Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Web sitesi açmak, web sitesi oluşturmak isteyen kullanıcıların domainden sonra windows Hosting alımlarına sıra geliyor. Bu esnada Hosting seçimi konusunda, yeni bir web deneyimi yaşayan bir web sitesi açmak isteyen girişimci iseniz, akıllarda bazı soru işaretleri oluşuyor olabilir. Çünkü Hosting’in güvenliği Domain’den önce bile geliyor diyebiliriz.

Hosting, web dosyalarınızın barınacağı, kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiğinde ulaşacağı sunucu anlamına da gelmektedir. Bundan dolayı kritik bir önemi taşıyan Hosting’e baktığımız zaman da karşımıza Windows Hosting çıkmaktadır. Gelin Windows Hosting nedir bir bakalım?

Windows Hosting Nedir?

Windows Hosting, önceliğini .Net Core, ASP.NET, ASP yazılım dilleri ile oluşturulmuş yazılımları(web sitelerini) çalıştırmak ve barındırmak üzere tasarlanmış Hosting türüdür. İşletim sistemi olarak adından da anlayacağınız üzere Windows Server kullanmaktadır.

Windows Hosting üzerinde yukarıda bahsettiğimiz yazılım dilleri ile oluşturduğunuz web projelerinizi sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Windows Hosting, Linux Hosting’e oranla daha kısıtlı bir hedef kitlesi bulunan Hosting türüdür ancak tabi ki de ona ihtiyacın kısa vadede biteceğini düşünmüyoruz. Genellikle kurumsal firmalar tarafından Windows tabanlı yazılımları çalıştırmak amacıyla edinilen Windows Hosting, çeşitli avantajlar ve uygun fiyatları ile Hosting Dünyam’da sizi bekliyor!

Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Ayrıca Windows Hosting’de web sitesi barındırmak istiyorsanız, Windows Hosting için genel olarak Plesk kontrol paneli tercih edildiğinden dolayı bu paneli kullanmayı bilmeyen ve aşina olmayan kullanıcıların problem yaşayabileceğini belirtmek isteriz. Herkes tarafından çoğunlukla sevilen ve kullanım konusuna aşina olunan Cpanel, Windows Hosting’de kullanılamamaktadır.

Windows Hosting’in bazı yerlerde Net.Core Hosting ve ASP Hosting olarak geçtiğini de belirtmek isteriz.

Windows Hosting Fiyatları

Diğer tüm Hosting ürünlerinde olduğu gibi seçmiş olduğunuz ve almayı planladığınız Hosting planlarına bağlı olarak Windows Hosting fiyatlarında da değişim olmaktadır. İşlemci, RAM, depolama alanı vs. gibi etkenler fiyatlarda etkili olmaktadır.

Wİndows Hosting alırken Hosting paketlerinin fiyatları tabi ki tüketici tarafında çok önemli olsa da bu noktada Hosting’i alacağınız firmanın güvenirliğine ve sunucu kalitesine de önem göstermelisiniz. Çünkü iyi bir Windows Hosting hizmeti sunan firma güvenilir değil ise web sitenizin en önemli dosyalarının da güvende olmadığı söyleyebiliriz.

Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

Bu nokta tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişiklik göstermekedir. Linux Hosting üzerinde barındırılabilecek yazılımlar ve Windows Hosting üzerinde barındırabilecek yazılımlar birbirinden tamamen farklıdır diyemeyiz ama hepsinin bir yeri var diyelim. Linux Hosting’de barındırılabilen PHP web sitelerinin çoğunu Windows Hosting’de de barındırabilirsiniz ancak çeşitli problem çıkması olası olacaktır. Çünkü PHP tabanlı web siteleri en verimli şekilde Linux işletim sistemine sahip sunucularda çalışmaktadırlar.

Bunların yanı sıra makalemizin başında vermiş olduğumuz yazılım dilleri( Net Core, ASP.NET, ASP)  ile oluşturulan web projeleri de ASP Hosting üzerinde verimli çalıştığı için öncelikle projelerinizi iyi tanımalısınız, ardından hangi işletim sistemine sahip Hosting paketini alacağınıza karar verebilirsiniz.

Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Ancak PHP tabanlı bir web sitesi barındıracaksanız kesinlikle Linux Hosting tercih etmenizi öneririz. Hem güvenlik açısından Linux’un daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz hem de Windows Hosting’in piyasada az tercih edilmesinden ve kitlesinin az olmasından dolayı fiyatlar Linux Hosting’e oranla biraz daha pahalı olmaktadır.

Bundan dolayı PHP tabanlı web siteniz var ise hiç Windows Hosting’e bulaşmamanızı öneririz. Yine uygun fiyatlarla hostingdunyam.com.tr üzerinden Linux Hosting edinebilirsiniz. Bu durumun aksi durumunda zaten Windows Hosting harici herhangi bir seçeneğiniz bulunmamaktadır çünkü web siteniz başka Hosting türlerinde çalışmayacaktır.

Windows Hosting’de WordPress Sitemi Barındırabilir miyim?

Windows Hosting üzerinde bir üst başlıkta da belirtmiş olduğumuz gibi PHP tabanlı siteleri de barındırabilirsiniz ancak %100 verim alabileceğinizi söyleyemeyiz, belki alırsınız ancak PHP tabanlı siteleri Linux Hosting’de çalıştırmak en verimlisi olacaktır. Plesk kontrol paneli ile tabi ki WordPress sitenizi Windows Hosting üzerinde barındırmanız mümkündür.

Windows Hosting Nedir? Windows Hosting Fiyatları

Sadece WordPress değil, çoğu PHP tabanlı web sitenizi Windows Hosting’de barındırabilirsiniz. Windows Hosting’in birçok yazılım diline sahip web sitelerini çalıştırabilir özelliği bulunurken Linux Hosting’de bu özellikleri biraz daha az gözlemliyoruz.

Windows Hosting’e uygun fiyatlarla Hosting Dünyam üzerinden ulaşabilirsiniz. Yıllık ödeme yapmanız sonucunda alacağınız indirimlerle Windows Hosting’e çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bügün: 13 July 2024