gezegendeki tüm canlıların hayatta kalmasını destekleyen çevreyi daha fazla yok ediyoruz.

BUZ ERİTME

Her yıl gezegenin sıcaklığı artıyor ve bu bir uyarı zili. Kutup ayıları, orklar, Kutup kurtları, morslar, penguenler, foklar ve diğer Kutup hayvanları ve insanlarının yaşamları tehlikede. Buz eridikçe, dünyanın yüzeyinden daha fazla ısının emilme tehlikesi artar. Deniz seviyeleri yükselecek, okyanus akıntıları değişebilir ve metan ve karbondioksit salınımı küresel ısınmayı daha da kötüleştirebilir. Son zamanlarda meydana gelen çevresel felaketler ve hayvan sancıları veganlığa dönüşmek için yeterli sebeplerdir. Diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirirseniz yanlış gidebilecek hiçbir şey yoktur. Evet, zor ve bir gün içinde olmayacak. Ama bebek adımlarını at ve devam et.

İnsanlık olarak adlandırmamızın bir nedeni var. Farkındalık yaratın; olayları farklı ve açık bir bakış açısıyla görmeye başlayacaksınız. Bu gerçekleştiğinde, eski yeme alışkanlıklarınıza ve yaşam tarzınıza tekrar bakmayacaksınız. Vegan beslenme için açılan kapı açık – ve şimdi girmek için hiçbir engel yok. Bunu düşünün.

 

Bir yanıt yazın

Bügün: 25 June 2024