Yüksek Tansiyon İçin Doğal Çözümler

Yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyonun nedenleri nedir? Yüksek tansiyon için doğal çözümler ve dikkat edilmesi gereken her şey yazımızda...

Yüksek Tansiyon İçin Doğal Çözümler

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon için hindistan cevizi suyu içmeyi, sarımsak karanfil alımını arttırmayı, susam tohumu yemeyi, bitter çikolata yemeyi, hibiscus çayı içmeyi, diyetinize zerdeçal eklemeyi, zencefil çayı içmeyi, kavun yemeyi organik sebzeler yemeyi  ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Sağlıksız yaşam tarzı, fiziksel aktivite eksikliği, işlenmiş yiyecek veya içeceklerin aşırı tüketimi gibi çeşitli nedenler yüksek tansiyona katkıda bulunur. Tamamen ortadan kaldıramayacağınız kronik bir hastalıktır. Sağlık uzmanları, felç veya kalp krizi gibi başka kardiyak problemleri önlemek için tansiyonunuzu korumayı önerir. Bunu faydalı ev ilaçları yardımı ile etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Buna inanmayacaksınız, ancak makalede adı geçen bazı doğal kaynaklar, on yıllardır geleneksel çözümlerin bir parçası olmuştur. Kuşkusuz, bu kaynaklar organiktir ve durumunuzu stabilize etme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, daha ileri kardiyovasküler problemlerden uzak durmak için birinci basamak olarak sağlıkçınıza danışmalısınız.

YÜKSEK KAN BASINCI NEDİR?

Kronik yüksek tansiyon tıbbi olarak Hipertansiyon olarak bilinir. Kalbinizin çok çalışması gerektiğinde oluşur ve tansiyonunuzu tehlikeli seviyelere yükseltir. Ayrıca, endişe ve stres gibi koşullar da soruna geçici olarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, yüksek tansiyon kalbinizi ve damar sisteminizi çökertme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, sağlıklı kan basıncı seviyelerinin sürdürülmesi esastır.

YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ

Bunlar, hipertansiyona katkıda bulunan yaygın nedenlerden bazılarıdır:

  • Yaş
  • Alkol / sigara
  • Doğum kontrol hapları
  • Genetik
  • Şeker hastalığı
  • Şişmanlık
  • Gebelik
  • Sodyum zenginleştirilmiş diyet

YÜKSEK TANSİYON İÇİN DOĞAL BESİNLER

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Meyvenin yeşil kabuğunun içinde bulunur, hindistancevizi suyu potasyum ve magnezyumun güç kaynağıdır. Her iki mineral de, yeterli kan basıncı seviyesinin sürdürülmesi konusunda önemlidir. Üstelik fazla hindistancevizi suyu tüketmenin, tansiyonunuzu önemli ölçüde azaltabileceği ve sağlığınız için iyi olmadığı bilinen bir efsanedir. Ancak, bu bir yanılgıdır ve organik hindistancevizi suyu içmenin bu konuda etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

 SARIMSAK

Sarımsağı tahmin etmek çok zor olmaz. Pek çok yararının bulunduğunu herkes bilir. Sarımsakları günlük olarak tüketmenin, kan inceltme nitelikleri nedeniyle genel kalp sağlığınızı iyileştirdiği söylenir. Dahası, sarımsak aynı zamanda hafif ve sağlıklı tutarak vücudunuzdaki fazla sodyum, su ve yağları temizlemenizi sağlayan idrara çıkmayı artıran idrar söktürücü özellikler içerir.

SUSAM TOHUMLARI

Bazı susam tohumlarını çırpabilir veya salata kasenize dahil edebilirsiniz. Susam E vitamini, omega-6 ve çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) bir güç kaynağıdır. Bu besinler tansiyonunuzu korumak için oldukça faydalıdır. Tohumlarda bulunan bileşik, vücutta kolesterol emilimini önlerken, PUFA, arter duvarlarını gevşetmek için işlev görür.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata, antioksidanlar, flavonoidler, polifenoller ve kateşinlerle yüklenmiştir. Tüm bu enzimler ve besinler kan damarlarınızı oksijenin herhangi bir engel olmadan geçmesine izin verecek şekilde açık tutmada önemli bir rol oynar. Bu süreç, genel kalp sağlığınızı kolaylaştırır, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

HİBİSCUS ÇAYI

Taze demlenmiş bazı hibiscus çayları yudumlayarak hipertansiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Doğalda bir idrar söktürücüdür ve idrarınızı attırarak vücudunuzun fazla sodyum ve sıvıdan kurtulmasını sağlar. Aşırı sıvıların uzaklaştırılması, arter dokusunun basıncını düşürerek kalp dokularınızı rahatlatır. Bir çalışma, altı hafta boyunca günlük olarak hibiscus çay tüketmenin, bu konuda herhangi bir ilaç almadan yüksek tansiyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Kuşkusuz çay, kalbinizi sağlıklı tutmak için harika bir kaynaktır. Ancak, haftada 3-4 defadan fazla tüketmemelisiniz.

ZERDEÇAL

Baharat, içinde bulunan görkemli besin maddeleri nedeniyle dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Zerdeçal, başka bir sağlıklı kaynaktır, çünkü kurkumin içerir. Besin, vücudunuzdaki iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltır.

ZENCEFİL ÇAYI

Zencefil çeşitli sağlıklı özellikler içerir. Zencefil çayı, hipertansiyonu korumak için geleneksel ilaçların bir parçası olmasının nedeni budur. Beslenme uzmanları günlük olarak zencefil çayı tüketmeyi öneriyorlar kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Bitkide bulunan bileşenler, daraltılmış kan damarlarını genişletecek kadar güçlüdür. Zencefil ayrıca kanın pıhtılaşmasını önleyen bir kan inceltici madde olarak da çalışabilir ve bu da yüksek tansiyona katkıda bulunan bir diğer nedendir. Ayrıca, günde en az iki kez zencefil çayı tüketebilirsiniz, ancak aşırı tüketmekten kaçınmalısınız.

KAVUN

Bir çalışma, aç karnına organik kavun tüketmenin hipertansiyon için harikalar yaratabileceğini göstermiştir. Sitrulline adı verilen bir amino asidin deposu. Sonuncusu yüksek kan basıncı seviyesi ile birlikte vücut iltihabını azaltır. Kavun tüketmek, içinde bulunan bileşen, kanı engellemeden pompalamaya yardımcı olduğu için de etkilidir.

ORGANİK SEBZELER

Beslenme uzmanları, işlenmiş yiyeceklerin organik sebzelerle değiştirilmesini önermektedir, çünkü potasyum, demir, nitratlar ve magnezyum gibi mineralleri sağlıklı bir kalbin sürdürülmesi için gereklidir. Düzenli olarak tüketirseniz, bu mineraller daraltılmış kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur. İşlem ayrıca kanın pıhtılaşmasını önlemek için gereklidir.

DÜZENLİ EGZERSİZ

Dengeli beslenmenin yanı sıra, hipertansiyon ile ilişkili semptomlardan uzak durmak için fiziksel aktiviteleri de seçmelisiniz. Ancak, sadece bir spor salonuna gitmek değil, tempolu yürüyüş ve günlük olarak koşu dahil etmeye çalışın. Kalbinizide düzenli egzersizle güçlendirebileceğinizden bahsetmiyorum bile.

NOT: Hipertansiyon ile ilişkili semptomlardan kaçınmak veya bunları ortadan kaldırmak için yukarıda belirtilen ilaçları tercih edebilirsiniz. Doğal kaynakların olumsuz etkiler içermesi olası değildir. Bununla birlikte, yüksek veya düşük tansiyon gibi sağlık koşulları için, öncelikle doktorunuza danışır ve kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınırsanız daha iyi olur.

Bir yanıt yazın

Bügün: 19 June 2024